Покварио се точак, Кеплер више не посматра планете

Свемирски телескоп "Кеплер" убудуће неће обављати свој примарни задатак трагања за планетама, пошто инжењери нису успјели да ријеше проблем у систему усмјеравања. Телескоп је у мају остао без другог од четири тачка за усмјеравање, што значи да више није у стању да мирује док посматра звијезде. Инжењери америчке Насе разматрали су више могућих рјешења, али […]

петак, август 16, 2013 / 16:30

Свемирски телескоп "Кеплер" убудуће неће обављати свој примарни задатак трагања за планетама, пошто инжењери нису успјели да ријеше проблем у систему усмјеравања.

Телескоп је у мају остао без другог од четири тачка за усмјеравање, што значи да више није у стању да мирује док посматра звијезде.

Инжењери америчке Насе разматрали су више могућих рјешења, али ниједно није било успјешно, пренио је Би-Би-Си.

„Кеплер“ је до сада омогућио откривање 135 планета изван Сунчевог система и више од 3.500 кандидата за ову класификацију. Научници тек треба темељно да проуче сакупљене податке, а очекује се да ће за већину тих небеских тијела бити потврђено да су планете.

Свемирска опсерваторија вриједна 600 милиона долара лансирана је у марту 2009. године с циљем да пронађе планете величине Земље које круже око својих звијезда у такозваној настањивој зони, пренио је Би-Би-Си.

То је подручје око звијезде које омогућава постојање атмосферских услова и температуре погодних за постојање површинске воде у течном стању. На тај начин, „Кеплер“ је трагао за планетама на којима би могао да постоји живот.

Први квар на једном точку за усмјеравање телескопа десио се у јулу 2012. године, а други точак отказао је прије три мјесеца.

У наредним годинама биће покренуто још неколико мисија трагања за удаљеним планетама.



Оставите одговор