Радмановић: Видљиво је да постоји сукоб бошњачких политичара

Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић изјавио је да политички захтјеви изнесени током посљедњих догађаја у Федерацији БиХ у крајњој линији подразумијевају промјену Дејтонског споразума, али да то неће проћи. "Они који стоје иза њих покушавају да то дигну на ниво БиХ и да све искомпликују бјежећи од проблема у ФБиХ, али то […]

субота, фебруар 15, 2014 / 10:44

Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић изјавио је да политички захтјеви изнесени током посљедњих догађаја у Федерацији БиХ у крајњој линији подразумијевају промјену Дејтонског споразума, али да то неће проћи.

"Они који стоје иза њих покушавају да то дигну на ниво БиХ и да све искомпликују бјежећи од проблема у ФБиХ, али то неће проћи", рекао је Радмановић за "Глас Српске", упозоравајући да су се у Сарајеву десиле неке ствари које се ни у рату нису догодиле и да то треба да буде показатељ свим грађанима Републике Српске.

Радмановић је рекао да су неки политичари и невладине организације искористили незадовољство грађана, које објективно постоји због велике незапослености и малих плата, да организују, не само масовне него и рушилачке протесте.

"Оно што европски лидери и амбасаде говоре да је ријеч о социјалном бунту и револуцији није тачно. Изгорјело је неколико објеката у којима су институције и културно-историјских објеката. То нису социјални захтјеви. Кад се дође до рушилачких захвата и политичких захтјева, онда је потпуно јасно да су социјални проблеми у другом плану", нагласио је Радмановић.

Он је рекао да политички захтјеви постоје, од промјене Владе ФБиХ и влада кантона до оставки чланова Предсједништва БиХ.

"У ФБиХ је стање веома лоше, јер не функционише неколико влада кантона. То сада не утиче на друге дијелове БиХ, али није немогуће да се нешто тако покушава и спрема и на другој страни. У свему овоме видљиво је да постоји сукоб бошњачких политичара и то је један од важнијих разлога сукобљавања и на улици", додао је Радмановић.

Он је потврдно одговорио на питање да ли је паљење зграде Предсједништва БиХ удар на БиХ, указујући да се напад на објекат у којем се налази предсједник свуда карактерише као нека врста покушаја државног удара.

"Само овдје је то испало као нешто нормално. Не постоји ниједан једини разлог да се нападне Предсједништво БиХ, а тек ће вријеме показати шта су организатори хтјели. То јесте удар директно на БиХ, поготово ако се има у виду, поред значаја Предсједништва БиХ, и то да се у том објекту налазе и предсједник и потпредсједник ФБиХ, Уставни суд, Министарство за економске односе и Архив БиХ", рекао је Радмановић.

Он је нагласио да морају да одговарају они који су криви за ово што се десило у Сарајеву, Тузли, Зеници, Мостару, гдје је настала огромна материјална штета.

"Постоје снимци на којима се види ко довози камење, ко бензин, који су то аутомобили. Све се зна у Сарајеву. Само је питање којим ће темпом полиција и тужилаштво то користити и до кога ће доћи", рекао је Радмановић.

Он је истакао да, када је ријеч о безбједности, нико више не може дати праву процјену стања.

"Нигдје на свијету немате ситуацију да 300 људи у главном граду блокира саобраћај од 12.00 до 22.00 часа, а то се у Сарајеву дешава ових дана. Полиција то може да ријеши, али нема политичку подршку", додао је Радмановић.

Говорећи о томе који дио безбједносног ланца је заказао током немира 7. фебруара, српски члан Предсједништва Бих навео је да је један од циљева и покушај нове реформе полицијских снага у БиХ, наводећи да Дирекција за координацију полицијских тијела чува неколико институција БиХ и стране амбасаде, има надлежност само неколико метара око објекта и нема довољно снага да то заштити.

"Није постојала добра координација између других полицијских снага, није могла Дирекција то да уради овако како је постављена, а министар безбједности више је давао изјаве и бранио демонстранте него што се бавио координацијом полицијских снага, тако да, објективно, нису могли да сачувају зграду Предсједништва", рекао је Радмановић.

Одговарајући на питање колико је за Републику Српску важно да се на Српску не дозволи преливање кризе из ФБиХ, он је рекао да су процјене руководства у Републици Српској да ће и даље бити таквих покушаја.

"Нико у Републици Српској није против протеста у складу са законом, али јесте против рушења. Став је власти је да се неће догодити рушење у Републици Српској. За то имамо општу подршку грађана", нагласио је Радмановић.

Он је рекао да је важно да се сачува мир, не само у Републици Српској, већ и у БиХ и регону у цјелини, а ли да се неко други потрудио да поремети те односе.

"Сад је вријеме када сви треба да се потрудимо, мислим на позицију и опозицију и све грађане да се у потпуности сачува мир. Оно што се дешавало подсјетило нас је најстрашнија времена", рекао је Радмановић.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Нико у Републици Српској није против протеста у складу са законом, али јесте против рушења.:D:D:D

    Опет само из њихових уста ријечи рушење, палење…знамо ми зашто си ти забринут…боли тебе…за Српском.

    Република Српска је за вас жути лимун, увијек била и биће, волите је и браните докле год се и једна кап може исцедити…а после???

Оставите одговор