Рајко Дукић: Коме и за шта служи јавни телевизијски сервис БиХ?

У "Гласу Српске", 17. маја 2012. године, под насловом: "БХРТ у минусу 21,7 милиона КМ", објављени су подаци о пословању тог јавног телевизијског сервиса, не улазећи притом у суштину, односно потребу његовог постојања, начина функционисања и рада. Такође, изнесени су и подаци о запосленим, односно процентуалном учешћу три конститутивна народа у структури запослених. Не спорећи […]

уторак, мај 29, 2012 / 16:10

У "Гласу Српске", 17. маја 2012. године, под насловом: "БХРТ у минусу 21,7 милиона КМ", објављени су подаци о пословању тог јавног телевизијског сервиса, не улазећи притом у суштину, односно потребу његовог постојања, начина функционисања и рада.

Такође, изнесени су и подаци о запосленим, односно процентуалном учешћу три конститутивна народа у структури запослених. Не спорећи да су наведени подаци тачни, па и корисни за добијање адекватне слике о јавном БиХ сервису, желим да изнесем и нека своја запажања, имајући притом у виду да је ових дана покренута јавна расправа за измјену Закона који је својевремено наметнуо ОХР, а тиче се начина функционисања и финансирања јавног сервиса.

Јавни сервис БХРТ је само јаван из разлога што се његов програм јавно емитује, али по свом садржају, начину рада и понашању, кадровској структури запослених, несумњиво је да је то сервис бошњачких партија и сарајевске политике. Када то кажем имам у виду следеће: Устав БиХ и Статут Јавног сервиса обавезује га да води рачуна о равномјерној заступљености писма, језика и запослености сва три конститутивна народа, а посебно да води рачуна да објективно, непристрасно и на сврсисходан начин информише грађане БиХ. Ништа од тога. Не треба бити никакав стручњак нити медијски аналитичар да би се примијетило да се флагрантно крши Устав, Статут и програмски концепт.

И подаци изнесени у поменутом тексту да тамо ради 56,3% Бошњака, 14,2% Хрвата, 18% Срба, 11,2% из реда осталих, говоре да национална структура запослених ни приближно не одговара националној структури становништва у БиХ.

Стање је још више поражавајуће ако се има у виду структура руководних кадрова у Јавном БиХ сервису, а што се може видјети на њиховом Интернет порталу. Од двадесетак руководних кадрова, почев од генералног директора, помоћника генералног директора за развој, директора Телевизије, директора Радија, главних и одговорних уредника појединих програма, као и већина директора појединих сектора и одјељења су Бошњаци. Срби, вјероватно, чине већину помоћног особља, као што су возачи, кафе куварице, итд.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ако врате Радио Сарајево 202 под кров БХРТ-а тамо гдје припада онда по мојој оцјени могу постојати.

    Двјестодвојка која је једно вријеме била најалтернативнији медиј ако овако настави ускоро ће имати Шемсу на репертоару – можда су је и укинули, нисам их чуо већ пар мјесеци – воле да се шепуре на ФТВ-у.

    А у Хрватској, Београду, Новом Саду Радио 202 је и даље у склопу јавних РТВ система и имају супер резултате – БиХ и у овом погледу каска за околином.

Оставите одговор