Расподјела ПДВ: Влада кола ломи на општинама
Новом Одлуком о учешћу градова и општина у расподјели прихода од индиректних пореза, која се примјењује од 01. јула, Влада Републике Српске ће уништити мале и неразвијене општине. Одлука има низ мањкавости и недосљедности, појединим општинама ће буџети бити преполовљени, а другима значајно умањени иако неке од њих имају знатно више становника него на попису […]
Новом Одлуком о учешћу градова и општина у расподјели прихода од индиректних пореза, која се примјењује од 01. јула, Влада Републике Српске ће уништити мале и неразвијене општине.
Одлука има низ мањкавости и недосљедности, појединим општинама ће буџети бити преполовљени, а другима значајно умањени иако неке од њих имају знатно више становника него на попису 1991. године, резултат је анализе пословног портала Капитал.
Одлуком Владе, веће и развијеније општине добиће више новца, а сиромашније још мање.
Одлука Владе препуна је нелогичности. Прво донесена је на пола фискалне године (буџети општина и градова су одавно усвојени). Друго, одлука се базира се на прелиминарним резултатима избора што је само по себи незаконито и може бити оборено на Уставном суду.
Треће, заснива се на принципу „отми малима да би дао великима".
И на крају Влада у основном критерију за додјелу средстава (повећање или смањење броја становника на последњем попису у односу на попис из 1991. године) показује своје недосљедност и дискриминисање локалних заједница. На примјер у случају општине Пале која има више становника по новом попису, а коефицијент расподјеле јој је умањен (-5,72%)
ПОСЉЕДИЦЕ
– Убрзано исељавање становништва из општина којима су смањени приходи
– Најмање двије општине су доведене у позицију да де фацто буду укинуте (Доњи Жабар и Источни Стари Град), јер су им приходи смањени 42.39% и 38.48%.
– Већи број општина ће имати проблема са извршавањем основних функција
АНАЛИЗА
У оштећеним општинама увјерени су да су начелници и градоначелници великих општина и градова искористили свој утицај на министра финансија Зорана Тегелтију, који се на почетку противио, али на крају као што се види, попустио.
Одлуком Владе, од 63 јединице локалне самоуправе, 26 општине и града имају веће коефицијенте у односу на раније, и они се крећу од 0,64% за општину Градишка до 28,10% за општину Осмаци. Осим Града Српско Сарајево чији коефицијент је нижи за 3,80%, осталих пет градова има веће коефицијенте и то: Бања Лука 1,58%, Добој 3,27%, Бијељина 8,67%, Требиње 11,20% и Приједор 11,47% за текућу 2014.годину.
Осталих 37 јединица локалне самоуправе у РС, које већином припадају групама неразвијених и изразито неразвијених општина, примјеном нове Одлуке имају значајно снижене коефицијенте у односу на досадашње.
Коефицијенти су нижи у просјеку за 10,97%, односно крећу се од -0,36% за Источну Илиџу до -42,39% колико је коефицијент умањен за општину Доњи Жабар.
Буџети развијених јединица локалне самоуправе су најмање погођени измјеном учешћа општина и градова у приходима од индиректних пореза. Од укупно 16 општина и градова који припадају овој групи развијености у складу са Одлуком Министарства управе и локалне самоуправе донијетом за 2014.годину, три општине имају смањене коефицијенте, и то Дервента (-15,11%) , Пале (-5,72%) и Прњавор (-7,97%).
У групи средње развијених општина, већина општина има смањене коефицијенте, њих 9 од укупно 14 општина. Највећи пад има општина Вишеград чији је коефицијент учешћа у приходима од индиректних пореза мањи за 21,67%, затим општина Козарска Дубица (-18,53%), Соколац (-10,86%) и Србац (-10,59%). Општине Источно Ново Сарајево и Котор Варош имају повећање коефицијента за преко 10%, и то 18,63% и 11,98%, респективно.
Буџети неразвијених општина су највише погођени измјеном коефицијената о расподјели прихода од индиректних пореза. Коефицијенти за 14 општина које се налазе у овој категорији развијености пали су у просјеку за 11,44%. Највећи пад коефицијента има општина Доњи Жабар од 42,39%, затим општина Петрово 26,84% и Власеница 24%.
