Ријад ће нокаутирати нафту на 60$?

Цијена нафте на робној берзи у Њујорку опала је и у четвртак због страховања о стратегији Саудијске Арабије која обарањем цијена жели да сачува удио на тржишту. Цијена барела лаке нафте за испоруку у јануару је у четвртак опала за 57 центи, и стигла до 66,81 долара на Њујоршкој робној берзи. Цијене су кренуле "оштро […]

петак, децембар 5, 2014 / 10:54

Цијена нафте на робној берзи у Њујорку опала је и у четвртак због страховања о стратегији Саудијске Арабије која обарањем цијена жели да сачува удио на тржишту.

Цијена барела лаке нафте за испоруку у јануару је у четвртак опала за 57 центи, и стигла до 66,81 долара на Њујоршкој робној берзи.

Цијене су кренуле "оштро надоле данас јер изгледа да ће се Саудијска Арабија упустити у нову рунду снижења цијена, посебно својим азијским купцима који барел за испоруку јануара плаћају око два долара мање", рекао је Џон Килдаф из "Еген капитала" и указао да је "то огромно".

Компанија Саудијске Арабије за нафту и гас, "Сауди Арамко", већ је прошлог мјесеца снажно уздрмала тржиште саопштењем о смањењу цијене за извоз у САД.

Под пуним убрзањем пада цијена које су изгубила скоро 40 одсто вриједности од средине јуна, Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) немоћна је да то заустави што потврђује да се "добрано развио рат цијена, и да Саудијска Арабија игра на све" да би и у тим условима сачувала своје мјесто, истакао је Џон Килдаф.

Лидер тог утицајног картела произвођача, Саудијска Арабија, мора све више да се такмичи са Сједињеним Државама чија је производња експлодирала у последњих неколико година, подстакнута цијеђењем нафте из шкриљаца. САД никада за 30 година нису биле у том погледу јаче, а почетком новембра прешле су психолошки праг производње од девет милиона барела нафте дневно.

"Саудијци желе да стабилизују цијену на око 60 долара", а страх да ће се то и догодити, обара расположење на тржишту, примјетио је Мет Смит из "Шнајдер електрика".

Међутим, Тим Еванс из "Сити фјучерса", позивајући се на извор близак саудијском руководству, каже да "Саудијска Арабија нема у виду неки одређен износ, већ пушта тржиште да само дође до одговарајућег нивоа цијена".

Цијене нафте су почетком децембра у Њујорку и Лондону достигле најнижи ниво од 2009. године – 63,72 долара за барел лаке нафте и 67,53 долара за Брент, и то свега неколико дана после последњег састанка ОПЕК који је одлучио да не смањи производњу.



0 КОМЕНТАРА

  1. http://online.wsj.com/articles/russia-to-pump-up-oil-exports-to-asia-1417676709

    мани се ти „10.000„ Вукадиновића који још увијек објављује Кецмановићеве издркотине и симе ороза, па фино научи неки страни језик, или научи било шта, па дођи јопе. До тад си глупи.

  2. Прави телалуковац не зна горе наведену тезу није изнео тај ко му не одговара,већ неко ко је директно инволвиран у ситуацију.

    Прави телалуковац не схвата да је једини начин да се намакну средства која су планирана а неће се остварити заправо то да се прода више по нижој цени.Што је логично.

    Прави телалуковац очигледно ни са дигитроном се не служи добро.

    Прави телалуковац закључак изводи из 2 реченице увода (јер за остатак текста треба уплатити лову) Вол стрит џурнала јер мисли да је тиме паметнији.

  3. како се каже кад на једном брабоњку (сими) виси закачен други мањи („биги„)?

    ајде још, све ти је глупљи сваки коментар. ево ти и да се не трошиш.

    SINGAPORE—Russia plans to keep increasing its oil exports to Asia despite plummeting oil prices and Western sanctions, even as its oil supplies to the region hit record levels this year.

    Russia is making a strategic push to increase its energy exports to Asia, as energy demand in its traditional markets in Europe has stagnated and its relationship with countries there has been strained by sanctions over Moscow’s role in the conflict in Ukraine.

