Прошли Севиља,Олборг и Генган
Екипе Севиље, Волфсбурга, Јанг Бојса, Олборга и Генгана преостали су учесници нокаут фазе Лиге Европе. Андалужани су голом Дениса Суареса савладали Ријеку и као другопласирани прошли из групе Г, док је Волфсбург био убједљив у Лилу за друго мјесто групе Х. Швајцарски Јанг Бојс је захваљујући тријумфу над Спартом Праг 2:0 у групи И обезбиједио […]

Екипе Севиље, Волфсбурга, Јанг Бојса, Олборга и Генгана преостали су учесници нокаут фазе Лиге Европе.
Андалужани су голом Дениса Суареса савладали Ријеку и као другопласирани прошли из групе Г, док је Волфсбург био убједљив у Лилу за друго мјесто групе Х.
Швајцарски Јанг Бојс је захваљујући тријумфу над Спартом Праг 2:0 у групи И обезбиједио прољеће у Европи, Генган је славио у Солону против ПАОК у оквиру групе К, док је Олборг упркос поразу од Рио Авеа завршио као други у групи Ј.
Од раније је познато да у наредну фазу иду Салцбург, Динамо Москва, Интер, Евертон, Фиорентина, Тотенхем, Бешикташ, Фејенорд, Наполи, Динамо Кијев, Легија, Трабзон, Селтик, Дњипро и ПСВ.
У термину од 19 сати, фудбалери Виљареала, Борусије из Менхенгладбаха, Брижа и Торина обезбедили су пролаз у нокаут фазу, уз погодак Стефана Шћеповића. Једини српски представник у Европи Партизан завршио је такмичење ремијем без голова са Астерас Триполисом у Хумској.
Група Г: Андалужани преко Ријечана међу 32
Бранилац трофеја у Лиги Европе, екипа Севиље имаће прилику да брани трофеј освојен прошле сезоне против Бенфике, а највеће заслуге за пролаз има Данис Суарес.
Млади 20-годишњи Шпанац постигао је једини гол за свој тим на Рамон Санчес Пићуану и тако донао Севиљу побједу против Ријеке, у директном дуелу за мјесто у нокаут фази.
С друге стране, холандски Фејенорд је на сјајан начин потврдио прво мјесто у групи. Славио је са убједљивих 3:0 на гостовању Стандарду, а прецизни су били Бетјус и Ману у другом дијелу игре, као и Торнстра у 16. минуту меча.
Последње, шесто коло Лиге Европе:
Група Г:
Севиља – Ријека 1:0 (1:0)
Суарес 20
Стандард – Фејенорд 0:3 (0:1)
Торнстра 16, Бетијус 60, Ману 88
Табела:
1. Фејенорд 6 4 0 2 10:6 12
2. Севиља 6 3 2 1 8:5 11
3. Ријека 6 2 1 3 7:8 7
4. Стандард 6 1 1 4 4:10 4
Група Х: Волфсбург убедљив у Лилу за пролаз
Пред последње коло Евертон је био сигуран ученик наредне фазе, пошто је после петог кола осигурао прво мјесто на табели.
Роберто Мартинес је чувао своје изабранике за паклен новогодишњи ритам у Премијер лиги, што је искористио Краснодар и поготком Алексис после пола часа игре стигао до сва три бода и прве побједе.
Далеко узбудљивије требало је да буде у Лилу, али је Волфсбург на крају уписао сигуран тријумф вриједан пролаза 3:0. ‘Вуковима’ је одговарао и реми, а вођство у Француској донио им је Вијериња у последњим тренуцима првог полувремена.
Кристијан Родригес дуплирао је предност свог тима, да би исти играч овјерио побједу у 89. минуту из пенала. У међувремену, Дивок Ориђи је пропусти шансу да са ‘креча’ врати ‘Мастифе’ у игру.
Група Х:
Евертон – Краснодар 0:1 (0:1)
Алексис 30
Лил – Волфсбург 0:3 (0:1)
Вијериња 45, Родригес 65, 89 (п)
Табела:
1. Евертон 6 3 2 1 10:3 11
2. Волфсбург 6 3 1 2 14:10 10
3. Краснодар 6 1 3 2 7:12 6
4. Лил 6 0 4 2 3:9 4
Група И: Оро и Стефен за пролаз Јанг Бојса
Италијански Наполи је пролаз у прољећни дио Лиге Европе са првог мјеста потврдио лаком побједом против Слована из Братиславе 3:0, оставивши госте без бода у групној фази.
