Русија наоружава Асада

У последњих неколико недеља Русија је појачала испоруке војне опреме Сирији, укључујући оклопна возила, навођене бомбе и беспилотне летјелице, пише агенција Ројтерс, позивајући се на неименоване изворе. Москва, у намјери да појача свој дипломатски и економски утицај у региону, главни је снабдјевач режима у Дамаску конвенционалним наоружањем, блокирајући тако вишегодишње напоре западних земаља да санкцијама […]

субота, јануар 18, 2014 / 15:04

У последњих неколико недеља Русија је појачала испоруке војне опреме Сирији, укључујући оклопна возила, навођене бомбе и беспилотне летјелице, пише агенција Ројтерс, позивајући се на неименоване изворе.

Москва, у намјери да појача свој дипломатски и економски утицај у региону, главни је снабдјевач режима у Дамаску конвенционалним наоружањем, блокирајући тако вишегодишње напоре западних земаља да санкцијама казне Сирију због напада на цивиле, коментаришу агенције.

Нова руска опрема стиже у критичној фази сукоба у Сирији, пред мировне преговоре заказане за идућу седмицу у Женеви, у вријеме жестоких међусобних сукоба међу побуњеничким фракцијама, док поједини завничници из Дамаска тврде да обавјештајне службе неких западних земаља траже контакт са властима.

Неколико извора рекло је Ројтерсу да је у децембру "десетине ‘антонова 124С’ истоварило оклопна возила, опрему за видео-надзор, радаре, системе за електронски рат, резервне дјелове за хеликоптере и разно оружје, укључујући навођене авионске бомбе" као помоћ Башару ел Асаду.

Исти извори наводе да "руски савјетници и експерти помажу сиријским снагама у обавјештајним пословима, надгледајући побуњеничке положаје уз помоћ беспилотних летјелица, анализирајући њихове способности и наводећи артиљеријске и ваздушне нападе".

Вјачеслав Давиденко, портпарол за извоз руског оружја монопола, рекао је да не може да коментарише наводе о испорукама оружја режиму у Дамаску.

Русија је саопштила да не крши међународне законе тим испорукама и обнављањем војних залиха власти у Сирији и да Асаду не испоручује офанзивно наоружање, док су званичници у Дамаску одбили да коментаришу наводе о пристизању руских војних испорука.

Извор у индустрији наоружања, познавалац ситуације у блискоисточном региону, потврдио је Агенцији да "опрема стиже Асадовим снагама из Русије, или из региона Црног мора, гдје у земљама које га окружују постоји вишак наоружања".

Бугарска, Румунија и Украјина на директан или индиректан начин негирали су сваку сумњу да је наоружање које пристиже у Сирију порјеклом из њихових војних резерви из времена прије распада Совјетског Савеза.

Руски интерес – резерве нафте и гаса

Извор Ројтерса тврди да "Русија мора да одржи Асада на власти ако жели да задржи свој утицај на распоређивање природних ресурса Сирије, прије свега нафте и гаса.

Руска нафтна и гасна компанија "Сојузњефтегас" потписала је у децембру 90 милиона долара вриједан уговор са Министарством нафте Сирије о истраживању и експлоатацији нафте у приобалним водама те земље на више до 2.000 квадратних километара.

Москва тврди да се њена дипломатија на Блиском истоку заснива на свим принципима међународног права и поштовању улоге Уједињених нација.

Агенција коментарише да је Москви посебно стало да одржи свој утицај и заштити своје интересе у региону у којем је послије "арапског прољећа" изгубила утицај у Либији.

Ројтерс подсјећа да је прошле године откривено да Русија преговара са Ираном о испоруци робе вриједне 1,5 милијарди долара свакога мјесеца, што би могло да поткопа напоре да се на по Запад задовољавајући начин рјеше преговори о иранском нуклеарном програму.

Сиријска Влада учествује у преговорима Женева 2

Министар иностраних послова Сирије Валид ел Муалем потврдио је учешће представника сиријске владе на мировним преговорима "Женева 2", који треба да почну 22. јануара у Швајцарској.

"Убјеђени смо да је мирољубив дијалог једини начин да се пронађе рјешење за кризу у Сирији", рекао је Муалем у Москви гдје је разговарао с министром спољних послова Сергејом Лавровом, јавио је Итар-тас.

Муалем је рекао да је данас предао Русији планове за прекид ватре у највећем сиријском граду Алепу, и да је спреман да са побуњеницима размјени листе за могућу замјену заробљеника.



Оставите одговор