Препуштање Дрине странцима равно националној издаји

Градња хидроелектрана на Дрини, са већинским учешћем у власничкој и управљачкој структури страног капитала, била би равна националној издаји. То је истакнуто на стручном скупу у Бијељини који је, под називом "Водни потенцијал слива ријеке Дрине и интегрални развој регије", организовала Еурорегија Дрина у сарадњи са италијанским организацијама Оxфам И Калиополис. Јавност мора бити информисана […]

петак, фебруар 22, 2013 / 18:50

Градња хидроелектрана на Дрини, са већинским учешћем у власничкој и управљачкој структури страног капитала, била би равна националној издаји.

То је истакнуто на стручном скупу у Бијељини који је, под називом "Водни потенцијал слива ријеке Дрине и интегрални развој регије", организовала Еурорегија Дрина у сарадњи са италијанским организацијама Оxфам И Калиополис.

Јавност мора бити информисана о свим аспектима градње и сви корисници ријеке Дрине морају бити укључени у процес одлучивања- један је од закључака скупа. Упућен је позив надлежним институцијама РС да усвоје закон о природним ресурсима који би послужио као основ за закључивање концесионих уговора.

Још једном је истакнуто да су природна богатства услов биолошког опстанка народа и посљедња линија одбране од пада у колонијално ропство. С обзиром да је власничко право, код нас уједно и управљачко, давање ријеке Дрине у концесију, са учешћем од 60 одсто страног капитала у градњи хидроелектрана, води управо ка колонијалном ропству.

– Новац од продаје струје запошљаваће неке друге људе, а ми ћемо и даље бити сиромашни. На једну уложену марку у термоелектрану у Угљевику, или у хидроелектране на Дрини, добије се 20 марака нето добити. На свијету нема технологије која може да обезбиједити толику добит. Због тога су се ратови водили, управо због природних богатстава, а не због технологија. Нажалост, ми имамо власт која не зна да од својих природних богатстава, са својим народом, прави материјално богатство. Оно што је услов биолошког опстанка овог народа, они поклањају другима и причају како је то добро. Након што је уништила привреду, власт сада прави завршне кораке у уништавању народа, тако што му концесионо одузима природно богатство и предаје странцима- упозорио је економски стручњак Алекса Милојевић.

Предсједник Еуроергије Дрина, Здравко Крсмановић истакао је да јавност заслужује да буде информисана о свим аспектима градње хидроелектрана. – Ријека Дрина је највећи енергетски неискоришћени потенцијал у Европи. Давати концесију странцима, а да се при томе не чује мишљење грађана и стручне јавности, давати то у четири ока, то је само примјерено тоталитарним режимима и онима са високим степеном корупције- истакао је Крсмановић.

У Еурорегији Дрина сматрају да РС треба да гради хидроелектрану Бук Бијела својим средствима:

– Бук Бијелу треба почети одмах. То је објекат који има завршену експропријацију, има техничку документацију, стамбено насеље, градилиште, сепарације, бетонаре, питку воду. Има све услове да то буде национални развојни пројекат. То сама Електропривреда РС може исфинансирати. Ако је у прошлој години имала добит од 30 милиона марака, онда се Бук Бијела може урадити у периоду од шест година. Опрема би се свакако плаћала од продаје електричне енергије- каже Крсмановић.

Подршка Еурорегији Дрина стигла је и од градоначелника Бијељине, Мића Мићића.

– Не смије се допустити стихијско управљање Дрином и управо због тога је велики значај постојања једне овакве организације- рекао је Мићић. На стручном скупу у Бијељини говорили су стручњаци из области просторног планирања, хидроенергетике, економије и права са научних института из Србије, БиХ и Црне Горе, а у дискусији су учествовали представници општина из слива ријеке Дрине. Како је речено, скуп је полазна тачка за доношење стратегије интегралног управљања Дрином, којом ће бити обухваћени сви сегменти искоришћавања те ријеке и њене заштите. Еурорегија Дрина је организација која окупља 17 општина/градова из четири државе дринског слива, те Босанско – подрињски кантон.

Утицај на екологију

О утицају хидроелектрана на животну средину, говорио је др Златко Булић, савјетник у државној Агенцији за заштиту животне средине Црне Горе. – Ми еколози преферирамо стратегију да хидроелектране уопште не треба градити. Оне су вид угрожавања. Нормално, такав став је у сукобу са онима који мисле да их треба градити, па у свему томе треба наћи рационалну мјеру. Не знам колико су и постојеће електране донијеле свима добра. Опасност од њих увијек постоји. Видите само колико се становништва, тамо гдје постоје хидроелектране, раселило и више се никад није вратило на те просторе. Прије било какве намјене, тај простор морамо да истражимо у највећој мјери. Додатна истраживања могу да помогну да се донесу праве одлуке. Било би крајње некоректно и непрофесионално, а генерације које долазе иза нас нам не би опростиле, да један простор уништимо, а да не знамо шта се на том простору налази- рекао је Булић.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Подршка Еурорегији Дрина стигла је и од градоначелника Бијељине, Мића Мићића.