Побједу Наполитанаца најавили су Мертенс у 6. и Хамшик у 16. минуту, да би коначан резултат на Сан Паолу поставио Дуван Сапата петнест минута прије краја меча.
Да Швајцарска има два представника у Лиги Европе на прољеће побринуо се Јанг Бојс, побиједивши прашку Спарту на домаћем терену 2:0. Домачи, за које је цијели деул одиграо Милан Вилотић, нападали су цијели меч, али су тек у 76. минуту преко Гиљерма Ороа из пенала стигли до вођства.
Гости нису успјели да одговоре, да би Стефен у последњем минуту регуларног тока означио почетак великог славља на домаћем терену.
Група И:
Наполи – Слован Братислава 3:0 (2:0)
Мертенс 6, Хамшик 16, Сапата 75
Јанг Бојс – Спарта Праг 2:0 (0:0)
Оро 76(п), Стефен 90
Табела:
1. Наполи 6 4 1 1 11:3 13
2. Јанг бојс 6 4 0 2 13:7 12
3. Спарта Праг 6 3 1 2 11:6 10
4. Слован Братислава 6 0 0 6 1:20 0
Група Ј: Динамо избацио Стеауу
Једна од најузбуљивијих група била је група Ј, гдје је једино било познато да ће кијевски Динамо у наредну фазу.
Украјинци су упркос повољним околностима, головима Јермоленка и Ленса, славили против Стеауе у Букурешту 2:0, и тако аутоматски омогућили данском Олборгу да заузме друго мјесто.
Олборг је поражен од Рио Авеа у Португалу, а двоструки стријелац за домаће био је Дел Вале у 59. и 79. минуту.
Група Ј:
Рио Аве – Олборг 2:0 (0:0)
Дел Вале 59, 79
Стеауа – Динамо Кијев 0:2 (0:0)
Јермоленко 71, Ленс 90
Табела:
1. Динамо Кијев 6 5 0 1 12:4 15
2. Олборг 6 3 0 3 5:10 9
3. Стеауа 6 2 1 3 11:9 7
4. Рио Аве 6 1 1 4 5:10 4
Група К: Генган шокирао Солун
Један од дербија вечери одигран је у Солуну, гдје је француски Генган шокирао ПАОК 2:1 у директном дуелу двају екипа за пролаз.
Обе екипе имале су пред одлучујући дуел по седам бодова, а побједу гостију најавио је Клаудио у седмом минуту. Ипак, Атанасиадис је вратио домаће у живот петнест минута касније, али је Клаудио својим другим голом, седам минута прије краја, ућуткао домаће навијаче.
У мечу без резултатског значаја, првопласирана Фиорентина је поражена од Динама из Минска 2:1, а други погодак за Бјелорусе постигао је Немања Николић у 55. минуту. Слободан Симовић је такође одиграо цијели меч за госте, као и Ненад Томовић у тиму из Фиренце.
Група К:
Фиорентина – Динамо Минск 0:2 (0:1)
Концевој 39, Николић 55
ПАОК – Генган 1:2 (1:1)
Атанасиадис 22 – Клаудио 7, 83
Табела:
1. Фиорентина 6 4 1 1 11:4 13
2. Генган 6 3 1 2 7:6 10
3. ПАОК 6 2 1 3 10:7 7
4. Динамо Минск 6 1 1 4 3:14 4
Група Л: Легија с првог мјеста чека прољеће
Легија је наставила са одличним партијама у Европи, после срамног избацивања из Лиге шампиона, а у последњем колу групе је побједом на Трабзонспором изборила и прво мјесто.
Мирослава Радовића није било у домаћем тиму, а поготке вриједне тријумфа постигли су Озтурк, дефанзивац гостију, и Орландо Са.
У другом мечу, Локерен је голом Леје славио против последњепласираног Металиста, али ни убједљивија побједа му не би донијела пролаз.
Група Л:
Легија – Трабзонспорт 2:0 (1:0)
Озтурк 22 (аг), Са 56
Металист – Локерен 0:1 (0:1)
Леје 16
Табела:
1. Легија 6 5 0 1 7:2 15
2. Трабзонспор 6 3 1 2 8:6 10
3. Локерен 6 3 1 2 4:4 10
4. Металист 6 0 0 6 3:10 0