Поглављаштво: Хрватска блокирала Србијине преговоре са ЕУ

Радна група ЕУ за проширење завршила је састанак без сагласности Хрватске да Србија отвори поглавље 23, потврдила је шефица преговарачког тима Тања Мишчевић. Хрватска представница “није имала инструкције”, те је та тачка скинута са дневног реда. Разговори ће бити настављени наредне седмице, рекла је Мишчевић. Холандија, као предсједавајућа ЕУ, саопштила је да је спремна да […]

петак, април 8, 2016 / 22:15

Радна група ЕУ за проширење завршила је састанак без сагласности Хрватске да Србија отвори поглавље 23, потврдила је шефица преговарачког тима Тања Мишчевић.

Хрватска представница “није имала инструкције”, те је та тачка скинута са дневног реда.

Разговори ће бити настављени наредне седмице, рекла је Мишчевић.

Холандија, као предсједавајућа ЕУ, саопштила је да је спремна да организује отварање поглавља 20. или 21. јуна, јавља РТС.

Хрватска је неформално ставила до знања да од Србије очекује да укине регионалну надлежност свог суда за ратне злочине, гаранције за заступљеност хрватске мањине у Скупштини и сарадњу са Хашким судом.

Извори у Европској комисији, навели су да ниједан од тих захтјева нема директне везе са садржајем поглавља 23 и да би свакако било погрешно блокирати Србију на самом почетку преговора који тек треба да дају резултате у области владавине закона.

У ЕК наводе и да једанаест земаља чланица ЕУ има сличне законе о универзалној надлежности судова за ратне злочине, због чега нема основа да се укидање тражи од Србије.

Да би се припреме за отварање поглавља 23 наставиле, потребна је једногласна одлука свих земаља.

Након тога ЕУ треба да утврди своју заједничку преговарачку позицију, што може да потраје неколико недјеља, па и мјесеци. Даље одлагање сагласности Загреба могло би да значи да процедура неће бити завршена до јуна, односно – одлагање отварања за неки каснији датум.

Полемика о ставу Хрватсе водила се и међу државним званичницима двије земље.

На питање новинара о пријетњама из Хрватске, а које се односе на условљавање подршке на путу Србије ка ЕУ, Вучић је јуче рекао да шта год неко у окружењу радио, Србија жели добре односе и додао је да српски брод сигурно плови и тако ће да настави.

На питање колико има основа “хрватско спречавање нашег уласка у ЕУ”, Вучић је рекао да је закон о којем Хрвати говоре донесен 2003. године и да је на основу њега Србија ухапсила одговорне за злочине на Овчари и у Сребреници.

“Не разумијем увијек све, а ако неко мисли да тако треба да води политику, ја то нећу. Док сам премијер још ових 16-17 дана, такву политику нећемо водити”, навео је премијер.

Министар спољних послова Миро Ковач рекао је раније данас да Хрватска очекује да се Брисел изјасни о томе како мисли да угради критеријуме које Србија мора да испуни у преговорима о чланству у ЕУ и поновио став да Београд мора да укине регионалну надлежност за ратне злочине и обезбиједи права хрватске мањине у Србији.



Оставите одговор