Рон Пол: Америка клизи у фашизам 21 вијека

Републикански предсједнички кандидат Рон Пол лупио је шамар америчком владајућем систему на митингу у Канзас Ситију, рекавши да коропорације и администрација гурају земљу у фашизам двадесет првог вијека. Оно о чему Пол прича је фашистички корпоративизам, економски модел најсличнији виђен у Мусолинијевој талији. Фашистички економски корпоративизам укључује владино и корпоративно управљање свим секторима привреде – […]

недеља, фебруар 26, 2012 / 06:32

Републикански предсједнички кандидат Рон Пол лупио је шамар америчком владајућем систему на митингу у Канзас Ситију, рекавши да коропорације и администрација гурају земљу у фашизам двадесет првог вијека.

Оно о чему Пол прича је фашистички корпоративизам, економски модел најсличнији виђен у Мусолинијевој талији. Фашистички економски корпоративизам укључује владино и корпоративно управљање свим секторима привреде – што Пол види као курс којим иде данашња Америка.

"Ми смо склизнули далеко од праве републике", рекао је Пол хиљада присталица на митингу. "Сада смо клизимо у фашистички систем у коме је преовладава комбинација владине администрације, крупног бизниса и ауторитарне владавине, као и сузбијање индивидуалних права сваког америчког грађанина."

Његове ријечи, које би прије неколико година вјероватно биле одбачене од стране већине, одјекнуле су гласно и јасно у Канзасу. Полов митинг поклопио се са дугоуспостављаним митинзима републиканаца у Мисурију и Канзасу – од којих многи учесници заправо дошли да чују Полов говор. Исцрпљени и без крви због текућих и скупих прекоморских војних похода, Американци имају све више и више слуха за спољну политику мира, што је оно што Пол обећава да ће им дати.

Таква обећавања су већ стизала од америчких предсједника. Двајт Ајзенхауер је у свом опроштајном говору поручио: "Влада се мора чувати неоправданог утицаја војноиндустријских моћника, жељеног или нежељеног. Потенцијал катастрофалног успона погрешне моћи постоји и наставиће се."

Катастрофалан раст се очигледно десио. Само у 2009. Сједињене Државе су одговорне за скоро половину укупне светске војне потрошње – 46 одсто, или 712 милијарди долара. Од тада, цифре су само расле, до тачке да је америчка војна потрошња сада превазилази потрошњу Кине, Русије, Јапана, Индије, и остатка НАТО заједно. САД има више од 700 војних база у 130 земаља широм свијета.

Али треба се запитати, може ли се америчка влада – која управља највећи свјетски БДП – може себи приуштити још већу војну потрошњу?

Једноставан одговор је НЕ. Најбогатија држава свијета има и највећи спољни дуг у свјетској историји. Са доларом који игра улогу резервне свјетске валуте, Федералним резервама које престају са бесконачним штампањем новца, и производњом коју позајмљује на тржиштима јефтинијег рада, америчка економија све више личи на Понзи шему (или пирамиду, у којој се инвеститору обећава велик приход без ризика, што се враћа стицањем нових инвеститора.

И као што је бивши предсједник Џорџ Буш рекао свом аргентинском колеги Нестор Кирјхнеру, "Најбољи начин за ревитализацију економије је рат, а САД су ојачале ратом."

Али, Американци су уморни од рата – и уморни од чекања на магични дан када ће рат магично оживјети економију. Што је разлог да Рон Пол пронађе савршену поруку којоћ ће рећи да наставља борбу за републиканску номинацију.

republikanski kandidat ron pol amerika klizi u fasizam



Оставите одговор