Највећа дио прихода општина Доњи Жабар, као и већина неразвијених и изразито неразвијених општина, остварује по основу прихода од индиректних пореза. Тако у усвојеном буџету општине Доњи Жабар за 2014.године од укупног буџета од 1.823.402,00 КМ, приходи од индиректних пореза планирани су у износу од 1.400.000,00 КМ, што представља 77% укупног буџета. С обзиром на умањење коефицијента за расподјелу од чак 42,39% за 2014.године општина Доњи Жабар ће у другој половини 2014. године остати без око половине планираних прихода.
Слична ситуација је и са неразвијеним општинама, гдје општине Источни Стари Град и Источни Мостар имају пад коефицијента од преко 20%.
Буџети неразвијених и изразито неразвијених општина, поред свих удара економске кризе, измјене законских рјешења на штету општинских буџета, умањења гранта за неразвијене и изразито неразвијене општине, сада су додатно умањени смањењем коефицијената за расподјелу прихода од индиректних пореза.
Имајући у виду да овај извор прихода у буџетима већине јединица локалне самоуправе представља најзначајнији извор финансирања, у неразвијеним општинама чак и преко 60%, умањење коефицијената угрозиће нормалан рад неразвијених и изразито неразвијених општина и довести у питање извршавање њихових надлежности.
Грантови све мањи
Износ грантова које Влада РС додјељује неразвијеним и изразито неразвијеним општинама има тенденцију пада, тако да је за 2011. годину издвајање било 3,5 милиона КМ, за 2012. годину два милиона КМ, за 2013. годину 1 милион КМ, а за 2014. годину и поред бројних иницијатива упућених Влади од стране Савеза оштина и градова РС за повећање овог износа, предвиђено је само ЈЕДАН милион КМ.
Још 2011. године, када је висина гранта за неразвијене и изразито неразвијене општине била 3,5 милиона КМ, начелници ових категорија општина РС сматрали су да је помоћ коју добијају од Владе РС путем гранта неразвијеним и изразито неразвијеним општинама недовољна. Из тог разлога они су у октобру 2011. године покренули иницијативу и упутили допис Влади да се у буџету РС за 2012. и у буџетима наредних година за изразито неразвијене ЈЛС планира грант у износу 1% од средстава које се дозначују РС са Јединственог рачуна умањеног за износ спољног дуга РС (што би износило више од 10 милиона КМ).
Међутим, Влада је игнорисала овај захтјев и средства нису била планирана у буџету за 2012. годину. Слична ситуација се наставља и наредних година. Све иницијативе и приједлози за рјешавање тешке ситуације у којој се налази више од половина јединица локалних самоуправа у РС, упућени према Влади РС, нису наишли на разумјевање.
Чињеница је да ове општине почињу да још више заостају у свом развоју и у складу са Одлуком о степену развијености јединица локалне самоуправе у РС, донесену од стране Министарства управе и локалне самоуправе за 2014. годину, једна општина је прешла из категорије неразвијених у категорију изразито неразвијених општина. У складу са новонасталим промјенама коефицијената расподјеле прихода од индиректних пореза може се очекивати да се овакав тренд не само настави у будућности, већ и значајано појача.
Доношењем нове Одлуке о учешћу градова и општина у расподјели прихода од индиректних пореза и начину распоређивања тих прихода (Службени гласник РС бр. 56/14) престаје да важи Одлука из 2009.год. (Службени гласник РС бр. 104/09). Измјењени коефицијенти расподјеле прихода од индиректних пореза у складу са новом Одлуком почињу да се примјењују од 01.07.2014.год. и утицаће на буџете свих јединица локалне самоуправе.
Начелници тражили хитан састанак
Представници 25 општина Републике Српске затражили су од премијера Српске Жељке Цвијановић да се најкасније до 31. јула састане са начелницима свих општина које су оштећене прерасподјелом прихода од индиректних пореза. Ово је један од закључака са састанка начелника 21 општине који је 24.7.2014. одржан у Петрову, на иницијативу начелника ове локалне заједнице Озрена Петковића. Челници општина траже да одлука одмах буде поништена и да се расподјела до 2016. године обавља по коефицијенту из 2009. године.