    Russia’s oil exports to Asia have been spearheaded by the East Siberia-Pacific Ocean, or ESPO, pipeline since 2009. The pipeline feeds directly into northern China and up to the port of Kozmino in eastern Russia where crude is loaded on ships to supply the rest of Asia

    “We do not expect a drop in production that will be going eastward,” Alexander Gladkov, director at the oil and gas production and distribution arm of Russia’s energy ministry, said Wednesday. He was speaking at the OSEA 2014 Conference in Singapore.

    An increase in Russian crude supply to Asia allows countries such as China and Japan to reduce their reliance on Middle Eastern oil producers, and helps Moscow meet its target of sending a third of its crude exports to the east by 2020.

    The ESPO pipeline system toward Kozmino is being developed further to boost its total capacity to 80 million tons a year by 2018, from around 50 million tons currently, Mr. Gladkov said.

    But investors have raised concerns about Russia’s ability to meet its target due to the lack of adequate supply infrastructure and investment, Western sanctions and the recent drop in oil prices that puts oil production at risk

    Earlier this year, U.S. and Europe had imposed sanctions against Moscow for causing unrest in Ukraine, cutting off financing and technological support for offshore and Arctic exploration. Oil prices have also fallen by around 35% since June, erasing margins for oil producers with high costs and threatening to trigger large spending cuts by oil and gas companies.

    “From our point of view there should not be any change in production volumes due to oil prices,” Mr. Gladkov said, since the raft of oil export projects in Russia were based on an oil price much lower than $100 a barrel. “The decision to transport more [oil] eastward and expand capacity is without any doubt linked to the availability of an array of [oil] fields that are feeding or will potentially be feeding into the system,” he added.

    He said Russia’s oil and gas reserves in western Siberia are gradually depleting and the country’s key oil producing region is now eastern Siberia, whose energy output is aimed at Asian markets.

    Russian oil exports through the ESPO pipeline have averaged around 820,000 barrels a day so far this year, a record high, according to Argus Media Ltd., an oil pricing agency. This will top 1.1 million barrels a day next year and the new supply can be sold via the port of Kozmino, Sergey Andronov, vice president of Russian pipeline company OAO Transneft said.

    Seaborne oil exports via Kozmino have been widely bought by China, Japan, South Korea, Philippines, Thailand, Singapore, Australia, New Zealand and Taiwan.

    Last year, state-run oil producer OAO Rosneft signed a $270 billion deal with China National Petroleum Corp. to double oil supply to 600,000 barrels a day from 2018 for 25 years. Russian oil has been also making its way to Asia through the Sakhalin project in the east, and a swap agreement with Kazakhstan and China that took effect this year.

    Write to Eric Yep at [email protected]

    и да, глупи, провјери на атласу колико је тржиште САД и „партнера„.

  4. Да преведем и правим телалуковцима који не знају шта овде пише:

    – Русија извози мање од 1/3 нафте на исток,што значи да више од 70% нафте извози на другу страну света,а то опет значи да је више од 2/3 нафтног извоза је погођено смањењем цене

    – због тога ће покушати да са употпуности искористе нафтовод према Кини (до 2020!!!),али се ови плаше да то неће бити могуће због недостатка инфраструктуре и инвестиција,санкција Запада и ниже цене.

    Дакле,како сам и рекао,Руси ће да компензују удар на финансије већом продајом нафте.Логично,ни не тврдим другачије,то им је једино преостало.Али:

    „Да ли би радије продали 10 јаја за 2 марке или 20 јаја за исти износ?“

  5. „…export projects in Russia were based on an oil price much lower than $100 a barrel.“

    Телалуковац се вероватно хвата за ову сламку,али без јасне дефиниције колико нижу од 100 долара,не знамо много…једино што је јасно да је удар очигледан и то до те мере да је уздрмао валуту и да се под сваку цену настоји уваљати више нафте да се надокнади мањак.

    „Да ли би радије продали 10 јаја за 2 марке или 20 јаја за исти износ?“

  6. ајде још нам покажи дио текста гдје то пише.. 🙂

    најбоље би ти било та се опет изгубиш, само урадиш пуффф, излогујеш се, и не испадаш глуп више него иначе.

