Предсједник Ердоган: Турска може бити снажна и страшна

Турска ће третирати сваку сиријску војну јединицу која се приближи њеним границама као пријетњу и војни циљ, изјавио је данас турски премијер Реџеп Тајип Ердоган. Ердоган каже да је Турска потпуно у праву у вези са сиријским обарањем турског авиона и да рационални одговор Анкаре на овај инцидент не треба мијешати са слабошћу. "Сви треба […]

среда, јун 27, 2012 / 07:03

Турска ће третирати сваку сиријску војну јединицу која се приближи њеним границама као пријетњу и војни циљ, изјавио је данас турски премијер Реџеп Тајип Ердоган.

Ердоган каже да је Турска потпуно у праву у вези са сиријским обарањем турског авиона и да рационални одговор Анкаре на овај инцидент не треба мијешати са слабошћу.

"Сви треба да знају да љутња Турске може да буде снажна и страшна", рекао је Ердоган посланицима владајуће АК партије у парламенту.

Он наводи да су се прописи ангажовања војника дуж граница двије земље измијенили.

"Сваки војни елемент, који се приближи Турској са сиријске границе и представља безбједносну пријетњу и опасност, биће третиран као војна пријетња и војни циљ", рекао је Ердоган.

Турска је затражила подршку савезница у НАТО у вези са обарањем авиона и позвала је на хитан састанак Алијансе у Бриселу у оквиру Члана четири Повеље који предвиђа консултације када нека чланица сматра да је угрожен њен територијални интегритет.

Турска је одбацила тврдње Дамаска да њене снаге нису имале другу опцију већ да пуцају на авион "Ф-4" који је летио ниско изнад сиријских вода у петак.

Анкара је рекла да је потез Сирије "чин агресије", као и да оборени авион није био борбени већ извиђачки, те да је летио изнад међународних вода.

Турска је одбацила тврдње Дамаска да њене снаге нису имале другу опцију.

Инцидент је заоштрио тензије Турске и Сирије, које су већ истакнуте након 16 мјесеци устанка против предсједника Башара ал Асада.

НАТО осудио, од интервенције нема ништа

НАТО је данас осудио сиријско обарање турског војног авиона на хитном састанку у Бриселу, али чланице нису активирале Члан пет Повеље која дозвољава заједничку војну интервенцију Сирије.

“Сматрамо да је тај чин неприхаватљив и осуђујемо га најстроже што можемо. Ово је још један примјер како сиријске власти не поштују међународне норме, мир и безбједност и људски живот", саопштила је Алијанса.

Сирија је оборила авион РФ-4Е "фантом" који је летио ниско изнад Средоземног мора 22. јуна.

Дамаск је саопштио да је тај авион нарушио ваздушни простор Сирије, док турски званичници инсистирају да је авион нападнут када је био 1,58 километара унутар међународног ваздушног простора.

“Настављамо да пажљиво пратимо ситуацију и са великом забринутошћу и пратићемо догађаје на нашој југоисточној граници НАТО-а. Солидаришемо се са Турском", наводи се у саопштењу Алијансе.

Алијанса није разматрала примјену члана 5 Повеље НАТО-а, који предвиђа да ће се напад на једну чланицу сматрати нападом на све остале и тиме ће омогућити војну одмазду Алијансе, рекао је након састанка генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен.

Русија: Нема говора о провокацији

Русија је данас саопштила да сиријско обарање турског војног авиона не треба гледати као провокацију или унапријед смишљено дјело Дамаска.

"Мислимо да је важно да то што се догодило није провокација, нити унапријед смишљена акција", саопштило је руско Министарство спољних послова на свом веб-сајту.

Турска је, у међувремену, затражила подршку својих савезница у НАТО у вези са обарањем авиона 22. јуна и позвала је на хитан састанак у Бриселу у оквиру члана четири Повеље алијансе који предвиђа консултације када нека чланица сматра да је угрожен њен територијални интегритет.

Турска је одбацила тврдње Дамаска да њене снаге нису имале другу опцију већ да пуцају на авион "Ф-4" који је летио ниско изнад сиријских вода у петак.

Анкара је рекла да је потез Сирије "чин агресије", као и да оборена летјелица није била борбени већ извиђачки авион који је летио изнад међународних вода.

У писму УН у понедјељак Анкара је саопштила да напад Сирије представља "озбиљну пријетњу" турској и регионалној безбједности.



Оставите одговор