Протокол из Минска: Специјални статус и пријевремени избори за ДНР и ЛНР

ОЕБС објавио 12 тачака споразума хунте из Кијева и проруских активиста. Према документу предвиђен је специјални статус за Доњецк и Луганск и пријевремени избори у овој области "Децентрализација власти и усвајање, од стране Украјине, закона о привременом поступку за локалне самоуправе у дијеловима Доњецког и Луганског региона (Закон о специјалном статусу)," наводи једна од одредби […]

недеља, септембар 7, 2014 / 09:51

ОЕБС објавио 12 тачака споразума хунте из Кијева и проруских активиста.

Према документу предвиђен је специјални статус за Доњецк и Луганск и пријевремени избори у овој области

"Децентрализација власти и усвајање, од стране Украјине, закона о привременом поступку за локалне самоуправе у дијеловима Доњецког и Луганског региона (Закон о специјалном статусу)," наводи једна од одредби у документу.

Наглашава се да ванредни избори треба да се одрже у свјетлу специјалног статуса оба региона. Пријевремени избори морају бити одржани у складу са истим предложеним законом.

Кијев затим треб наставити "инклузивни дијалог широм земље", пише у документУ.

Мапа пута подразумијева амнестију за анти-кијевљанске снаге у Донбасу:

"Да се усвоји закон, који забрањује кривично гоњење или кажњавање људи у вези са догађајима у појединим областима Доњецког и Луганског региона Украјине."

Истовремено, документ напомиње да се све "илегалне војне формације, војна опрема, као и милитанати и плаћеници" морају повући из Украјине.

Међу одредбама примирја налази се и праћење развоја ситуације након примирја унутар Украјине и на граници Русије и Украјине од стране међународних посматрача ОЕБС-а, ослобађање свих заробљеника, отварање хуманитарних коридора.

На граници би уз учешће ОЕБС-а требало да се формира "Зона безбиједности".
Документ позива на мјере за побољшање тешке хуманитарне ситуације у источној Украјини, а у посебној одредби спомиње се програм за економски развој Донбаса који "треба да буде усвојен."

Током састанка 5. септембра, званичници Кијева и представници двије републике у југоисточној Украјини су се сложили да прекид ватре. Међутим, према извјештајима од суботе увече код Маријупоља је забиљежена артиљеријска ватра, а наводно је гранатиран и Доњецк.

Према најновијим подацима УН-а, у сукобима је до сада погинуло 2,593 људи, а више од 6.033 је рањено.



0 КОМЕНТАРА

  1. Веома неповољно по устанике Новорусије!

    Зашто протокол о привременом прекиду ватре садржи важне политичке одреднице?

    Није добро ни то што су устаници пристали на прекид ватре у ситуацији када су били у великој офанзиви на укријске фаланге. Ево већ јуче укри су поништили тај протокол новим нападима (то је већ боље).

    Устаници у овом офанзивном налету морају форсирати продирање према Херсону и Одеси, с једне стране, а из Доњецка и Луганска према Запорожју, Дњепропетровску и Харкову. Тако би се успоставила гранична линија Новорусије и отворио копнени прилаз Криму.

    Протокол на пример не садржи ништа о геноцидним злочинима Укрија и тешким разарањима привреде и инфраструктуре.

    Русија не би требало да наводи устанике на погрешне потезе. Погрешно би било и да Русија пристане на било облик интернационализације сукоба у Малорусији. Када се ослободи територија Новорусије, остатак Укрије не може преживети без привредних ресурса и руског гаса и мораће прихватити – ако желе јединствену Украјину – државни ентитет Новорусије са правом вета којим ће се заувек спречити прикључивање Украјине ЕУ и НАТО…

  2. „Устаници у овом офанзивном налету морају форсирати продирање према Херсону и Одеси, с једне стране, а из Доњецка и Луганска према Запорожју, Дњепропетровску и Харкову“

    Zamišljam te kako si razvalio školski atlas nasred kuhinje i nadguzio se sa pečenjkom u jednoj i tintoplavkom u drugoj. Pidžama na prugice i maskirni prsluk, a šljem pored tebe pun praznih otučaka.

    O, VELIKI STRATEGU!

Оставите одговор