Рафинерија Модрича: Прерађено 64.000 тона

Рафинерија уља Модрича у 2012. години прерадила је 64.000 тона базне сировине из Рафинерије нафте у Броду, те произвела и на домаће и свјетско тржиште пласирала око 20.000 тона мазива и функционалних течности – истиче Перо Дугић, генерални директор Рафинерије. Први човјек Рафинерије наглашава да је више од 65 одсто произведених количина моторних уља, мазива […]

среда, јануар 2, 2013 / 08:06

Рафинерија уља Модрича у 2012. години прерадила је 64.000 тона базне сировине из Рафинерије нафте у Броду, те произвела и на домаће и свјетско тржиште пласирала око 20.000 тона мазива и функционалних течности – истиче Перо Дугић, генерални директор Рафинерије.

Први човјек Рафинерије наглашава да је више од 65 одсто произведених количина моторних уља, мазива и функционалних течности пласирано на инострано тржиште, а највише у земље бивше Југославије, али су знатне количине /42 одсто извоза/ пласиране у земље ЕУ.

Дугић у интервјуу Срни истиче да су резултати неколико процената мањи од планираних, због чега су и финансијски резултати испод очекиваних, али су позитивни, што, када се зна општа економска ситуација у свијету, није лоше.

Први пут ове године РаФинерија уља у Модричи била је снабдјевач уљима, мазивима и функционалним течностима свих рудника и термоелектрана у БиХ, што је и побољшало продају.

У Србији је задржан солидан дио тржишта, а послије више од двије деценије Рафинерија је поново почела продају значајнијих количина моториних уља у Хрватској. Очекује се да и у Македонији дође до пораста продаје, поготово након отворања представништва и продајног центара ове године у Скопљу.

"Да бисмо приближили производе купцима, у овој години је промијењена амбалажа, која је сада далеко модернија", рекао је Дугић и подсјетио да је организована и квалитетна медијска кампања која је резултирала видљивим растом продаје.

Инвестициона улагања премашила су шест милиона евра. Инвестирано је у ново поторојење "Блендинг" за производњу моториних уља, у развој објеката инфраструктуре, лабораторијска постројења и опрему, као и модернизацију угоститељског објекта у Модричи – "Мотел Мајна", који је у власништу Рафинерије.

Рафинерија у Модричи наставила је са праксом увођења нових производа. Тако су у 2012. години произведена моторна уља за путничка возила “оптима еко” и “оптима еко плус”, као и уља за комерцијална возила “максима ецро 5” и “максима Е9”.

Рафинерија уља у Модричи развила је моторна уља нове генерације намијењена моторима савремених аутомобила који испуњавају прописе о емисији "евро 5" и "евро 6", што подразумијева издувне гасове без штетних материја.

Ова моторна уља одликују се ниским садржајем сумпора, фосфора и пепела, а произведена су од хидро-крекованих базних уља, добијених у рафинеријама "Нестро" групације у БиХ, односно у нафтном комплексу Брод-Модрича.

Такође, ова моторна уља одликују се високом стабилношћу на оксидацију, која обезбјеђује веома дуге периоде замјене уља уз високу чистоћу мотора и смањено трошење лежајева, клипних прстенова, подизача вентила и других виталних дијелова мотора.

"Европски и свјетски стандарди за емисије издувних гасова, затим захтјеви за што већу уштеду горива, као и захтјев на продуженим интервалима замјене – главни су разлози да инжењерски кадар Рафинерије константно развија нове и побољшава квалитет постојећих производа", истакао је Дугић.

Он је подсјетио да је почела производња и моториних уља за бродске моторе. То су уља намијењена моторима који користе тешке дестилате са високим садржајем сумпора на прекоокеанксим бордовима као и мањим полвним објектима, а почела је производња и уља за комерцијална возила која испуњавају најновије прописе "Ецро 6 – Максима Е9".

Због пада цијене базних уља на свјетском тржишту, посебно у посљедњем кварталу ове године, руководство Рафинерије одлучилло је да смањи производњу у наредном периоду, односно да у хладним данима, током јануара, заустави производњу базних уља, чиме ће се уштедјети енергија и смањити трошкови производње.

"У 2013. години Рафинерија уља у Модричи планира производњу 25.000 тона мазива и функционалних течности и прераду 95.000 тона базних уља и парафина", најавио је Дугић, уз податак да у овом предузећу ради 593 радника, од којих је 120 с вишом и високом стручном спремом, осам магистара и три доктора наука.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Први човјек Рафинерије наглашава да је више од 65 одсто произведених количина моторних уља, мазива и функционалних течности пласирано на инострано тржиште, а највише у земље бивше Југославије, али су знатне количине /42 одсто извоза/ пласиране у земље ЕУ.“
    Strana firma proizvodi za strano tržište sa našom jeftinom radnom snagom, i to radom snagom za prljave manuelne poslove, sve drugo što se tehnologije tiče rade rusi i njihova pamet. I šta tu ima neko da se hvali sa stanom rafinerijom šta ona radi. Radnici rade za 500 KM u prosjeku što je trostruku manje u odnosi na ono što su imali prije rata. Eto sada i u Brodu i u Modriči rusi masovno otpuštaju radnike.
    Samo iz pošalju na nekakva testiranja i kaži umanjena radna sposobnsost ili ne može odgovoriti zahtjevima radnog mjesta. Narod treba da zna kroz šta prolaze naši radini u tim prodatim fabrikama za tih 500 KM plate.
    U Rafineriji Brod ih postrojavaju u šljemovima i udaraju u stroju, pa to nije ni u vojsci bilo.
    A o tome kolika se prikazuje ostvarena dobit rafinerije i što se najveći deo dobiti transferiše na njihove druge firme ne treba ni govoriti. Šta bi sa onih 500 milona evra investicija na koje se ugovorom obavezao novi vlasnik rafinerije Brod? Šta bi sa prugom koji je obećao izgraditi?

Оставите одговор