Русија забринута али вјерује у опоравак еврозоне

Руске званичнике озбиљно забрињавају проблеми у еврозиони, с тим што званична Москва очекује да ће чланице Европске уније (ЕУ) успjешно договорити заједничку стратегију којом ће се избjећи финансијски колапс и сачuвати зонu евра од распада, рекао је у Москви представник министарства иностраних послова Александар Лукашевич. Лукашевич је нагласио да је Русија „веома заинтересована да у […]

субота, октобар 1, 2011 / 16:58

Руске званичнике озбиљно забрињавају проблеми у еврозиони, с тим што званична Москва очекује да ће чланице Европске уније (ЕУ) успjешно договорити заједничку стратегију којом ће се избjећи финансијски колапс и сачuвати зонu евра од распада, рекао је у Москви представник министарства иностраних послова Александар Лукашевич.

Лукашевич је нагласио да је Русија „веома заинтересована да у оквиру еврозоне и ЕУ буде нађено ‘системско’ рjешење, којим ће се избjећи неповратне и можда фаталне посљедице по европску валутну унију”, пренјели су московски електронски медији.

За Русију је то од изузетног значаја не само зато што је ЕУ њен кључни трговински партнер са око 50 одсто удјела у годишњем спољнотрговинском промету, колико и због чињенице да је око 40 одсто резерви злата и девиза Русије номиновано у еврима.

„Стање је и даље нестабилно, присутне су осцилације на финансијском тржишту, посебно кад су у питању државне обвезнице Грчке, Шпаније и Италије. Несугласице чланица ЕУ око антикризних мјера нису елиминисане, а спекулације веома негативно утичу на котације берзанских индекса”, истакао је Лукашевич.

Русија оцјењује да су у ЕУ свјесни дубине актуелних финансијских проблема еврозоне и да процес њиховог рјешавања може да буде дугорочан, с тим што би „домино ефекат” био најгори сценарио.

Руски дипломата истиче да нико не сумња да би трошкови дезинтеграције еврозоне били вишеструко већи од трошкова антикризних мјера.

„Не сме се заборављати да је евро, уз све кризне појаве, довољно стабилна и јака међународна валута. Просјечан дефицит еврозоне је мањи него у САД, Великој Британији или Јапану, инфлациј је ниска, а укупан економски опоравак се одвија у цјелини добрим темпом”, истакао је Лукашевич.

Њемачки парламет је у четвртак изгласао повећање обима и овлашћења Европског фонда за финансијску стабилност (ЕФСФ), а ту иницијативу усвојили су Белгија, Италија, Шпанија, Луксембург, Франсуцка, Словенија.



Оставите одговор