Порто потопио жуту подморницу

Фудбалери Порта и Бенфике забиљежили су побједе у првом мечевима полуфинале Лиге Европе. Порто је на свом ‘Драгау’ после 0:1 у првом полувремену декласирао Виљареал са 5:1, херој меча је четвороструки стријелац Фалкао, док је Бенфика побиједила Брагу са 2:1. Кардосо и Жардел дали су голове за домаће, док је једини погодак за Брагу постигао […]

петак, април 29, 2011 / 02:13

Фудбалери Порта и Бенфике забиљежили су побједе у првом мечевима полуфинале Лиге Европе.

Порто је на свом ‘Драгау’ после 0:1 у првом полувремену декласирао Виљареал са 5:1, херој меча је четвороструки стријелац Фалкао, док је Бенфика побиједила Брагу са 2:1.

Кардосо и Жардел дали су голове за домаће, док је једини погодак за Брагу постигао Вандињо. Реванш мечеви на програму су за недељу дана.

Јунак меча у Порту био је 25-годишњи Колумбијац Радамел Фалкао, момак који је 2009. дошао међу ’змајеве’ из аргентинског Ривер Плејта. Он је постигао четири поготка и најзаслужнији је што је Порто малтене већ обезбиједио пласман у финале.

Међутим, није све тако блиставо почело за домаће, пошто је Виљареал на полувремену имао гол предности. У самој завршници првог дијела игре акцију је по десној страни започео Валеро, прослиједио је лопту до Нилмара, који је асистирао Канију за славље гостију. По свему виђеном, ’жута подморница’ заслужено је повела јер је била бољи ривал у првих 45 минута.

Све се промијенило у наставку, играчи Порта коначно су заиграли како умију и испунили жеље навијача који су прије меча развили транспаренте са натписима „Хоћемо Даблин“ и „Ово је наша судбина“. Фалкао је изнудио једанаестерац, није се водио неписаним фудбалским правилом да не треба да изведе пенал, али Колумбијац је побиједио сујевјерје – 1:1.

У 61. минуту Порто комплетира преокрет, пошто је Фреди Гуарин главом спровео лопту у мрежу након сјајне одбране голмана Лопеса. Агонија гостију тек је почињала – Фалкао користи центаршут Хулка за великих 3:1, а затим после Гуариновог слободњака постиже нови гол.

Пети гол за Порто, а свој четврти, Фалкао даје у 90. минуту и тако потпуно деморалише противника пред реванш на „Мадригалу“ следећег четвртка.

Сви погоци на мечу Бенфика – Брага виђени су у периоду од 50. до 59. минута. Први је мрежу затресао Жардел Нивалдо Виера, штопер домаћих. Макси Переира је центрирао са десне стране, Кардозо је погодио пречку, а 25-годишњи Жардел спровео је лопту у мрежу за вођство.

Само три минута касније Брага успијева да узврати – Вандињо је после слободног ударца Виане лопту скренуо у гол на одушевљење четири хиљаде гостујућих навијача.

Бенфика се брзо консолидовала и већ у 59. минуту поново створила предност захваљујући умијећу Оскара Кардоза, који је са 25м прецизно извео слободни ударац и савладао Артура.