Резолуција ЕП може погоршати ситуацију у БиХ

Политичку ситуацију у БиХ поново би могла да погорша резолуција о ситуацији у БиХ, коју је усвојио Европски парламент, а у којој се позива на уставне реформе на државном и ентитетском нивоу, али и организовање нове међународне конференције у вези са будућим уређењем БиХ, оцијенили су политички аналитичари из Републике Српске Политички аналитичар из Бањалуке […]

субота, март 17, 2012 / 07:46

Политичку ситуацију у БиХ поново би могла да погорша резолуција о ситуацији у БиХ, коју је усвојио Европски парламент, а у којој се позива на уставне реформе на државном и ентитетском нивоу, али и организовање нове међународне конференције у вези са будућим уређењем БиХ, оцијенили су политички аналитичари из Републике Српске

Политички аналитичар из Бањалуке Тања Топић сматра да позив на организовање "Дејтона два" може поново да узбурка политичке страсти у БиХ, те да резолуција говори о ставу који још преовладава у Европи, а то је да је БиХ неопходна уставна реформа.

"Она говори и о томе да се не иде ка затварању ОХР-а, посебно имајући у виду став Сједињених Држава о том питању, које још нису за окончање мандата високог представника. Постоји дио европске заједнице који се залаже за то, али и овакав став Европског парламента говори да то још није довољно", рекла је Топићева за "Вечерње новости".

Директор Центра за међународне односе из Бањалуке Милош Шолаја сматра да је ријеч о "излобираном и архаичном начину рјешавања ствари у БиХ".

"Тражити од ОХР-а да се укључи у процес уставних реформи јесте покушај конзервирања стања које до сада није дало резултате. Показало се да је ОХР институција која у БиХ само ствара проблеме, а посљедњи примјер је формирање Владе Федерације БиХ", оцијенио је Шолаја, те напоменуо да овакве резолуције нису обавезујуће, али да имају политички значај.

Извршни секретар СНСД-а Рајко Васић сматра да резолуција коју је усвојио Европски парламент неће изазвати посебне потресе у БиХ, те да она не може додатно да заоштри односе јер су они већ трајно подијељени.

Он је нагласио да су за Српску овакве резолуције добре, јер јој дају сигнале да се није одустало од политике унитаризације БиХ, а о "Дејтону два" нема ни говора, јер за то не постоје ни објективни услови.

Резолуцију је предложила посланик и специјални извјестилац Европског парламента за БиХ Дорис Пак, а амандман којим се позива на нови "Дејтон" предложили су Сара Лудфорд и Јелко Кацин. У амандману се ЕУ и високи представник у БиХ Валентин Инцко позивају да покрену консултације о уставним промјенама и одржавање међународне конференције у вези са будућим уставним и политичким уређењем БиХ, које би било ефикасније од тренутног, успостављеног Дејтонским споразумом. /



0 КОМЕНТАРА

  1. Čačkali su mečku, umjesto da gledaju od čega će ovaj narod da živi, da nas ekonomski ne dokrajčavaju, oni o politici, o sudu , o bokivehabijama, o onome što odvlači pažnju od njihove odgovornoti za stanje za katastrofu, u koju su nas doveli.
    A, sasvim svejedno mi je kakva će republika biti, ko će nas krasti i gaziti, da li md ili njegove gazde i poslodavci. Zapravo teže mi je kada to radi mile nego osman , haris, benedikt, ili franz. Kada nema one naše svetinje RS za koju smo ginuli i krvarili, neka nema ni ove md nakaze, ovoga md srbojeda.
    Samo , želio bih da ni md sa svojim banditima dobiju ono što su zaslužili. I, dragom Bogu se molim da ne ostanu nekažnjeni za ovo zlo u koje su nas uvalili.

  2. Каква је бојазан од свега што се најављује, кад је нама највећи терет на врат ставила ова криминална власт са својом политиком „стратешког задуживања“, која нас избацује у неки виртуелни свијет непостојања система.

Оставите одговор