Посрће и најбогатија скандинавска привреда

Норвешка, највећи произвођач нафте и гаса у Европи, са државним инвестиционим фондом "тешким" 760 милијарди долара, бори се да подстакне тражњу у вријеме када се остатак Европе опоравља од дугогодишњих економских проблема, наводи агенција Блумберг. Највећа норвешка банка ДНБ АСА наводи да ће та земља бити једина од 15 европских земаља, које је анализирала, у […]

петак, август 23, 2013 / 16:56

Норвешка, највећи произвођач нафте и гаса у Европи, са државним инвестиционим фондом "тешким" 760 милијарди долара, бори се да подстакне тражњу у вријеме када се остатак Европе опоравља од дугогодишњих економских проблема, наводи агенција Блумберг.

Највећа норвешка банка ДНБ АСА наводи да ће та земља бити једина од 15 европских земаља, које је анализирала, у којој економски раст неће убрзати идуће године.

Највећи "тег" који кочи привредни раст су потрошачи који оклијевају да троше, због све већих дугова домаћинстава. Норвешка, која је била сигурно уточиште за вријеме дужничких проблема у Европи, не успијева да одржи корак са опоравком других развијених тржишта.

Та економија, чија се вриједност процјењује на 480 милијарди евра, порасла је за свега 0,2 одсто у другом кварталу, што је мање од трећине темпа којег су очекивали економисти-учесници у анкети Блумберга.

"Раст у 2013. могао би да подбаци у односу на очекивања. Сувише је рано да се износе процјене", рекао је јуче министар финансија, Сигбјорн Јонсен.

"Да би привредни раст Норвешке напредовао, фискална потрошња треба да се фокусира на инвестиције које подстичу раст", навео је портпарол норвешке опозиционе Конзервативне партије, Јан Торе Санер, наводећи да су приоритети његове странке образовање, истраживање, инфраструктура и пореске олакшице.

ДНБ процјењује да ће привредни раст ове године успорити на два са 3,4 одсто из 2012, а темпо раста неће убрзати до 2016, када би требало да достигне 2,1 одсто.

„Спорији економски раст довешће до повећања незпослености и споријег раста плата, док су цијене некретнина већ у паду", наводе економисти ДНБ, који прогнозирају да ће већи пад цијена станова бити избјегнут због стагнације изградње.



Оставите одговор