Резерве и квалитет злата се смањују, а трошкови производње ће расти

Свјетска производња злата могла би се због исцрпљивања резерви до 2030. године смањити за 15 до 20 посто у односу на данашњи ниво, оцијењено је у сриједу на међународном берзанском форуму који је организовала Московска берза.

среда, новембар 4, 2020 / 15:31

Главни тржишни стратег Свјетског вијећа за злато (WГЦ) Јохн Реед је устврдио да ће свијет у блиској будућности оставити за собом врхунац у производњи злата.

"Не говоримо, наравно, о гигантском паду количина, али многи предвиђају пад од пет или чак десет посто годишње. Стога не можемо рачунати на повратак на високе производне резултате из 2018. године”, рекао је он.

Позивајући се на податке аналитичке компаније Метал Фоцус, извршни директор највеће руске компаније за рударење злата Полyус Павел Грачев, упозорио је да ће се свјетске залихе злата у смислу квалитета и количине дугорочно смањивати, те а ће то утицати на производњу злата која већ стагнира.

"У поређењу с прошлом годином, производња је смањена за пет до десет посто, а не видимо значајније пројекте који би могли прекинути тај тренд. Упоредимо ли свјетске резерве злата у 2020. и 2010. години, оне су се смањиле за десет посто”, рекао је Грачев.

Просјечни удио злата у руди широм свијета по његовим ће ријечима до 2030. године пасти између 15 и 20 посто, па би до 2030. године тона руде у просјеку могла садржаати један грам злата.

"Резерве се смањују, њихова се квалитета такође смањује, а трошкови производње ће расти”, примијетио је Грачев.

Према подацима са скупа, током 2019. године у свијету су ископане 3.533 тоне злата што је 0,8 посто мање у односу на 2018.

До 2019. глобална производња злата само је расла.



Оставите одговор