Пола свијета живи у градовима
Светска популација све више мигрира из руралних у урбана подручја, показала су нова истраживања Уједињених нација. Извештај “Будућност светске урбанизације” Уједињених нација показује да 54 одсто становника планете сада живи у градовима. Поређења ради, 1950. само 30 одсто света живело је у урбаним подручјима, а очекује се да тај проценат до 2050. буде 66 одсто. […]
Светска популација све више мигрира из руралних у урбана подручја, показала су нова истраживања Уједињених нација.
Извештај “Будућност светске урбанизације” Уједињених нација показује да 54 одсто становника планете сада живи у градовима. Поређења ради, 1950. само 30 одсто света живело је у урбаним подручјима, а очекује се да тај проценат до 2050. буде 66 одсто.
Северна Америка (обухваћени и Бермуди, Канада, Гренланд, Сен Пјер и Микелон и САД) је најурбанизованија регија, па 81 одсто људи са овог континента сада живи у градовима.
Африка је најмање урбанизована. Ту у градовима живи “само” 56 одсто становништва.
Токио, који има 38 милиона становника, остаје најнасељенији град на свету.
Готово половина градског становништва живи у градовима са мање од 500.000 људи. Само један од осам припадника ове популације живи у једном од 28 мегалополиса са више од 10 милиона становника.
Иако се градови повезују са економским напретком и дужим очекиваним трајањем живота, урбанизација доноси и изазове везане за животну средину.
У градовима такође влада већа неравноправност у односу на рурална подручја, стоји у извештају, а непланирана урбанизација често оставља људе ускраћеним за основне потребе.
Број људи који немају приступ санитаријама, струји и здравственој нези, могао би до 2050. да порасте до три милијарде.
У приложеном графикону можете погледати урбану популацију света по регијама из 1990, 2014. и пројекције за 2050. годину.