Пољске бриге уочи Европског првенства у фудбалу 2012.

Проблеми са хулиганима, кашњење у изградњи стадиона и лоше расположење навијача – то су највећи проблеми у Пољској, девет мјесеци прије почетка Европског првенства у фудбалу. Непријатељ број 1 пољског фудбала носи црну мајицу са капуљачом. Лице му је маскирано. Он се својој жртви приближава с леђа и брутално је удара! У стилу карате-борца, хулиган […]

петак, септембар 9, 2011 / 12:21

Проблеми са хулиганима, кашњење у изградњи стадиона и лоше расположење навијача – то су највећи проблеми у Пољској, девет мјесеци прије почетка Европског првенства у фудбалу.

Непријатељ број 1 пољског фудбала носи црну мајицу са капуљачом. Лице му је маскирано. Он се својој жртви приближава с леђа и брутално је удара! У стилу карате-борца, хулиган ногом погађа леђа једне тв-сниматељке и у трену ока губи се у маси изгредника.

Та сцена није фиктивна. Снимљена је након финалне утакмице пољског купа између Легије из Варшаве и Леха из Познања, одигране 3. маја. То је сцена која симболизује тренутну слику о Пољацима као домаћинима најважнијег европског фудбалског турнира.

И у земљи и у иностранству прича се о проблему са хулиганима, али и о незадовољству међу Пољацима девет мјесеци уочи почетка Европског првенства (ЕУРО 2012).

Шеф Организационог одбора Марцин Хера на то одговара да су "на добром путу!"

Паролама се служи и предсједник Фудбалског савеза Пољске Грегор Лато. Некадашњи голгетер (најбољи стријелац Свјетског првенства 1974.) додаје да "проблеме имају и други".

Премијер Пољске Доналд Туск, пак, не губи вријеме у разбацивању паролама. Он је проблематику хулигана означио као приоритет. Промјене се већ осјећају. Од када се Туск умојешао у фудбалске воде, утисак је да се много тога поправило.

Шеф владе омогућио је рад "брзим судовима", који у кратком року изричу пресуде изгредницима, поједноставио је изрицање забране уласка на неки стадион и побринуо се да се у спречавању нереда хулигана могу користити и електронске лисице за оне људе који представљају потенцијалну пријетњу за ред и мир.

Ипак, угледни њемачки истраживач понашања навијача Гинтер Пиц је скептичан. Он сумња да ће Пољска до почетка ЕУРА 2012. успјети да "смири своје ратоборне синове".

"Наравно да ће бити проблема", изјавио је Пиц за ТВ-станицу ЗДФ. Он очекује много више тешкоћа него на утакмицама националних екипа у Аустрији, Швајцарској (домаћини протеклог Европског првенства), Њемачкој или Енглеској.

Уз насиље, озбиљан проблем у Пољској је и мржња према странцима. На утакмицама прве националне лиге често се могу видјети плакати са антисемитским садржајем. Полицији су руке везане: наиме, у Пољској су клубови "шефови" на стадионима, и они често сарађују са изгредницима.

Шеф Организационог одбора ЕУРА Марцин Хера на све те примједбе каже да Влада озбиљно схвата све проблеме и напомиње да навијачи не морају да се боје доласка у Пољску на љето 2012.

Његов колега из Организационог одбора Дариус Лапински, задужен за контакте с навијачима, сматра чак да је насиље на пољским стадионима у међувремену постало риеткост и да су малобројне случајеве "надували" медији.

Оно што је чињеница – јесте да недостаје еуфорија у земљи која ће (уз Украјину) угостити континенталну фудбалску елиту. Једна анкета открила је да више од 60 одсто Пољака сматра да ће ЕУРО у њиховој земљи завршити – фијаском. Организационим, а не спортским.

Разлог за песимизам лежи у проблемима у вези изградње стадиона и инфраструктуре. Надлежне службе откриле су и грађевинске грешке на степеницама на новом Националном стадиону у Варшави. Због тога је морала да буде премјештена и пријатељска утакмица домаће екипе са селекцијом Њемачке која је одиграна у Гдањску (2:2). Тај стадион
већ је изграђен и пуштен у погон – додуше са неколико мјесеци закашњења.

Ватрогасци, ипак, нису били задовољни поштовањем стандарда на стадиону у Гдањску. Они су објавили листу са 26 критичних тачака – и тако проузроковали метеж уочи гостовања "панцера". Је ли стадион у Гдањску безбједан? Одговорне особе резолутно тврде: Да!

Проблематична је и изградња инфраструктуре у Пољској. ЕУРО би Пољацима требало да донесе чак 4 000 километара нових аутопутева и брзих путева. Али, главна саобраћајница између Берлина и Варшаве још није готова и највјероватније неће ни бити до почетка турнира.

До почетка ЕУРА (8. јуна) остало је још девет мјесеци – наводи "Дојче веле".



Оставите одговор