    или да чика веља још мало чорбе успе?

    http://theenergycollective.com/jessejenkins/2165366/russias-turn-east-expanded-oil-and-gas-exports-east-asia-help-reduce-dependence

    „Mr Biggy, 05.12.2014. 11:04:52 [135313]

    Захваљујући фракирању…
    САД и њени партнери једним потезом Русију доведоше у велике економске проблеме.„

    XD

  7. Јбг,само прави телалуковац мора истрајати на својој тези ма како она била демантована.
    Да преведем телалуковцима шта каже самопрозвани „паметни“ телалуковац:у Русији је све у реду иако опада снага валуте и цена енергената.Иако извози мање од 1/3 нафте на Исток,повећањем ће да компензује губитке на преосталих 70%.

    Елем,dа ли би радије продали 10 јаја за 2 марке или 20 јаја за исти износ?

  8. хоћеш сад почети писати неповезано опет, оно као прије, кад почнеш муцати у коментарима? немој свега ти.

    моја теза је да твој први коментар заслужује статус најглупљег на фронталу. бар у првих 5.

  9. Jа сам глуп,нема сумње,Русији не смета пад цене нафте.Буџет се пуни без губитака,а ЦБ Русије не троши лову на стабилизацију курса.

    Једино прави телалуковац не знада у ОПЕК-у главну реч води Саудијска Арабија и да је то један од најближих сарадника САД-а.

  10. „…Iskoristivši mehanizam aktivnog povlačenja sa tržišta veštački sniženog zlata u zamenu za veštački pojačan dolar, Putin je započeo odbrojavanje do kraja svetske hegemonije petrodolara.
    Zapad može da se trudi i da troši resurse da veštački podigne moć dolara, smanji cenu nafte i veštački smanji cenu kupovnu zlata. Problem je što zalihe fizičkog zlata koje poseduje Zapad nisu neograničene.

    Dakle, što više Zapad snižava cenu nafte i zlata u odnosu na dolar, brže gubi svoje obezvređeno zlato iz ograničenih rezervi.

    U ovoj brilijantno odigranoj ekonomskoj kombinaciji, fizičko zlato iz rezervi Zapada ubrzano putuje ka Rusiji, Kini, Brazilu, Kazahstanu i Indiji (državama BRICS-a). Zapad više nema vremena da uradi išta pre nego što dođe do kolapsa petrodolara. U šahu se situacija u koju je Putin stavio Zapad naziva „trka s vremenom“…“

  11. Синоћ сам на CNN слушао неког старог чикицу из најјаче нафтне компаније на свијету,BP,који се баш и не слаже са овим усиљеним обарањем цијене барела сирове нафте.Пуцамо на Русију,али и рањавамо себе.Јесте Русија пројектовала буџет на 100$ за барел,али Словени имају и већи праг трпљења.На крају ће се крупни капитал ипак договорити. Прије 17 година барел је био око 60$,а у Европи гориво око 1 КМ,ево близу смо те цифре,а ми опет га плаћамо преко 2 КМ.Чекам Вулу да изађе испред дистрибутера и објасни како се цијене на пумпама друкчије формирају B-).

  12. O, gledao sam distributersko govno nekuveče i rekao sam : ovoga se sevap namlatiti.

    Viša cijena- veći pdv, režim odredjuje cijenu, više harača u budžetu i onda muuuuču kako su stručnjaci, kako znaju da vode papakzemlju rudonjinu.

    Tu neme uticaja ponuda i potražnja, jer nema konkurencije, sve su „rusi“

    Dakle, mi nemamo većeg zla od rudonje, onako trokvintalski fašističkogenocidnog za svoj narod.

  13. Приједор,не знам коју школу имаш,али видим да не знаш,да тај твој Рудоња,и комлетно тржиште БиХ,на ове токове немају ама баш никакав утицај.Ако ти се не свиђа руско гориво у Приједору,близо ти је Сана,па купуј тамо саудијско,само 10 фенинга је скупље у федерацији.

  14. Imam mesarski zanat. Imam i diplomu Prva brazda.
    Nema rudonja ni uticaj na stanje u mom Partizanu,
    kao ni na „rusku naftu“,
    kao i na Bobarbanku,
    kao i na visinu penzije,
    kao i na štete koje je napravila poplava,
    kao i na to što mi je komšija umro jer je on zdipio sve naše helikoptere umjesto da je barem jedan dao za tzv Zlatni sat.

    Za sve sam kriv ja, neznalica mesarskotraktordžijska, primitivnonekulturna….
    Živio car Trojan!

