Посланици траже да се дронови-убице боље надзиру

Амерички посланици оценили су да програм председника Барака Обаме који предвиђа употребу беспилотних летелица за убијање Американаца осумњичених да су сарађивали с Ал Каидом, захтева већи надзор. Обамин став о терористичким претњама с којима се суочавају САД учинио је и демократе и републиканце нервознима, због чега су почели да разматрају већи надзор над програмом беспилотних […]

понедељак, фебруар 11, 2013 / 07:05

Амерички посланици оценили су да програм председника Барака Обаме који предвиђа употребу беспилотних летелица за убијање Американаца осумњичених да су сарађивали с Ал Каидом, захтева већи надзор.

Обамин став о терористичким претњама с којима се суочавају САД учинио је и демократе и републиканце нервознима, због чега су почели да разматрају већи надзор над програмом беспилотних летелица, наводи агенција АП.

АП додаје да су напади беспилотним летелицама постали учесталији током Обаминог мандата.

„Ми смо у другачијој врсти рата. Не шаљемо војнике. Не шаљемо бомбардере с посадом… Ова пракса је стварно развијена. Већина тога је тајно”, рекао је Дик Дарбин, други по рангу демократски сенатор.

Питања у вези с програмом беспилотних летелица омела су и саслушање Обаминог изабраника за новог шефа Централне обавештајне агенције (ЦИА) Џона Бренана, чији је говор у четвртак у Сенату више пута прекидан добацивањем из аудиторијума.

Пре потврде Бренановог именовања, Обама је наложио министарству правосуђа да дозволи конгресним обавештајним одборима приступ поверљивим документима на основу којих је влада САД одобрила нападе на америчке грађане који су сарађивали с Ал Каидом у иностранству.

У документу из 2012. приказана је одлука Обамине администрације да убија осумњичене припаднике Ал Каиде, без доказа да су припремали напад на САД.

Именовање Бренана, Обаминог саветника против тероризма који је надгледао многе нападе беспилотним летелицама, управо је и покренуло дискусију о томе како САД легално третирају своју борбу против терористичких група.

Независни сенатор Ангус Кинг рекао је да би желео детаљну процену пре него што беспилотне летелице нападну некога.

„Неугодно ми је да председник, ко год да је, буде тужилац, судија, порота и џелат, све у једном”, рекао је Кинг.

Бивши министар одбране Боб Гејтс предложио је „неке провере” председникове могућности да нареди нападе беспилотним летелицама на америчке оперативце Ал Каиде и подржао иницијативу за оснивање специјалног суда који би преиспитивао такве захтеве.

„Мислим да су правила и праксе које је следила Обамина администрација биле јасне и нису злоупотребљене. Али ко то може да каже за будућег председника”, рекао је Гејтс, шеф Пентагона у време бившег председника Џорџа Буша, као и Обаме.

Неки конгресмени су предложили да за надзор напада беспилотним летелицама буде основан тајни суд федералних судија који би преиспитивао владине захтеве за присмотром у случајевима тероризма и шпијунаже.

Лидерка демократа у Обавештајном одбору Сената Дајан Фајнстајн рекла је да намерава да размотри предлоге за „закон који би осигурао да напади беспилотним летелицама буду у складу с америчким вредностима”.

Неки републиканци оцењују да такав надзор није неопходан, а председавајући Обавештајног одбора Представничког дома, републиканац Мајк Роџерс навео је да већ има довољно надзора у пракси напада беспилотним летелицама.



Оставите одговор