Посланици Европског парламента позвали ЕУ да забрани "продају” држављанства

Посланици Европског парламента позвали су ЕУ да забрани "продају” држављанства и регулисања боравишта у замјену за финансијска улагања. Захваљујући тим шемама, у неким чланицама, више од 130.000 људи добило је боравиште или држављанство у земљама ЕУ.

субота, март 12, 2022 / 12:46

Европски парламент је већином гласова – 595 за, 12 против и 74 суздржана усвојио препоруку Комисије да заустави дијељење златних пасоша који се могу заслужити великим улагањем.

Ради се о случајевима када богати предузетници добијају држављанство одређене чланице ЕУ иако нису у њој живјели потребан број година, али су у њој покренули велику или "стратешки важну” инвестицију.

Ауторка извјештаја о тим шемама Софија ин ‘т Велд (Обновимо Европу, Холандија) рекла је да би боравиште у ЕУ требало да се даје само људима који улажу у реалну економију и којима се може вјеровати да су легитимни инвеститори без криминалне позадине.

Карактеристика тих шема, како се наводи, јесу минимални или никакви захтјеви у вези са физичким присуством и оне нуде брзи пут до боравишта или држављанства у земљи ЕУ у поређењу са препрекама у случајевима када се тражи међународна заштита, легалне миграције или натурализације конвенционалним каналима.

Пошто добију нови статус (боравиште или држављанство), кори-сници шеме одмах почињу да уживају слободу кретања у Шенген зони. У извјештају који је урадио Одбор ЕП за грађанске слободе, правду и унутрашње послове (ЛИБЕ) за те шеме се каже да су "непримјерене са етичке, правне и економске тачке гледишта”.

Шему давања држављанства за инвестиције тренутно имају три земље – Малта, Бугарска, чија је влада најавила укидање шеме, и Кипар, који обрађује само захтјеве предате прије новембра 2020.

Истовремено је у 12 чланица ЕУ на снази давање боравишта за инвестиције, а минимално улагање се креће између 60.000 евра и 1,25 милиона.

У извјештају се наводи да шеме "пасош за кеш” погађају све чланице ЕУ, јер одлука једне земље да додијели држављанство у замјену за инвестицију аутоматски даје права у односу на друге земље. Међу тим правима су слобода кретања, право гласања и кандидовања на европским изборима и приступ јединственом тржишту.

Та шеме могу да штете осталим чланицама ЕУ због опа-сности од корупције, прања новца, безбједносних пријетњи, избјегавања пореза, притиска на сектор некретнина и ерозије интегритета унутрашњег тржишта, наводи се.

Према извјештају Одбора, чланице ЕУ не консултују увијек постојеће базе података ЕУ, нити размјењују информације о исходима провјера и процедура. Одбор је изразио забринутост да су неке земље прихватиле захтјеве за држављанство оних који нису испуњавали безбједносне услове.

Ин ‘т Велдова је рекла да недовољна пажња значи да је "стављен црвени тепих” за корупцију и прање новца.

"Људи из сјенке плаћају велике суме да добију приступ у ЕУ. Заједнице од тих сума немају користи, уместо тога трпе корупцију", рекла је она.

Истраживање је показало да је више од 130.000 људи добило боравиште или држављанство у земљама ЕУ преко тих шема уз укупне инвестиције процијењене на 21,4 милијарде евра од 2011. до 2019.

(Агенције)



Оставите одговор