10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином17:16 Швајцарска скупштина, против слања додатне помоћи режиму у Кијеву

Поново отворен древни храм Бафуон

Древни храм Бафуон, који се налази на чувеном археолошком локалитету Ангкор, на северозападу Камбоџе, поново је данас отворен за посјетиоце након више деценијске рестаурације, преноси АФП. Свечаном отварању храма присуствовали су камбоџански краљ Нородом Сихамони и француски премијер Франсоа Фијон, чија је земља финансирала реализацију читавог пројекта. Рестаурација, вриједна 10 милиона евра, завршена је након […]

недеља, јул 3, 2011 / 21:21

Древни храм Бафуон, који се налази на чувеном археолошком локалитету Ангкор, на северозападу Камбоџе, поново је данас отворен за посјетиоце након више деценијске рестаурације, преноси АФП.

Свечаном отварању храма присуствовали су камбоџански краљ Нородом Сихамони и француски премијер Франсоа Фијон, чија је земља финансирала реализацију читавог пројекта.

Рестаурација, вриједна 10 милиона евра, завршена је након готово пола вијека мукотрпног рада археолога на поновном састављању 300.000 камених блокова Бафуона, једног од најимпозантнијих камбоџанских споменика после Ангкор Вата.

Током 60-их година прошлог века, група француских археолога раставила је храм, јер је почео да се урушава и његове блокове разместили по околној џунгли.

Напори да се пирамидална структура Бафуона врати у првобитно стање стопирани су избијањем грађанског рата 1970. Да ствари буду још горе, црвени кмери су након доласка на власт 1975. уништили записнике археолога о распореду камених блокова.

Године 1995., када је ово подручје поново било безбједно, поново је покренут пројекат рестаурације, познат и као највећа тродимензионална слагалица на свијету.

Некадашња престоница Кмерског царства, Ангкор, једно је од најзначајнијих археолошких локалитета југоисточне Азије. Простире се на површини од 400 км и садржи остатке који потичу од ИX до XВ вијека, укључујући и чувени храм Ангкор Ват. Комплекс је под заштитом Унеска.



Оставите одговор