  15. Боро,прије 10-ак година сам читао на стратфору неку анализу да ће јужним током бити зацементирана судбина РС и да ће бити заустављено даље комадање Србије.Да ли се и ти радујеш одустанку од јужног тока и да ли мислиш да смо као народ у новим невољама?

  16. Nema tog toka, nema te ekonomije koju rudonja ne bi opljačkao dok si rekao ron-hil.

    Kad Jablan bude ponosno stajao na megdanu kao pobjednik, a planinski vrhunci budu silno, silno odjekivli, odrazićemo se o dno, i onda uvis prema svjetlosti i vazduhu.

    Još nas rudonja vuče dole, još nismo na dnu, dno nam je spas jer ćemo se od njega odraziti i jurnuti gore.

    Lujo, napasaj Jablana za megdana da nam planinski vrhunci silno, silno odjekuju.

  17. Да Симо рекне неку о енергентима и стратешком односу снага у овом дијелу свијета.

    Због повећаних потреба Европе за јефтиним и еколошким горивом приступило се рјешавању тог проблема. ЕУ је дошла на идеју да се сјеверна Европа (главни дио иде у Њемачку) снабдјева гасом из Русије, а јужна и средња Европа (углавном Италија и Аустрија) гасом из Каспијског басена.

    За потребе сјеверне Европе изграђен је Сјеверни ток по европској законској регулативи која спречава да произвођач гаса буде и власник гасовода. Ту Руси нису условљавали ЕУ и то је прошло глатко.

    Други ток по замисли ЕУ је био гасовод Набуко који би каспијски гас преко Турске увео у Европу. Јужни крак Набука би преко Грчке и Албаније ушао у јужну Италију, а сјеверни крак Набука би преко Бугарске, Румуније и Мађарске стигао до Беча.

    Русији то није ишло у прилог јер је жељела да њен гас и преко другог гасовода иде у ЕУ, јер су Европљани сигурне и уредне платише.

    Проблем Набука је тај што би без иранског гаса био неисплатив и недовољан. Како је Иран у лошим односима са Западом, Русија је подршком Ирану ту заваду његовала. Када је ЕУ ипак кренула у реализацију Набука преко Грузије и Азербејџана, Путин је искористио неку ситуацију, анектирао Абхазију и Осетију и одложио пројекат Набуко.

    Одмах се кренуло са пројектом Јужни ток који није заобилазио Србију и то је за Србе имало велики значај. Као одговоран политичар Додик није пропустио ту шансу и укључио је РС у тај пројекат. Само неразумни су против овога.

    Међутим, Запад послије покретања Јужног тока креће у одмрзавање односа са Ираном, али истовремено покушава да овлада перспективним сиријским гасним пољима. Ту долази до сучељавања Запада, Русије, Ирана и Турске. Украјина је овдје само колатерална штета, а неразумна политика и Кијева и Москве је довела до тога да су Руси себе довели до тога да су им ближи Турци него Украјинци. Важи и обрнуто. Та подјела је највећи словенски и православни пораз послије Октобарске револуције.

    Умјесто да је Путин прихватио да се и Јужни ток гради по регулативи ЕУ као и Сјеверни, дошло се до тога да директор Гаспрома говори да ће Европа морати да долази по гас на грчко-турску границу. А то је управо оно што ЕУ тражи.

    Једино телалук мисли да ће Европљани са канистерима и цистернама стајати на тој граници. Међутим, ситуација је таква да је овим оживљен Набуко јер је једини проблем који је имао овај гасовод био недостатак гаса. Руски пристанак да свој гас намијењен јужној Европи преусмјери на Турску (читај у гасовод Набуко) је тај проблем недостатка гаса ријешио.

    Такође, изјава Милера да ће се по руски гас морати долазити на грчко-турску границу значи да је Русија позвала ЕУ да од те границе сама направи гасовод по својој регулативи, а ЕУ већ има тај пројекат и обезбијеђена средства.

    Према томе, Јужни ток ће се градити, само што ће се сада звати Набуко и што ће кроз све земље кроз које је требао проћи Јужни ток, проћи и Набуко. Осим Србије.

    Тако да наш Борислав нема о чему писати, како је обећао. Ствар је завршена. Боље да пише коментаре на Фронталу.

