Прво сито (и решето) за кошаркашку Европу

Мање или више, на евробаскету је све очекивано. Да је првенство како би требало да буде, тек сад би и почело. Пише Марко Шикуљак До сада је такмичење било између квалификација, и одстрањивања оне 4 најслабије екипе које су попуњавале почетне четри групе, док је на Евробаскету играло 16 екипа. Очит је несразмјер у подјели […]

недеља, септембар 4, 2011 / 22:01

Мање или више, на евробаскету је све очекивано. Да је првенство како би требало да буде, тек сад би и почело.

Пише Марко Шикуљак

До сада је такмичење било између квалификација, и одстрањивања оне 4 најслабије екипе које су попуњавале почетне четри групе, док је на Евробаскету играло 16 екипа.

Очит је несразмјер у подјели жријеба, па ће екипе попут Турске или Италије бити изван најбољих 12 екипа, док ће се ту наћи неки од кошаркашких туриста попут Грузије, БиХ, Македоније, Грузије или кога већ срећа погледа у последњем колу.

Већина екипа које играју у Ц и Д групи још нису савладале колективну игру и више акција, па чим противник блокира планирану акцију њихова игра распада и претвара у испуцавање или солажу најбољег играча. Што ће вјероватно охрабрити многе да натурализују странце, који би их попут Мекејлеба и Македоније одвели у други круг са двије пренесене побједе.

У групи А је чиста ситуација, европски шампион Шпанија је предобра, домаћин Литванија је ту, а Турска ће поново покренути приче о домаћинској екипи, уколико не прође даље. Све су прилике да неће, након пораза од Пољске. Очекује се да Шпанци побиједе Турке, а Пољаци имају меч лопту против Британаца, који би уз побједу направили круг и чекали математику.

У групи Б остаје обрачун за прво мјесто између Србије и Француске. Срби све мањкавости надокнађују сјајном тимском игром, док Французи дјелују силно, док год на зону имају одговор трицом. Иако их сви помињу као једног од фаворита првенства, прогнозирам да ће налетјети на мину и прије завршнице. Било би супер видјети их у дуелу са САД, али то спречавају или њихови киксеви или жријеб.

Њемачка је трећа, док Италија, која је редовно била избалансиран тим солидних играча сада има тројицу која одскачу, док остали нису ни близу, а притом немају ни игру из које би остали искористили знање НБА трија, па се све сведе на индивидуалне акције. Размислите о томе кад идући пут будете рекли да је Новицки све и свја у Њемачкој. Он ипак има екипу.

У другом кругу се очекују паклени дуели Француске, Србије, Шпаније и Литваније, који требају одредити распоред за четвртфинале. Трошиће се пуно енергије, и то је једини проблем гледајући имена и игре противника у другом дијелу костура.

А тамо…

Мимо реда иде група Д, због прегледности ситуације. Русија и Словенија ће након 5 мечева не бриљирају али ни не киксирају. Пораз у међусобном дуелу није страшан, јер нема противника у другој фази који изгледа непрелазно. Грузија је савладала Украјину и ако савлада Бугарску иде даље. У противном изгледно је да ће обе екипе са Украјином бити у кругу са двије побједе, и онда одлучује кош разлика.

Група Ц је наводно била препуна изненађења, али у питању је криминално лош квалитет екипа. БиХ која је у припремном периоду била без тима, игре и атмосфере, захваљујући тренеру Хаџићу, на првенству је конкурентна и има прилику да оде даље. Одлучујући меч игра са Македонијом, и ставр је потпуно отворена. Одлучиће полет неког од играча, а не систем игре. Није мудрост типовати на инспирацију Мекејлеба и Телетовића.

Обе екипе су након побједа имале блиске сусрете са Финцима, стим да је за БиХ био далеко трауматичнији. Јесте да Финска може да побиједи Србију у квалификацијама, али реално, игре БиХ и Македоније против Финаца говоре о недостку основни састојака који чине озбиљне екипе.

Обе поменуте су узеле скалп Хрватској, која се вади против десетковане Грчке. Ритам побједа и пораза говори да би Хрватска могла побиједити, али уз услов да је служи шут, пошто су се хрвати показали као екипа која максимално зависи од процента и броја убачених тројки. Грци нису сигурни у пролаз само у случају пораза и побједе БиХ над земљом којој они бришу име са ТВ екрана, јер се тад твори круг од 4 екипе које имају три побједе. Поново број датих и примљених кошева одлучује. Грци и са побједом даље носе само два бода, што их лимитира у даљој борби.

Нове снаге

У Србији праву афирмацију доживљавају Тепић, Кешељ и Мачван, док се код Француза Европи први пут представља Ноа, а код Британаца Денг. Ипак, првенство ће се више памтити јер су на њему репрезентативне каријере почели Турчин Кантер и Грк Куфос, чије центарско умијеће ћемо упијати у будућности (ако их повреде не сломе). Ту је и литвански вундеркинд Валанчијунас, а Вучевић је добио прве минуте у Црној Гори, док код Нијемаца већ друго првенство играју Флајс, Бенцин и Олбрехт.

Списак показује да већина младих играча игра на центарским позицијама, и они ће бити будућност европске кошарке, док се све више организаторске позиције покривају америчким кошаркашима. За сада само Србија, Словенија и Шпанија на позицији 1 имају младе и сјајне играче, док селекције попут Русије нису донијеле ни једног новог потенцијално врхунског играча.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор