Рукопис пjесме Боба Дилана продат за два милиона долара

Рукопис једне од најпопуларнијих рокенрол пjесама свих времена, "Like a Rolling Stone” Боба Дилана продат је на аукцији у аукцијској кући "Садеби” у Њујорку за нешто више од два милиона долара. Пјесма је била процијењена између милион и два милиона долара, подсјетио је Би-Би-Си. Овом цијеном постављен је нови рекорд за једну пјесму популарне музике, […]

Четвртак, јун 26, 2014 / 13:18

Рукопис једне од најпопуларнијих рокенрол пjесама свих времена, "Like a Rolling Stone” Боба Дилана продат је на аукцији у аукцијској кући "Садеби” у Њујорку за нешто више од два милиона долара. Пјесма је била процијењена између милион и два милиона долара, подсјетио је Би-Би-Си.

Овом цијеном постављен је нови рекорд за једну пјесму популарне музике, извијестио је АП, а пренио Танјуг. Досадашњи рекорд држала је руком написана песма „A Day in the Life” Џона Ленона, која је 2010. године продата за 1,2 милиона долара

Ријеч је о нацрту пјесме, написаном оловком на меморандуму једног хотела, са биљешкама и цртежима шешира, птице и животиње са роговима.

„Садеби” није открио име купца, али је саопштио да је продавац велики Диланов фан из Калифорније који је директно од свог идола купио тај папир и да доскорашњи власник тврди да је то једини познати нацрт финалне верзије пјесме „Like a Rolling Stone”.

Као сингл, пјесма је објављена 20. јула 1965. године, а нашла се и на албуму „Highway 61 Revisited”. Боб Дилан је написао пјесму почетком јуна 1965. године, по повратку са турнеје по Великој Британији.

Композицију, у трајању од 6 минута и 13 секунди, снимио је током 15. и 16. јуна 1965. године у студију А „Колумбија рекордса” у Њујорку. Дилан је имао само 24 године када је први пут пред студијским микрофоном отпјевао пјесму која је постала једна од најпознатијих рокенрол хитова.



Оставите одговор