    Ситуација је сада следећа. Русија је на кратко успјела да свој гас угура и у други европски гасовод, Иран и њихов савезник Сирија ће се врло брзо морати отворити према Западу.

    Турска је добила централно мјесто као главно чвориште и као војна сила добила је од Путина такву стратешку предност да је сада главна пријетња ЕУ.

    Мислим да се Путин жестоко преиграо и да је Русију довео у врло незгодан положај да зависи од тога на коју ће ногу устати Ердоган.
    Изгледа да и за њега важи оно што се говорило за Милошевића, добар тактичар, катастрофалан стратег.

    Сада ми је тек јасно зашто Чава изјављује да је увијек био против Јужног тока, дивим се стратешком визионарству Михајла Михајлице и Босића који су предвидјели да ће Ердоган бити главни Баја за гас у читавој Европи и склопили савез са његовим најбољим јараном у БиХ, Бакиром.

    Оно што ме боли је да морам признати Чавићу, Михајлици и Босићу да су већи стратези и од мене и од Путина.

    Нешто ме тјера да се извиним овој тројици, али још не могу скупити снаге.

    Бојим се да ће ме фронталук зајебавати јер сам испао глуп ко Путин.

  18. Seoski mudrac sjedi uz peć na drva (obezbjedili iz šuma Srpske), gleda dalekovod kojim struja otiče u Evropu i egleniše o gasu i potoku. Te Mile je tu, te cementira, te vidivitost. Od potrošnje gasa ima upaljač. Gazda je dao kredit Alumini da se skine s gasa, samo dvaespet miliona, toplana u Zvorniku ne može da naplati potrošnju, vascijelu Sarajevo sa sve stratezima ne može trećinu da potroši od Titinog kapaciteta.
    Tako eglenišu, a ništa ne rade, sem da vide kako se još nešto budžetu može namaći, pa lijepo rasporediti.
    Biće bolje nema sumnje, znam da je Rusija izdržala i mnogo gore, ali izdržati eglenišu kraj vatrice je nekako teško, nepodnošljivo.
    Pozdrav Prijedoru, tvoje pitanje ostaje jedino validno: ko je ubio Vukelića?
    Muuu, muuu:P

  19. Фронт,

    шта није тачно у овом мом погледу на гасну стратегију великих сила.

    Јели Путин преусмјерио цјевовод испод Црног мора ка Турској?
    Је ли Турска чвориште Набуко гасовода?
    Има ли икаквог другог разлога за рат у Сирији и проблеме на Блиском и Средњем истоку осим енергената?

    Ја сам само констатовао да је Путин направио грешку јер је са Европом мого направити Јужни ток на истим принципима на којима је направио Сјеверни ток који нормално функционише.

    Такође сам констатовао да је направио кобне грешке у Украјини јер је тако бројан и значајан, а готово исти нрод окренуо против Русије. Тиме не оправдавам украјинске нацисте који су само искористили лошу Путинову процјену и поуздање у криминалца Јануковича који га је лагао да контролише ствари.

    Пусти ту своју шупљу причу у којој вам се Додик приказује ко некад Каспер. Ајде мало о овим стварима.

  20. Putin pravi gasovod malo izmijenjenom trasom. Preduzeće južni tok se likvidira, a namjesto njega treba da dođu drugi investitori. Srbija ima problem što bi gasovod u okviru tog preduzeća dobila bez značajnih materijalnih ulaganja uzimajući u obzir cjelinu Energetskog sporazuma koji ima zaključen s Rusijom. Sada se javlja neka vrsta neravnoteže i neizvjesnosti, jer je moguće da trasa produži kroz Grčku za Italiju (dio i pod morem), jer je Italija bila jedan od najvećih potencijalnih potrošača južnog toka. takođe je vjerovatno da će trasa krenuti na sjever kroz Makedoniju i Srbiju, no to je novi par cipela, nova matematika.

    Gdje je u toj priči Baron od Bakinaca ja ne vidim, ako što ne vidim ni privredu koja bi bila veća od ove današnje, a troši jedva 23% domaće potrošnje struje! ne vidim ni da će broj pušača biti povećan! pa da upaljači neće imati čime da se napune.

