Приједор добио коњички клуб
Град Приједор добио је први коњички клуб, који се налази у Горњим Орловцима, поред магистралног пута Приједор – Бањалука и тренутно има четири грла обучена за рекреативно, спортско и терапијско јахање. Оснивач и власник Коњичког клуба "Приједор" Божидар Звицер рекао је да је ријеч о властитој инвестицији у цјелости и да су коњи и особље […]
Град Приједор добио је први коњички клуб, који се налази у Горњим Орловцима, поред магистралног пута Приједор – Бањалука и тренутно има четири грла обучена за рекреативно, спортско и терапијско јахање.
Оснивач и власник Коњичког клуба "Приједор" Божидар Звицер рекао је да је ријеч о властитој инвестицији у цјелости и да су коњи и особље вишемјесечну обуку прошли у Коњичком клубу "Падок" из Бањалуке.
"Коњи су припремљени за јахаче почетнике свих узраста, док је за школу јахања доња старосна граница осам година, а часове ће водити сертификовани инструктори из Бањалуке", рекао је Звицер новинарима у Приједору.
Он је навео да се за оснивање коњичког клуба одлучио, јер су спортови са животињама малобројни, а клубови тих спортова ријетки.
"Желимо да се дјеца што више приближе и коњима и животињама уопште и природи. Данас чак и на селу људи избјегавају животиње, а дјеца се више не пењу ни на коња ни на дрво. Зато овдје поред полигона за јахање намјеравамо направити и пењачки полигон", најавио је Звицер.
Лиценцирани тренер коњичког спорта и предсједник Коњичког клуба "Падок" из Бањалуке Катарина Јовановић рекла је да ће у Приједору радити све док новоформирани клуб не заживи и потпуно се не осамостали за рад са својим коњима, тренерима и инструкторима.
"Овдје имамо велики потенцијал за рекреативно јахање и за туристичко јахање. Очекујемо јако пуно посјетилаца који ће долазити само да виде коње и остваре први контакт са њим. Очекујемо један број полазника школе јахања од којих би се временом могли регрутовати и такмичари, односно развијати спортско, дресурно јахање", рекла је Јовановићева.
Она је подсјетила да коњички спорт нема старосне границе и да је то једини спорт у којем се равноправно такмиче мушкарци и жене.
"У спортском и рекреативном дијелу клубови се могу одржавати кроз властита средства, чланарине и спонзорства, док је за неке крупније и озбиљније ствари, попут терапијског јахања, потребна подршка институција", додала је Јовановићева.
Она је појаснила да постоји терапија која подразумијева активности са коњима намијењена особама са сметњама у развоју и разним психофизичким поремећајима или обољењима, попут аутизма, Дауновог синдрома, менталне ретардације, а да се хипотерапија односи само на физикалну терапију на коњу.
"Ми радимо само хипотерапију. Љекари физијатри пропишу терапију, односно вјежбе које су сличне вјежбама које се раде и у центрима за физикалну терапију, али коњ својим кретњама додатно потпомаже ефикасност терапије", истакла је Јовановићева.