Пресуда Ћопићу: 4,5 године за прање Шарићевог новца

Зоран Ћопић (42) контроверзни бизнисмен из Новог Града, осуђен је у бањалучком Окружном суду на 4 године и 6 мјесеци затвора због прања новца кокаинског нарко боса Дарка Шарића из Црне Горе. Посебно одјељење Окружног суда у Бањалуци за најтеже облике организованог криминала осудило је и другооптуженог Драгу Нижола (53) директора фирме “Авиорент” и то […]

четвртак, јул 18, 2013 / 20:28

Зоран Ћопић (42) контроверзни бизнисмен из Новог Града, осуђен је у бањалучком Окружном суду на 4 године и 6 мјесеци затвора због прања новца кокаинског нарко боса Дарка Шарића из Црне Горе.

Посебно одјељење Окружног суда у Бањалуци за најтеже облике организованог криминала осудило је и другооптуженог Драгу Нижола (53) директора фирме “Авиорент” и то на два мјесеца мјесеци затвора.

Ћопић је крив јер је с умишљајем улагао прљав новац од продаје дроге у привредне токове Републике Српске.

Ћопићевим радом највише је погођена Фабрика шећера у Бијељини чији радници већ дуже времена не раде због блокаде овог предузећа.

Ћопић је проглашен кривим јер је од 2008. па до половине 2010. године “опрао” већу количину новца, стеченог од продаје дроге нарко-боса Дарка Шарића из Црне Горе.

Наводи се да је то чинио удружено са више особа, међу којима су били Драго Нижол и Љубо Мрђен директори бањалучких предузећа “Агрокоп” и “Авиорент”, иначе у власништву Ћопића.

Подсјетимо, Врховни суд Републике Српске крајем децембра прошле године укинуо је првостепене осуђујуће пресуде које је бањалучки Окружни суд изрекао Ћопићу и Нижолу.

Првостепеним пресудама Ћопић и Нижол били су осуђени на пет година, односно четири мјесеца затвора.

У првостепеној пресуди бањалучког Окружног суда наводило се да је Ћопић договорио исплату око 4,1 милион евра “прљавог” новца, који је из 14 оф-шор компанија у власништву Шарића и његових сарадника исплаћиван на рачуне бањалучког “Агрокопа”. Затим је, да би прикрио право поријекло новца, иако је знао да је зарађен кривичним дјелом, тај новац улагао у легалне токове, купујући предузећа у приватизацији.

Ћопићу је уједно блокирана имовина у вриједности од 20 милиона КМ, међу којима су најзначајније акције Фабрике шећера у Бијељини.



Оставите одговор