Робен минут до краја попео Бајерн на кров Европе

Фудбалери Бајерна по пети пут у клупској историји постали су европски прваци савладавши у финалу Лиге шампиона екипу Борусије Дортмунд са 2:1 (0:0), а гол одлуке у 89. минуту фантастичног меча у коме је шанси било на све стране, а у коме су голмани бриљирали као никада пре, постигао је Холанђанин Арјан Робен. Тактички посматрано, […]

недеља, мај 26, 2013 / 10:46

Тактички посматрано, и трофејни Хајнкес и луцидни, млађи колега са клупе Дортмунда, Клоп, остварили су на почетку оно што су хтели: Бајерн је имао више лопту код себе, Борусија контре којима је стизала на корак од поготка. Њега, међутим, није било а главни кривци су фантастични и за одбране расположени голмани. А бранили су и раменом, и брадом, и ногом и, кад се већ мора, руком.

Први талас шанси за промјену резултата имала је Борусија. Њени Пољаци, Блашчиковски и Левандовски, а потом и Ројс, у уводних 20 минута трипут су озбиљно припријетили Мануелу Нојеру, али је он у сва три наврата изашао као побједник. А онда му се на другој страни терена реванширао Роман Вајденфелер. И када је лопта ишла под пречку, после Манџукићевог покушаја главом, и када је Робен двапут изашао сам пред њега, голман Борусије је чудесним рјешењима, понекад и срећним спасавао мрежу коју је чувао.

Комбинација Риберија и Робена на лијевом крилу кулминирала је Холанђаниновим убацивањем лопте ка петерцу. У том тренутку Невена Суботића није било близу мјеста дешавања, Хумелс је каснио да покрије Манџукића који, иако у офсајду на почетку поменутог "дуплог паса", у завршетку те акције био је баш гдје треба и, усамљен, рутински смјестио лопту иза немоћног Вајденфелера.

Ипак, на изједначење се није дуго чекало, свега осам минута. Неопрезан фаул Дантеа, који је био за жути картон али му је судија Рицоли прогледао кроз прсте јер је већ био опоменут, не само да је оборио Ројса, већ је омогућио Гундогану да са бијеле тачке превари Нојера и поравна на 1:1. Четири минута касније тренер Борусије славио је још више, јер је "већ виђени" погодак Робена, који је прошао Вајденфелера и пребацивши га гледао како лопта иде ка мрежи, спријечен у последњи трен. Невен Суботић је своју добру игру крунисао фантастичним уклизавањем којим није дозволио нову промјену резултата, бацивши се испред захукталог Риберија који је чекао исход те акције.

А коначан исход фантастичног финала постављен је у 89. минуту, када је Арјен Робен искористио спретну Риберијеву асистенцију петом после дугачког додавања, а онда прошао покрај двојице и, док је Суботић иза њега падао на кољена, преварио хероја Вајденфелера и поставио коначних 2:1 у корист Бајерна.