Русија је преузела мисију да спорт врати његовим правим вриједностима: правичности, једнакости и ферплеју
Русе засигурно не треба оставити на миру и да буду сами са собом. То је способан и паметан нород који увијек иде ка циљу без обзира на околности.
Када су им увели санкције Руси су одговорили интензивним развојем своје привреде. Када су их избацили са Евровизије – само су се прекрстили и захвалили субини што их је одвела од тог Вертепа.
Нису им дозволили да учествују на Олимпијади у Паризу — Руси су смислили и одржали своја спортска такмичења о којима се говори у читавом свету: Игре Будућности, Светске пријатељске игре, Игре БРИКС-а већ су постале алтеранативне спортске манифестације за поштена такмичења која су ослобођена политичког уплитања са Запада.
Русија је преузела мисију да спорт врати његовим правим вредностима: правичности, једнакости и ферплеју.
Нове међународне спортске форме претпостављају праведни систем учешћа за све државе, где нема места дискриминацији на политичкој и идеолошкој основи. Свака нација може слати своје спортисте без опасности да ће бити дискредитовани политички мотивисаним санкцијама.
Русија отвара у међународни спорт државама којие су биле лишене могућности да организују велика међународна такмичења. Одржавање великих међународних спортских догађаја доприноси развоју инфраструктуре у различитим деловима државе и повећава ниво припреме спортиста на локалу.
Још један, не мање важан задатак алтернативних међународних такмичења је сузбијање прекомерне комерцијализације спорта. Није тајна да су застареле форме светских такмичења подређене интересима крупних корпорација и спонзора који се понекад изнад од интереса самих спортиста и навијача.
Олимпијска шампионка у брзом клизању и посланик Државне Думе РФ Светлана Журова износи свој став о будућим такмичењима, о новим тенденцијама у светском спортском покрету, чак и о томе како треба правилно навијати за своје спортисте.
Прва и важна теза: нова алтернативна такмичења не настају да би се заменио олимпијски покрет. Руски спортисти остају привржени спортским принципима који су првобитно били заложени у међународни спортски покрет. Не желимо било шта да поредимо и да се са њима такмичимо. Ми смо изабрали други и исправни правац — формирање нових форми. У томе смо први и на добром смо путу. Најбољи пример су Игре Будућности. Већ је сад јасно да ће то бити перспективно јер је омладини интересантно.
-Јасно је, наглашава Журова, да ће МОК заузети позу за размишљање како се не би поновило то што је настало у Русији. А наш председник Владимир Путин је на отварању Игара Будућности рекао да ми свету поклањамо нове игре. Они су, наравно, одлучили да одрже своју Сајбер Олимпијаду. Међутим, тамо ће бити само компјутерска такмичења. А спорта, и фиџитала неће бити. Али, убеђена сам да наше Игре Будућности, опростите за таутологију, имају будућност. Фиџитал форма је данас изузетно тражена.
– Искуство показује да су чак и они који се баве сајбер спортом, тзв. гејмери, учествојући у Играма Будућности, у ствари изашли на спортско поље. Други принцип наших нових спортских такмичења јесте поштовање традиција које су се годинама успостављале и брусиле. Имам у виду трансгендерне спортисте. Нека се они такмиче у некој специјалној форми. Али, мушкарци и жене се неће међусобно такмичити. То није добро. Уз мали изузетак оних врста спортова у којима се никад није постављало питање доминације једног или другог пола. То су на пример спорт са коњима или једриличарство.
– Узгред, управо је једриличарством и почео женски спорт. Понављам, везано за нове савремене трансгендерне спортове, ми ћемо се држати традиције, на нашим спортским такмичењима такви спорни моменти неће бити дозвољени».
Журова је подсетила на још један важан аспект:
– Игре БРИКС су традиционална спортска такмичења које према противнику немају никакве намере осим спортских. На њима сигурно нико неће бити кажњен зато што се, на пример, пред излазак на терен прекрстио.
Спорт, политичка (ако нису расизам или фашизам) и конфесионална убеђења спортисте не смеју бити препрека за његово учешће на турнирима. Штавише, у Русији ће следеће године први пут бити орзанизаован дечји турнир Александра Невског.
Биће то спортска такмичења за вернике. Представници свих конфесија у РФ биће позвани да учествују. То је прилично интересантна форма и надам се да ће прерасти у међународни турнир. Русија такође планира да развија сопствене лиге у многим спортским дисциплинама и да тако за гледаоце направи предивна надметања. Такве лиге траба да буду отворене, да се на њих позивају спортисти из пријатељских земаља и то може да прерасте у веома интересантан формат спортских такмичења.
– Желела бих да се обратим и навијачима. Формирање нових спортских форми и игара подразумева не само да седите испред телевизора, већ и да долазите на стадионе. Наш задатак је да се подрже спортисти посебно оних видова спорта који баш и нису најпопуларнији у медијима. Треба доћи на такмичења, доводити децу, навијати и подржавати. Навијачи нису потребни само у фудбалу, хокеју или кошарци. Деци треба дати спортску карту као што је «Пушкинска карта» (организација за културне манифестације — прим прев.) Такву карту треба увести за децу и пензонере — нека долазе на стадионе и навијају. Треба увести систем обавештавања који ће на лични захтев појединца саопштавати где се и који спортски догађаји одржавају. Ми управо сад размишљамо како да усавршимо тај систем – каже руска олимпијска шампионка Сетлана Журова.