    – Не смије се допустити стихијско управљање Дрином и управо због тога је велики значај постојања једне овакве организације- рекао је Мићић.“

    Zna li Mićo Mićić da je SDS u Foči u predizbornoj i postizbornoj koaliciji sa SNSD-om te da su kandidovali zajedničkog SNSD-SDS kandidata za načelnika koji je pobijedio u Foči i koji će se potruditi da sa opštinskog nivoa što efikasnije pomogne ovu rasprodaju hidropotencijala i koncesija.

    Definitivno je Mićić neobavešten ili možda palamudi i prodaje narodu muda za bubrege kao što to SDS-ovce često čine ?!?!?!?

    http://www.banjalukain.com/media/pictures/2012/10/12/4ba6a1872caa56da6d8b8e471fb232e7.jpg

  2. Чуј треба градити Бук Бијелу каже Крсмановић, па што не слушаш тог Булића.
    Знаш ли ти Крсмановићу да Фоча, Горажде, Вишеград, Рудо и Рогатица шест мјесеци у зимском периду не виде сунце од како је пустана у рад хидроцентрала Вишеград.
    Знаш ли ти која је концентрација влаге од тада, шта мислиш кад направе још једно језеро изнад и испод Фоче шта ће бити?
    Летеће комарци као врапци несрећо.
    Шта ћеш рећи рафтерима, који више доносе пара у Фочу и много више запошљавају људи него што ће та хидроцентрала запослити?
    Зар да онакав бисер као што је горња Дрина са Таром уништите несрећници.
    Ко вам даје право да уништите ријеку Сутјеску, која ће такође бити већим дијелом због висине бране језеро.
    Одакле вам право да угрозите национални парк Тјентиште?
    Колико се сјећам прије двије године си због кампање да би се додворио рафтерима причао да се горе неће правити хидроцентрала.
    Јели то промјена због Шваба, мора се ћутати, као што ћуте и остали из тзв. великих партија, гуза ради.

    Једино што си у праву да ако је будемо правили искључиви извођач буде електропривреда РС.

  3. Дрина је препуштена на милост и немилост тајкуна са обје обале,без икакве контроле реда и свега осталог подижу се пумпе на њеним обалама,експлатише се шљунак и пијесак,отпадне воде без пречишћавања одлазе у њу.
    Сад тајкуни хоће да једини преостали чисти дио те љепотице преграде ,да направе бару и наравно сву корист од те баре узму у своје џепове.Обични грађани то неће осјетити,осјетиће само негативне ефекте изградње,а џепови разних „спаситеља“ ће се напунити.
    Препустили је странцима или не исто ће нам бити,можда је боље странцима јер их бар нећемо гледати како се иживљавају са нашим парама а ове наше ћемо морати гледати,као што их и сад гледамо.
    Кажу препуштање Дрине равно националној издаји….па народ Фоче је 8 година своје интересе предао у руке предсједнику НСП,а он је за тих осам година направио и дворану,покрио стадион,направио базене и све те послове нису радиле фочанске фирме ,општина је узимала кредит,задуживала грађане,фирме а сав новац за изградњу тих објеката је ишао из града фирмама у Високо,Сарајево,Горажде…Замислите ви куриозитет кад поред локалних комуналних предузећа обале Ћехотине чисте радници КП Рад из Сарајева….или кад поред локалних грађевинских фирми долазе мајстори из Високог,Горажда да раде базене,дворану,е сад он нама прича о локал патриотизму и националним интересима..Нема ту других интереса сем свог интереса……
    А Дрина,е Дрина ће тећи и трпити наше глупости…и причаће Дрина.причаће….

  4. @Sutjeska
    NSP nikada nije bila „protiv“ gradnje hidrocentrala vec protiv nacina na koji se radi. Ovo se sve radi bez adekvatne tehnicke dokumentacije. To su potvrdili svi strucnjaci koji su ucestvovali u radu konferencije.

    A evo vam i snimak sa BN televizije u kojoj predsjednik NSP objasnjava prestavniku Vlade RS Milanu Bastincu u cemu je problem.

    http://www.youtube.com/playlist?list=PL-vzS5Gy3z5QOorIN5EKpky6oM5618O3B

Оставите одговор