    Sve u svemu, ne bojim se ja za Rusiju, ja se smo bojim nas samih, a s ovakvim liderstvom to nije samo bojazan, nego ozbiljna groznica.

    Pozdravite Barona, pošto vidim da uvijek pobliže tumačite njegove velike misli i kažite mu da ima zemlju koja se zove Republika Srpska i stanovnike koji iz dana u dan imaju manje posla. Ako može, usput mu poručite da ne sruši cijelu Semberiju zato što je ljut zbog izbora, Bate Bobara, Pavlovića, te da iskaže dužno poštovanje prema domaćim problemima. ni Rusija ni SAD nam u tome ne mogu pomoći.

  21. Фронт,

    само баљезгаш!

    појма немаш шта причаш. Па ја управо и говорим да ће ЕУ добити гас само што ће овај пут чвориште бити у Турској. Трасу Набуко гасовода може свако наћи на карти и упоредити га са Јужним током.

    Али ђаба причам. Телалуку се само ДОДИК ПРИВИЂА. нИКАКО НЕ МОГУ ДА ПРИХВАТЕ ДА СУ ИЗГУБИЛИ ИЗБОРЕ.

  22. Симо П. Ороз, 07.12.2014. 10:55:27

    Vi se u projekte Južni tok i nabuko razumijete taman koliko i „vizionar“ koji je osnovao preduzeće za dionicu gasovoda za koji nema pojma kako će biti realizovan. Malo sam u gužvi, ali ću ova posljednja dešavanja razjasniti najavljenim tekstom, pa ćete i vi tako bti u prilici da shvatite koliko nemate pojma o onome šta pričate…

  23. Симо, надам се да можемо ову анализу пренијети као текст. Можда се у неким детаљима не слажем, али одлична је „за другу страну“. Не сумњам да ће се јавити многи да образложе своје виђење.

    Бадам се и да ће Борислав послати своју на мејл 🙂

    Ја бих само мало о Путину и нама. Ми никако да научимо лекцију како се понашати између чекића и наковња, у сукобу великих сила. Све карте бации на: Видјећете кад дођу уси. Понашали смо се као да смо на мјесту турске, а не као да кроз нас пролази небитан крак.

    Што се тиче Путина, он има толико фигура на столу да нама није увијек јасно шта вуче, а има и много оних у својој близини који раде против њега. Не бих се бринуо за њега. У политици важи она да нема апсолутних побједа и коначних пораза.

  24. BORISLAV R., 07.12.2014. 19:09:39 [135575]

    Симо П. Ороз, 07.12.2014. 10:55:27

    “Vi se u projekte Južni tok i nabuko razumijete taman koliko i „vizionar“ koji je osnovao preduzeće za dionicu gasovoda za koji nema pojma kako će biti realizovan. Malo sam u gužvi, ali ću ova posljednja dešavanja razjasniti najavljenim tekstom, pa ćete i vi tako bti u prilici da shvatite koliko nemate pojma o onome šta pričate…“

    Једва чекам да ми докажете да немам појма о овоме!

    Само бих вас замолио да у свом тексту линкујете клаарту на којој се види и Јужни ток и Набуко јер ја том линковању нисам вјешт.

  25. Гасни спооразум између Бугарске и Србије је потписан још 2010.године и из њега се недвосмислено може закључити да ће се Србија у Бугарској прикључити на Набуко.
    http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Gasni-sporazum-Srbije-i-Bugarske.sr.html

    Бугарска се не прескаче, него она више није чвориште. Сада је само транзитна земља према сјеверу. Чвориште је сада Турска, а Плави ток који су Руси дном Црног мора раније спровели до Турске биће прикључен на Набуко.

  26. Симо П. Ороз, 07.12.2014. 21:20:18 [

    Vidim na fotkama iz objavljenog komentara da je dionica trase pogođena (Turska, Grčka, Italija), ali je premisa pogrešno postavljena. Nije to Nabuko, nego Južni tok. Zaboravili ste uvesti sporazum Putin – Erdogan i novu trasu od „zanimljivih“ 63 miliona kubika preko Crnog mora. Iranski gasovod do Turske će biti „dodatak“.

    Ma Putin je izveo jedan fantastičan potez kakav ili će izazvati svjetski rat ili zauvijek promijeniti čovječanstvo. No, više o tome slijedi…

Оставите одговор