Русија мора да прихвати одлуку Европског суда о Јукосу
Русија је принуђена да прихвати одлуку Европског суда за људска права о исплати 1,86 милијарди евра бившим акционарима Јукоса, рекао је новинарима министар правде Александар Коновалов. Јукос је била највећа нафтна компанија у Русији у власништву приватних инвеститора, коју је направио тадашњи директор Михаил Ходоровски после распада СССР, а која је 2007. године банкротирала, након […]

Русија је принуђена да прихвати одлуку Европског суда за људска права о исплати 1,86 милијарди евра бившим акционарима Јукоса, рекао је новинарима министар правде Александар Коновалов.
Јукос је била највећа нафтна компанија у Русији у власништву приватних инвеститора, коју је направио тадашњи директор Михаил Ходоровски после распада СССР, а која је 2007. године банкротирала, након чега је Москва експороприсала њену имовину.
„Суд је донио одлуку, ми морамо да је прихватимо. Сматрамо да је она неоснована, али сада ништа не може да се уради”, казао је министар агенцији Риа новости, пошто је Европски суд одбацио жалбу Москве на одлуку арбитражног суда у Лондону из јула 2014, према којој је Русији наложено да, након експропријације, исплати бивше акционаре Јукоса.
Коновалов је истовремено додао да Русија није дужна да се придржава одлуке Европског суда и да одлука суда не може да буде принудно спроведена.
„То је у суштини добра воља земље чланице Савјета Европе. Затим комитет министара Савјета Европе контролише извршење одлуке”, објаснио је министар.
У међувремену, руско Министарство правде је саопштило да одбија да прихвати одлуку Европског суда и да ће дјеловати у складу са потребом да обезбиједи суверене интересе Русије, засноване на нормама националног законодавства.
Бивши акционари Јукоса тужили су пред арбитражним судом у Лондону руске власти за „нефер пореске поступке, који су довели до банкрота и ликвидације фирме 2007. године”, а суд је у јулу ове године пресудио да Русија треба да их обештети, јер је, како је наведено, „отјерала Јукос у банкрот и преузела његову имовину, чинећи све што је потребно да то постигне”.
“Коновалов је истовремено додао да Русија није дужна да се придржава одлуке Европског суда и да одлука суда не може да буде принудно спроведена.
„То је у суштини добра воља земље чланице Савјета Европе. Затим комитет министара Савјета Европе контролише извршење одлуке”, објаснио је министар.
У међувремену, руско Министарство правде је саопштило да одбија да прихвати одлуку Европског суда и да ће дјеловати у складу са потребом да обезбиједи суверене интересе Русије, засноване на нормама националног законодавства.“
Ево нових проблема за Србију која идуће године предсједава Савјетом Европе. Некако се ‘потрефило’да се ова одлука спроводи баш у то вријеме.