У случају да се Влада оглуши о захтјеве, најављено је предузимање „законом предвиђених мјера". Представници општина и градова који сматрају да су оштећени измјеном коефицијента расподјеле прихода од индиректних пореза наводе да је одлука Владе Републике Српске о учешћи општина и градова у приходима од индиректних пореза и начину распоређивања тих прихода „дискриминаторска и стратешки погубна".
Uvesti novu raspodjeu usred fiskalne godine, kada su budžeti donijeti na osnovu ukupnog planskog postupka po Zakonu po budžetskom sistemu sa pretpostavkama zasnovanim na važećim propisima je DJELO maloumnih i zlonamjernih. Mislim da bi Ustavni sud mogao da obori takvu odluku.:P
Pa polovina opština uopšte i nema uslove da to bude. Istočni Mostar, neki tamo Drvar, Sanski Most… Sve je to bez veze, a ako je ovo način da se ubrza njihovo gašenje tim bolje.
Браво Стипе, исти ти је закључак као и Туђманове војске, угасити им општине и хуманитарно их иселити са тих простора, шта кога брига за народ и како ће он доћи из Дрвара до Бањалуке по једну обичну потврду копије документа, личну карту, катастар? Што су започеле ваше усташке јединице, то је завршио ваш одани савезник Додик и његова пета колона у РС-у!
NE BILO KOJE OPŠTINE
Uglavnom se radi o opština u kojima SDS ima vlast. I zato treba te opštine dodatno osiromašiti, opustošiti… ostaviti narod bez hljeba!
Ko ih j…e kad nisu glasali za SNSD, neka pocrkaju od gladi!
Pa Karabaja, meni je logično da su te opštine i upravo zato takve jer im je SDS na vlasti. Smrtonosna kombinacija zatucanosti, gordosti, neznanja, drskosti i pakosti – ukratko SDS.
Стипе усташо малоумна, никако ти се у тај твој комуноусташки концепт (СДСјезло) не укалапа, рецимо Бијељина, Угљевик, Пале, Добој,…општине под руководством СДС-а, а далеко најразвијеније у РС-у!
Што значи да је твој стереотип, чисто комуноусташко фабриковање лажи и трагикомично качење ореола светости за СНСД-е који је претходно већину тих малих општина уништио на локалном нивоу, док су вршили локалну власт, а сада тај подухват настављају са свог републичког нивоа власти, довршавајући пројекат етничког чишћења ових простора!
POVIKAŠE SELJACI
bezobrazni, oholi, bahati, korumpirani, neotesani,kriminalizovani, prve brazde BiH, nakupci paprika sa bakinačke pijace, šverceri kratkog partnera, postdiplomci prije dodiplomskih studija, konvertiti svih ostali partija, satrapi zdravstvenog i svih ostalih republičkih sistema, psovači tuđih mrtvih majki, nasilnici nad novinarkama, ofšorovci i monakovci, ljevica desnog centra i centar desne ljevice, crven-crno-žuto kameleonski obojeni bezbojni proruski proamerikanci pronatovske prosrpsko prohrvatsko probošnjačke provenijencije, šoferi sa akademskim zvanjima i kumovi sa višemilionskim sranjima – udugo SNSD.
MISIJA (VIZIJE NEMAJU): ZAŠTITA KRUPNOG KAPITALA I BOGATOG SLOJA STANOVNIŠTVA OD 1%.
Maknite vi šape sa naše šume, rudnog bogatsva i hidropotencijala i mi od vas ništa tražiti nećemo.
Sam termin „povrat PDV-a“ jasno govori da ste uzeli pa sad to uzeto zadržavate za sebe, nećete čak ni mali dio da vratite onamo odakle ste uzeli!
http://kuruzovina.blogspot.com/2014/07/blog-post_52.html
Карабаја, свака ка’ Његошева!