Препоруке за кредитно задужене у швајцарским францима

Стални одбор за финансијску стабилност БиХ донио је на данашњем састанку препоруке о могућим мјерама за ублажавање положаја корисника кредита уз валутну клаузулу у швајцарским францима. Одбор је препоручио да за кориснике кредита у швајцарским францима банке треба да фиксирају курс КМ у односу на швајцарски франак на нивоу од 31. децембра 2010. године, који […]

четвртак, август 18, 2011 / 20:05

Стални одбор за финансијску стабилност БиХ донио је на данашњем састанку препоруке о могућим мјерама за ублажавање положаја корисника кредита уз валутну клаузулу у швајцарским францима.

Одбор је препоручио да за кориснике кредита у швајцарским францима банке треба да фиксирају курс КМ у односу на швајцарски франак на нивоу од 31. децембра 2010. године, који је износио 1,5678 КМ за један швајцарски франак.

Препорука Одбора је и да се разлика до стварног курса обрачунава и посебно евидентира са каматном стопом која ће бити дефинисана у договору са банкама.

Препоручено је и да банке размотре могућност смањења каматне стопе за одређене врсте кредита (стамбени кредит), те да отплата "балон кредита" услиједи након отплате главног кредита, а најдуже на рок од пет година.

Агенцијама за банкарство препоручено је да се тако реуговорени кредити класификују као здрава актива.

Ентитетским министарствима финансија се препоручује да измијене ентитетске законе о девизном пословању, како би се девизна клаузула дозволила у везивању само за евро због валутног одбора у БиХ и због заштите клијената.

Препоручено је и да ентитетска министарства финансија измијене законе о девизном пословању и дозволе готовинско плаћање еврима уколико се двије стране договоре, што би олакшало готовински промет клијентима, страним туристима и другима.

Ове препоруке почеле би се примјењивати у најкраћем року, након што банке изврше техничке припреме.

Састанком је предсједавао гувернер Централне банке БиХ Кемал Козарић, а присуствовали су му министар финансија и трезора БиХ Драган Вранкић, министар финансија Федерације БиХ Анте Крајина, представник Министарства финансија Републике Српске Далибор Томаш, директори ентитетских агенција за банкарство Златко Барш и Славица Ињац, директор Агенције за осигурање депозита БиХ Јосип Невјестић, секретар Удружења банака БиХ Мијо Мишић и представници комерцијалних банака.

Сви учесници данашњег састанка треба да се изјасне о прихватљивости препорука до 25. августа, за када је заказан наредни састанак Сталног одбора за финансијску стабилност у Бањалуци, саопштено је из Централне банке БиХ.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Препорука Одбора је и да се разлика до стварног курса обрачунава и посебно евидентира са каматном стопом која ће бити дефинисана у договору са банкама.“

    Ma nemoj mi reći! Ko sastavlja ove prijedloge? Vidi li iko ovo? Ovo će značiti da će dužnicima smanjiti ratu povratkom kursa u prošlost, a zakačiti im dodatni kredit koji će vraćati uz kamatu na kamatu nakon isteka dugog roka povratkom kursa u budućnost. Skoro naslijepo mogu reći da će to biti urađeno tako da EKS bude uvećan u odnosu na sadašnju vrijednost. Rata manja, a period vraćanja jako produžen, suma sumarum: deri volove još jače. Dužnici, drž’te gaće s obje ruke! Najebali ste. Još ako je ispod stančić u BL po 2500 KM/m2. Joj.

Оставите одговор