Русија и алкохол: Цифре су страшне

Цифре су страшне!- драматично је узвикнуо Владимир Путин у свом првом обраћању парламенту пошто је трећи пут изабран за предсЈедника: говорио је о пола милиона људи колико годишње умире у Русији од посљедица конзумирања алкохола, дроге и дувана. Већина их страда од алкохола, који је без сумње државни непријатељ број један због којег директно или […]

недеља, јун 17, 2012 / 15:12

Цифре су страшне!- драматично је узвикнуо Владимир Путин у свом првом обраћању парламенту пошто је трећи пут изабран за предсЈедника: говорио је о пола милиона људи колико годишње умире у Русији од посљедица конзумирања алкохола, дроге и дувана.

Већина их страда од алкохола, који је без сумње државни непријатељ број један због којег директно или на посредан начин свакога дана умире око 1.000 људи, док десетине хиљада годишње умиру или тешко обољевају од конзумирања метил алкохола.

У земљи у којој пиво не подлијеже забрани продаје током ноћи, која је недавно уведена за све радње као једна од мјера борбе против алкохолизма, највећу опасност представљају управо кућне мануфактуре и илегалне фабрике у којима се производи метанол.

Када новине објаве да је у неком селу полиција пронашла тројицу мртвих мушкараца, или брачни пар и празну флашу водке, истрага готово да није потребна, јер је већ јасно да су умрли од тровања метанолом, а на тај начин је током 2005. године у смрт отишло 45.000 људи.

У међувремену, власти су забраниле рад половине произвођача, а дозволу за прављење алкохола дале предузећима која испуњавају стандарде квалитета, па је према званичним статистикама прошле године број умрлих од тровања износио „свега” 12.000.

Једна од наредних мјера, како је јавност обавијештена прије неколико дана, јесте коришћење сателитске опреме и камера, које ће снимањем из свемира откривати илегалне лабораторије, али контролисати и легалне произвођаче који не смију да произведу веће количине од дозвољених.

Власти су веома опрезне када размишљају о повећању такси на алкохолна пића, што би требало да ограничи њихову доступност, прије свега омладини, јер знају да то истовремено може да буде подстицај за илегалну производњу јевтиних пића, али ће упркос томе од 1. јула цијена водке скочити за око 30 одсто.

Казне за продају алкохола малољетницима биће ускоро драстично повећане, најавила је владајућа Јединствена Русија, али податак да око 40 одсто ученика редовно пије узнемирујући је, баш као и чести призори младих мајки које пију док испред себе гурају колица са дјецом.

Шокантан је био снимак који је недавно приказала једна овдашња телевизија на којем се види млада жена која вози пијући из флаше и која се затим жучно расправља са полицајцем који ју је зауставио и рекао јој да изађе из аутомобила.

Када ју је полицајац најзад приморао да напусти кола, она му је запријетила да ће га тужити, јер је малтретирао трудницу у поодмаклој трудноћи, а њен стомак је јасно показао да она то јесте.

„Најнемоћније и најсрамотније вријеме у животу мог народа је вријеме од свитања до отварања продавница”, написао је прије више од 40 година руски књижевник Венедикт Јерофејев, а судећи по броју запослених у Москви који се ујутру могу видети како иду на посао са флашом коју испијају успут, велике промјене нема.

Власти ипак најављују да неће одустати од тога да додатно ограниче вријеме у којем ће толерисати продају алкохолних пића, а Државна дума најавила је иницијативу да се старосна граница за куповину и конзумирање алкохола подигне са 18 на 21 годину, као што важи у САД.

Пуно тога већ је учињено, још више тога је обећано, а борба против алкохолизма остаје неизбјежна тема којом се баве овдашња стручна јавност и политичари. Званични подаци говоре да више од 2,5 одсто становништва болује од алкохолизма.

Поред свега тога тешко се отети утиску да многи Руси алкохолизам доживљавају као својеврсну традицију, коју не сматрају проблематичном или се њоме чак поносе сматрајући је животним стилом.

Јер како другачије објаснити поступак пилота, у чијем друштву су били двојица полицајаца и још 10 одраслих особа, који је у прошлу недељу послије пијанке укрцао цијело друштво у авион и без дозволе полетио са аеродрома у Серову у „провод”.

Од тада од њих нема ни трага ни гласа и све је извјесније да „весело друштво” није добро завршило, баш као ни десетине хиљада оних „весељака” који су сваке године страдали за воланом аутомобила или се смрзли у сну негдје поред пута.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор