Пољопривредници се буне што касне зелени ваучери
Пољопривредници негодују што Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске још није почело са исплатом премије за овогодишњу пшеницу у износу од пет пфенига по килограму, нити је подијелило 0бећане "зелене ваучере" за надокнаду штете на пољопривредним условима. Предраг Јовић, начелник Одјељења за привреду и пољопривреду у Градској управи Бијељина, подсјећа да су представници Министарства […]

Пољопривредници негодују што Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске још није почело са исплатом премије за овогодишњу пшеницу у износу од пет пфенига по килограму, нити је подијелило 0бећане "зелене ваучере" за надокнаду штете на пољопривредним условима.
Предраг Јовић, начелник Одјељења за привреду и пољопривреду у Градској управи Бијељина, подсјећа да су представници Министарства пољопривреде, Свјетске организације за храну (ФАО) и Свјетске банке од семберских пољопривредника одмах након поплава тражили да утврде приоритете у пружању неопходне помоћи за санацију овог подручја.
Приоритет је било обезбјеђење сјеменског кукуруза и сточне хране и то је на вријеме испоштовано. Свјетска банка је одобрила кредит у износу од 12 милиона долара за јесењу сјетву у Републици Српској и локалне управе су биле обавезне да доставе спискове пољопривредних произвођача који су претрпјели штету на својим усјевима.
Очекивало се да ће прије мјесец и више дана тај новац бити на располагању пољопривредницима, али до данас та помоћ није реализована.
Када је сјетва већ отпочела, од министарства се очекивао конкретан потез, да помогне пољопривредницима при реализацији јесење сјетве и да им надокнади обећаних 30 одсто средстава, додјелом „зелених ваучера“ на име измирења дијела штете на пољопривредним усјевима.
Министарство се у међувремену није огласило, а сјетва у Семберији већ је окончана. Од 17.000 планираних хектара засијано је нешто више од 12.000 хектара, или око 70 одсто планираних сјетвених површина.
Неки пољопривредници, у недостатку новца којим би купили сјеменску, засијали су своју, меркантилну пшеницу, што ће свакако утицати на смањење приноса. Многи нису набавили ни минерално ђубриво за јесењу сјетву.
„Ми смо уочи сјетве апеловали на ресорно министарство да исплати бар оних пет пфенига за предату пшеницу из рода 2014. године. Град Бијељина је исплатио два пфенига по килограму предате пшенице“, каже Предраг Јовић.
Јовић истиче да је пресијани кукуруз, ипак, дочекао бербу, јер је добро родио и сазрио захваљујући повољним временским условима.
Сточна храна за зиму је обезбијеђена и то је велики успјех, поготово за оне пољопривреднике чија су имања претрпјела огромне штете у мајским поплавама.
Срећа је да је већина пољопривредника добила репроматеријал за јесењу сјетву на одгођено плаћање, вјерујући да ће у међувремену наплатити и „зелене ваучере“. Проблем је још увијек отворен, а од Министарства пољопривреде се очекује коначан одговор на питање, да ли ће и када ће бити подијељени обећани „зелени ваучери“.
Предраг Јовић каже да је процијењена штета на пољопривредним имањима у Семберији, након мајских поплава, на 26.000 хектара износила око 44 милиона марака, али је ресорно министарство, руководећи се својим критеријима, ту штету свело на дупло мањи износ.