Пронађена космичка фабрика живота!

Тим истраживача лондонског Колеџа "Империјал" и Универзитета "Кент" открили су да амино-киселине могу да настану када ледене комете ударе у планету. Те градивне материје живих организама настају и кад стјеновити метеорити ударе у планете с леденом површином, пише Дејли мејл. Научници, наиме, тврде да тај процес даје још један одговор на питање како је могао […]

среда, септембар 18, 2013 / 07:04

Тим истраживача лондонског Колеџа "Империјал" и Универзитета "Кент" открили су да амино-киселине могу да настану када ледене комете ударе у планету.

Те градивне материје живих организама настају и кад стјеновити метеорити ударе у планете с леденом површином, пише Дејли мејл.

Научници, наиме, тврде да тај процес даје још један одговор на питање како је могао да настане живот на Земљи прије око 4,5 до 3,8 милијарди година, када је планета „бомбардована“ кометама и метеоритима.

Докторка Зита Мартинс, чланица тима, каже да њихово истраживање показује да градивне материје живота могу да настану не само било гдје у Сунчевом систему, већ и било гдје ван њега.

„Наравно, ‘квака’ је у томе што су тим градивним материјама живота потребни прави услови да би дошло до настанка живота. Ипак, узбудљиво је то што наше истраживање показује да је могуће да је живот настао и у другим дијеловима свемира, а показује и како је живот на нашој планети настао“, каже др Мартинс.

Њен колега и сарадник доктор Марк Прајс истиче да је ово веома једноставан механизам како једноставни молекули, попут воде и угљен-диоксида, могу постати комплексни молекули попут амино-киселина.

„То је први корак ка животу. Следећи корак је да амино-киселине постану још сложенији молекули, попут протеина“, објаснио је Прајс.

Гомиле леда на површинама Енцелада и Европе, сателита Сатурна и Јупитера, могле би да буду савршено окружење за настанак амино-киселина јер у њих ударају метеорити, вјерују научници.

Рад научника Колеџа „Империјал“ указује да је веома важно да се што прије организују мисије до ових сателита, како би се трагало за знаковима живота.

Тим је до овог открића дошао имитирајући удар комете избацивањем пројектила из пиштоља.

Овај пиштољ користи компресовани гас да избацује пројектиле брзином од 7,15 километара у секунди, и то у ледене мјешавине, које имају сличан састав као комете.

Ударом су настале амино-киселине попут глицина и Д-аланина и Л-аланина.



Оставите одговор