Пронађен најстарији геном Новог свијета: Индијанци стари 12.600 година

ДНК бебе, сахрањене у Монтани у САД прије 12.600 година, пружио је нове увиде у древне корене данашњих америчких Индијанаца и других домородаца на тлу обје Америке.

субота, фебруар 15, 2014 / 12:15

То је најстарији икад пронађен геном из Новог свијета. Предмети пронађени уз тијело показују да је дјечак био дио културе Кловис, која је у Сјеверној Америци постојала од прије око 13.000 до 12.600 година, и добила је име по археолошком налазишту недалеко од градића Кловиса у Новом Мексику.

Геном дјечака показује да су припадници његовог народа били директни преци многих од данашњих домородачких народа обје Америке, навели су истраживачи. Он је ближе био повезан са народима у Централној и Јужној Америци, него са онима у Канади. Разлог за ту разлику није јасан, навели су научници.

Истраживачи су навели да немају ДНК старосједелаца Америке с којим могу да упореде ДНК пронађеног дјечака, али претпостављају да би резултати били исти, са неким домородачким народима који би били директни потомци и другима који би им били сродни.

ДНК дјечака, такође, указује да су његови преци дошли из Азије, што се слаже са увреженим мишљењем да су прве миграције у Америке биле преко копненог моста из Азије, који је нестао давно.

Гроб дјечака, сјевероисточно од Ливингстона у Монтани, једини је познати гроб из културе Кловис. Дјечак је био стар између годину дана и 18 мјесеци када је умро из неутрврђеног разлога. Сахрањен је са 125 предмета, укључујући и вршке копаља и алатке од јеленских рогова.

Неки су очигледно били ритуални предмети или дијелови наследства. Предмети и скелет дјечака били су покривени уситњеном црвеном земљом, природним пигментом, што указује да је вршен погребни обред.

Скелет дјечака пронађен је 1968, недалеко од једне литице, али су тек однедавно научници били у могућности да издвоје и анализирају комплетни геном из тако старих узорака.



Оставите одговор