Рат на интернету – званично

Није тајна, мрежно ратовање је реалност. Приредио: Ж. Свитлица На конто тога, Сједињене Америчке Државе званично су прогласиле интернет бојним пољем. Оружане снаге САД озваничиле су глобалну сајбер мрежу мјстом ратовања након што је у петак издата Стратегија Министарства одбране за операције у сајберсвијету, Интернет је и формално проглашен новим ратним доменом, као што су […]

понедељак, јул 18, 2011 / 11:48

Није тајна, мрежно ратовање је реалност.

Приредио: Ж. Свитлица

На конто тога, Сједињене Америчке Државе званично су прогласиле интернет бојним пољем.

Оружане снаге САД озваничиле су глобалну сајбер мрежу мјстом ратовања након што је у петак издата Стратегија Министарства одбране за операције у сајберсвијету, Интернет је и формално проглашен новим ратним доменом, као што су ваздух, копно и море.

Стратегији је претходила "Међународна стратегија за сајберпростор" коју је Бијела кућа издала у мају.

Новији документ о којем говоримо, Стратегија америчког Министарства одбране има 19 страна и пет стратегијских циљева:

  • Третирати сајбер простор као операциони домен за који се треба организовати, обучити и опремити тако да Министарство одбране може искориситит пуни потенцијал сајбер простора-интернета
  • Направити нови оперативни концепт како би се заштитиле мреже и системи Министарства одбране.
  • Ускладити се са осталим одјељењима Владе САД, агенцијама и приватним сектором како би се омогићила свеобухватна сајбер стратегија
  • Изградити појачане везе са савезницима САД и другим међународним партнерима како би се ојачала укупна сајбер сигурност.
  • Ојачати "одбрамбену снагу" нације изузетним образовањем и обучавањем радне снаге у сајбер простору, као и технолошким иновацијама

План такође упозорава на слабе баријере када је одбрана од непожељне сајбер активности у питању. Овдје се мисли да растућу распрострањеност хакерских алата и хакера што омогућава потенцијално свакој "индивидуи или групи" да угрози Министарство одбране или чак националну и економску сигурност Сједињених Држава.

Стручњаци који навијају за Владу у Америци оцјењују да је Министарство идентификовало праве проблеме и прави приступ истима.

Стратегија се некако појавила баш у вријеме када је Пентагон објавио да је 24.000 разноразних докумената исцурило од марта мјесеца када када је хакована фирма која развија и производи одбрамбене и оружане системе за Пентагон. Говоркало се да су САД скроз неприпремљене за нову реалност у сајбер свијету, а Американцу су у овом случају као и у другим сличним случајевима индиректно оптуживали Русију, а више Кину, као одговорне за хаковање.

Какве посљедице ће ово имати на контролу интернет канала и мрежних чворишта, те на сигурност података корисника интернета, можемо нагађати. Приватност онлајн Американаца и не само њих већ је одавно ослабљена под изговрима борбе против тероризма и националне безбиједности.

Ипак, амерички званичници се труде да одагнају приче о такозваној "милитаризацији интернета".

Према ријечима замијеника министра одбране Вилијема Лина, који је и објавио Стратегију, сајбер напад ће бити третиран као "ратни акт" само у случају да изазове физичке посљедице као и "обични" ратни акт, али и у том случају, за такво проглашење треба посебно одобрење предсједника САД.

Онлајн били па видјели.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор