Преучитавање: ЕУ финасира, а УНДП проводи програм по којем се Кошмухамедов пише Кхосхмукхамедов

У саопштењима које не читају ни новинари, ни они који их пишу, они кажу: "Тринаест јединица локалне самоуправе се обавезало на транспарентније финансирање пројеката цивилног друштва", док се у списку наводи само седам. Побројаних по два пута…

среда, септембар 29, 2021 / 11:11

То је, опет, четрнаест заједница. Макар и удупланих. Није тринаест.

Што је најгоре, не само да се локалне административне јединице које се не помињу у саопштењу јасно виде на фотографији која је послата у прилогу, већ се изнад потписа изабраних локалних представника неком дало написати Опћина/Општина, али нипошто да пише Općina/Општина.

Ћирилица је у рилоудима тешки офроуд и сматра се непристојном и за поменути.

ЕУ и Уједињени народи, преко својих фондова и агенција, предано раде на мултиетничком и мултикултураном уништавању српског језика и писма. У процесу који се на Фронтал.РС назива "Азбукоубиство". А све у име људских права, демократије и сличних флоскула, које се користе као оправдање за мултидисциплинарну агресију.

То што је у саопштењу покрајина Србије наведена као Косово*, овдје истичемо као високо достигнуће културе и поштовања одлука тзв. БиХ о непризнавању администрације у Приштини. Направљена је агресијом мимо одлуке Савјета безбједности УН, на Републику Србију 1999. године, па ако се унитаристи хоће тим именом звати, Косово и Метохија је за њих покрајина у власништву Београда.

Невјероватно ријеткост у оваквим саопштењима.

Зато су носиоци овакве азбукоубиствено-отаљавачко-унитаристичке политике редовни. Ликови као извјесни Срђан Мандић, како би се правили да је Богић Богићевић представник српског народа и да се слаже са оваквим односном према језику и писму истог.

УН су таква институција, а ни ЕУ поред ћирилице на евру због пријема Бугарске, да би сигурно промјенили овакву културну политику и слали саопштења као Предсједништво БиХ, да им то неко од српских представника затражи. А не тражи.

Англополтронство је кудикамо раширеније по Ефбиху, а његове дубине и размажене омашке су преобилне.

С наше стране изречено, дајемо вам на увид у оригиналном тексту, који смо само машински пресловили на српско писмо и нагласили списак који за те силне паре и општинско/опћински труд пролазе непримјећено:

Наставак јачања локалне демократије у Босни и Херцеговини

Тринаест јединица локалне самоуправе се обавезало на транспарентније финансирање пројеката цивилног друштва

Сарајево, 28. септембар 2021 – Данас је свечано обиљежен почетак сурадње између 13 јединица локалне самоуправе у Босни и Херцеговини и Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (РеЛОаД2), који финансира Европска унија, а спроводи Развојни програм Уједињених нација (УНДП). РеЛОаД2 ће трајати од 2021. до 2024. године и има укупну вриједност од 3.69 милиона еура.

У оквиру два позива – директног и јавног, за судјеловање у другој фази РеЛОаД програма одабране су сљедеће јединице локалне самоуправе: Град Бихаћ, Град Приједор, Град Градишка, Опћина Центар Сарајево, Опћина Ново Сарајево, Општина Рудо, Опћина Витез, Град Бихаћ, Град Приједор, Град Градишка, Опћина Центар Сарајево, Опћина Ново Сарајево и Општина Рудо и Опћина Витез. Ови градови и општине/опћине потписали су меморандум о сурадњи и тиме се обавезали да ће уз подршку Европске уније и УНДП-а финансирати пројекте организација цивилног друштва на транспарентан начин. Потписивање меморандума значи успостављање јаснијих и транспарентнијих критерија за одабир иницијатива које се финансирају из локалних фондова, прац́ење потрошње додијељених средстава, те извјештавање јавности о резултатима јавних позива и самих иницијатива.

Осим што ће промовисати и подржати ангажовање младих и спровођење омладинских иницијатива, РеЛОаД2 ц́е наставити да доприноси побољшању животних услова грађана у овим јединицама локалне самоуправе, нудец́и им нове услуге и повец́авајуц́и квалитет постојец́их. Европска унија и УНДП ц́е пружити помоц́ изабраним ОЦД да креирају јавне услуге у складу са стандардима Европске уније.

Владимир Пандуревић, програм менаџер Делегације Европске уније у Босни и Херцеговини изјавио је: "Свјесни смо потешкоћа које настају током сурадње локалних власти и организација цивилног друштва. Циљ РеЛОаД2 програма је управо превладавање тих потешкоћа. Европска унија ће у сарадњи са УНДП, помоћи да се чује глас грађана и представника цивилног друштва, те да се осигураним средствима подстакне интеракција са локалним властима. Чврста веза између локалних власти и организација цивилног друштва је од изузетног значаја за сваку државу, а посебице за Босну и Херцеговину која тежи уласку у Европску унију."

Срђан Мандић, начелник Опћине/општине Центар Сарајево изјавио је "Примјеном ЛОД методологије развили смо транспарентан систем подршке организацијама цивилног друштва, који омогућава финансирање стратешки усмјерених пројеката, а који задовољавају потребе грађана са подручја ове локалне заједнице. Пројектом РеЛОаД отворене су нове могућности за јединице локалне самоуправе. Поред транспарентности, већег учешћа грађана у процесу доношења одлука створена је и могућност за повлачење средстава из фондова Европске уније.”

Сукхроб Кхосхмукхамедов, замјеник резидентне представнице Развојног програма Уједињених нација у Босни и Херцеговини нагласио је како су "потписивањем меморандума о разумијевању, РеЛОаД2 и 13 градова и опћина/општина диљем Босне и Херцеговине успоставили партнерства, која ће до краја 2024. године побољшати квалитету живота за око 10.000 грађана. Кроз РеЛОаД2 ће радити на оснаживању младих да активно учествују у доношењу одлука и буду више укључени у развој заједнице. Млади и цивилно друштво могу створити снажну покретачку снагу за позитиван напредак и развој друштва. Драго нам је ћемо уз подршку Европске уније заједно радити на томе."

РеЛОаД пројекат је током четворогодишње имплементације прве фазе реализирао 214 пројеката организација цивилног друштва за више од 38,000 грађанки и грађана из 21 партнерских опћина/општина и градова широм БиХ, доприносећи креирању бољих увјета за живот и унапређењу потицајног правног и финансијског окружења за цивилно друштво.

Регионални програм локалне демократије на Западном Балкану 2 (РеЛОаД2) финансира Европска унија, а спроводи Развојни програм Уједињених нација у Албанији, Босни и Херцеговини, на Косову*, у Сјеверној Македонији, Црној Гори и Србији.



Оставите одговор