"Правда": Ускоро захтјеви за растанак?
МОСКВА – Московска "Правда" сматра да је могуће погоршање односа на простору бивше Југославије, а као "окидач" види неријешени статус хрватског народа у БиХ и оцјењује да је само питање времена када ће Хрвати затражити излазак из те заједнице. "Ситуација у БиХ могла би се озбиљно погоршати у будућности. Представници хрватске заједнице изузетно су незадовољни […]
МОСКВА – Московска "Правда" сматра да је могуће погоршање односа на простору бивше Југославије, а као "окидач" види неријешени статус хрватског народа у БиХ и оцјењује да је само питање времена када ће Хрвати затражити излазак из те заједнице.
"Ситуација у БиХ могла би се озбиљно погоршати у будућности. Представници хрватске заједнице изузетно су незадовољни својим положајем, те захтијевају раздвајање хрватског народа од муслиманско-хрватске Федерације БиХ", наводи лист.
Цитирајући изјаве хрватских представника власти у дужем тексту се закључује како све води према раздвајању Хрвата од БиХ. Хрватски предсједник Иво Јосиповић изричито наводи, напомиње се у тексту, да Загреб није задовољан с положајем Хрвата у БиХ.
"Имају ли Хрвати у БиХ разлога да се жале због своје судбине? Чини се да имају. Хрвати у БиХ нису добили оно што су хтјели. Према споразуму из Дејтона они су дужни да живе заједно са муслиманима у једној земљи и ускраћено им је право да се придруже Хрватској", наводи "Правда", додајући да Срби ипак имају одређену аутономију, мислећи на Републику Српску.
У тексту се истиче и примјер подијељеног Мостара и додаје да је "присилни брак муслимана и Хрвата заправо жеља Запада који по сваку цијену желе сачувати јединство БиХ".
Елена Гускова, историчар и свједок у Хашком суду, те руководилац Центра за проучавање савремене балканске кризе Института за славистику, тврди да је само питање времена када ће Хрвати у БиХ и формално поставити питање растанка с БиХ, те придруживања Хрватској.
"Године пролазе, а Република Српска је све јача, што се не може рећи за Федерацију БиХ. У Хрватској се такође мијења ситуација, и Запад је све мање притишће због БиХ. Загреб се више не стиди подршке својој браћи у БиХ", каже Гускова, додајући да Хрвати до сада нису службено поставили питање аутономије, али би се то могло промијенити у будућности.