Поште Српске добијају конкуренцију, и већ слуте колапсу

Уколико одлука Уставног суда БиХ, којом је прихваћена апелација Комуналног предузећа "Будућност" из Лакташа, заживи у пракси, предузеће "Поште Српске" остаће без монопола, а како кажу у овом јавном предузећу, читав поштански систем РС би се могао урушити. Наиме, Уставни суд БиХ је прихватио апелацију комуналног предузећа из Лакташа и укинуо пресуду Врховног суда РС, […]

четвртак, фебруар 25, 2016 / 18:38

Уколико одлука Уставног суда БиХ, којом је прихваћена апелација Комуналног предузећа "Будућност" из Лакташа, заживи у пракси, предузеће "Поште Српске" остаће без монопола, а како кажу у овом јавном предузећу, читав поштански систем РС би се могао урушити.

Наиме, Уставни суд БиХ је прихватио апелацију комуналног предузећа из Лакташа и укинуо пресуду Врховног суда РС, који је још раније утврдио да је то предузеће кршило Закон о поштанским услугама РС тиме што је рачуне достављало путем инкансаната, а не преко „Пошта“.

У овом случају све је почело још 2010. године, када је Инспекција утврдила да „Будућност“ врши доставу рачуна за утрошену воду путем инкансаната тј. својих запослених радника и да нема закључен уговор с „Поштама Српске“, које у складу са Законом о поштанским услугама има ексклузивно право вршења резервисаних поштанских услуга, а које обухватају пренос писмоносних пошиљки до 1.000 грама тежине.

Тада је рјешењем и наложено предузећу „Будућност“ да доставу рачуна врши путем „Пошта“, на шта су се они жалили Министарству саобраћаја и веза РС, које ју је ту жалбу одбило.

Након тога почиње правна драма која и данас траје.

Поменуто рјешење Министарства по жалби комуналног предузећа поништио је Окружни суд у Бањалуци уз образложење да су Инспекција и Министарство произвољно закључили да рачун за утрошену воду представља писмоносну пошиљку.

И на ову пресуду уложена је жалба од стране Министарства саобраћаја и веза, тако да је 2012. године Врховни суд одлучио да преиначи пресуду бањалучког Окружног суда и одбаци жалбу Комуналног предузећа „Будућност“ из Лакташа.

У образложењу пресуде Врховни суд РС је, између осталог, навео да је Законом о поштанским услугама прописано да се писмоносном пошиљком сматра и рачун за режије, те да универзалне резервисане поштанске услуге могу да врше само „Поште“.

Из „Пошта Српске“ су рекли да до данас нису добили ову одлуку Уставног суда БиХ, али и да она није објављена ни у „Службеном листу БиХ“ нити у „Службеном гласнику РС“.

„Самим тим таква одлука док се не објави – не постоји“, рекли су из „Пошта Српске“, које су у управном поступку заинтересовано лице, јер се он води због кршења Закона о поштанским услугама РС, које је чинило предузеће „Будућност“.

Из „Пошта Српске“ су рекли и да би било скандалозно уколико би таква одлука ступила на снагу.

То би, како кажу, било противно Закону о поштанским услугама РС, Закону о поштама БиХ, актима Свјетског поштанског савеза, Конвенцији Свјетског поштанског савеза и европским директивама о развоју тржишта поштанских услуга и одлуци Уставног суда РС.

„Тачније, противна праву и обавези пружања универзалне поштанске услуге, а самим тим и резервисане“, упозоравају из „Пошта“.

Појашњавају да, према Закону о поштанским услугама РС и Закону о поштама БиХ, резервисане услуге обухватају доставу свих рачуна (за струју, воду, одвоз смећа, телефон, гријање, ТВ претплату) како би на одређен начин јавни поштански оператери покрили губитке због обавезе пружања поштанских услуга по истој цијени свим становницима.

„Ово је само један у низу покушаја уништавања поштанског система РС. ‘Поште Српске’ већ годинама се боре с институцијама БиХ, које на све могуће начине настоје да опструишу нормално функционисање и опстанак ‘Пошта Српске’“, наводе из овог предузећа.

Према њиховим ријечима, институције БиХ покушавају да угасе „Поште Српске“ како би оствариле свој циљ, а то је оснивање јединственог поштанског оператера на нивоу БиХ.

Таква одлука Уставног суда БиХ, како кажу, представља други удар на РС, те подсјећају да је прва одлука била укидање Дана државности РС. Наглашавају да је апсурдно очекивати да једно предузеће од општег друштвеног интереса послује на економским принципима, када је приморано да пружа услугу и тамо гдје не постоји могућност за зараду.

„Дакле, када би наведено било укинуто, поштанска услуга не би била свима доступна, а достава пошиљки у рурална подручја била би доступна по знатно већим цијенама од данашњих 0,90 КМ, односно, цијена би била формирана према тржишним параметрима, чиме би становништво из сеоских подручја било дискриминисано“, истичу из „Пошта“ и додају да све ово има политичку позадину.

Поред тога, нагласили су да би оваква одлука била финансијски штетна и по друга два јавна поштанска оператера у БиХ, јер би и њима било одузето право вршење резервисане поштанске услуге.

„Покушај укидања ‘Пошта Српске’, које запошљавају 2.250 радника, био би економски удар на најмање 10.000 грађана РС“, упозоравају из „Пошта“.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Према њиховим ријечима, институције БиХ покушавају да угасе „Поште Српске“ како би оствариле свој циљ, а то је оснивање јединственог поштанског оператера на нивоу БиХ.“

    А да ли лобирање Фонда ПИО Републике Српске да пензионери примају пензије преко банака спада у „покушај институција БиХ да угасе Поште Српске“?

Оставите одговор