Предсједнички избори у Парагвају и борба за пољопривредно земљиште

Грађани Парагваја бирају новог предсjедника, десет мjесеци након што је парламент приморао претходно изабраног предсjедника Фернанда Луга на гласање о импичменту, што је он тада окарактерисао као државни удар. Последње предсједничке изборе пратили су жестоки сукоби широм земље око права над пољопривредним земљиштем, а проблем власништва над земљом и даље остаје вруће политичко питање у […]

недеља, април 21, 2013 / 11:03

Грађани Парагваја бирају новог предсjедника, десет мjесеци након што је парламент приморао претходно изабраног предсjедника Фернанда Луга на гласање о импичменту, што је он тада окарактерисао као државни удар.

Последње предсједничке изборе пратили су жестоки сукоби широм земље око права над пољопривредним земљиштем, а проблем власништва над земљом и даље остаје вруће политичко питање у тој јужноамеричкој држави. У сукобима је погинуло 11 пољопривредника и шест полицајаца.

Велики део Парагваја су некад чиниле непроходне џунгле. Када су имигранти из Бразила стигли тамо пре четири деценије, почели су да их претварају у најплодније пољопривредно земљиште у Парагвају.

„Већина пољопривредника долазила је само са ранчевима на леђима”, каже Сержио Лар, парагвајски фармер пореклом из Бразила.

Познати као „Бразигвајци”, ови имигранти су сада једни од најбогатијих људи у Парагвају, захваљујући високим тржишним ценама пољопривредних усева. Они чине око 10 одсто парагвајског становништва, али учествују са 80 одсто у пољопривредној производњи.

„Једина ствар која ствара новац у овој земљи је пољопривреда. Не постоји други начин да се заради новац, тако да фармери сеју соју… Зато што соја значи доларе”, каже Армандо Феик, још један бразилски фармер у Парагвају.

Брз пораст броја придошлица из Бразила довео их је, међутим, у сукоб са локалним беземљашким становниством, који је, у неким случајевима, прерастао у насиље. Многи „Бразигвајци” оптужили су бившег предсједника Фернанда Луга, првог парагвајског левичарског лидера, за охрабривање сиромашних да заузимају обрадиву земљу.

„Сви смо страховали од ширења сукоба јер су они могли да прерасту у грађански рат који нико није желео. То је био наш највећи страх у време Луга”, рекао је бразилско-парагвајски фармер Лауро Охвилер.



Оставите одговор