Пружена шанса за спорт дјеци са посебним потребама

Директор Удружења за помоћ дјеци и омладини са посебним потребама "Сунце" Миленко Вујиновић рекао је данас на Палама да пројекат "Пружи ми шансу", чија је вриједност виша од 190.000 евра, јесте активно укључивање дјеце са интелектуалним тешкоћама у спортске активности. Он је навео да је у оквиру пројекта, чији је циљ рушење баријера у локалним […]

субота, новембар 14, 2015 / 17:59

Директор Удружења за помоћ дјеци и омладини са посебним потребама "Сунце" Миленко Вујиновић рекао је данас на Палама да пројекат "Пружи ми шансу", чија је вриједност виша од 190.000 евра, јесте активно укључивање дјеце са интелектуалним тешкоћама у спортске активности.

Он је навео да је у оквиру пројекта, чији је циљ рушење баријера у локалним заједницама према лицима са интелектуалним тешкоћама, данас организовано и такмичиње у стоном тенису на коме учествује 45 такмичара.

"Пројекат се реализује већ седам мјесеци, а у оквиру њега до сада су одржана укупно три кампа", рекао је Вујиновић новинарима.

Он је навео да је, захваљујући овом пројекту, 60 спортиста добило спортску опрему, те да је са пет организација у Републици Српској организован камп у боћању, а да је кроз кампове до сада прошло 181 дјете.

Технички директор "Специјалне олимпијаде" Када Делић Селимовић изјавила је да ће пројекат "Пружи ми шанс" бити прекретница не само у овој олимпијади, него и у свим удружењима.

"То је један од најсавременијих пројеката и покушај интеграције особа са инвалидитетом да кроз спорт постану равноправни чланови друштва", истакла је Селимовићева.

Она је нагласила да у Бих има више од 20.000 лица са овим потешкоћама, те да су ове активности у спортским дворанама, теренима, центрима пут да у будућности имају далеко боље резултате у инклузији дјеце са или без инвалидитета.

Предсједник Спортског савеза ментално недовољно развијених лица Републике Српске Здравко Кљајић рекао је да из спортског савеза у такмичењу на стоном тенису учествују секције из Гацка, Сокоца и Пала.

Кљајић је оцијенио да је један од циљева остварен самим изласком такмичара на ово такмичење и да се ће кроз овакве пројекте спорт и особе са потешкоћама "испливати" и ићи ка друштвеном центру и дешавањима.

Реализација пројекта "Пружи ми шансу" почела је у мају и трајаће до јула наредне године, а финансира га Европска унија у оквиру ИПА програма прекограничне сарадње БиХ – Црна Гора, у сарадњи са НВО "Специјална Олимпијада" из Црне Горе и Удружење за помоћ дјеци и омладини са посебним потребама "Сунце" са Пала.

Пројекат треба да омогући повећање нивоа знања учесника кроз реализацију практичних спортских вјештина и стварање окружења у коме млади могу да уче једни о другима и превазиђу све баријере.



Оставите одговор