Под истрагом ИЕФК банка из Бање Луке, проневјерени милиони
Руски комитет ових дана је завршио истрагу о проневјери пет милијарди рубаља у предмету против Александра Гителсона, бившег власника Банке Источноевропске финансијске корпорације (ЕЕФЦ банке, Ст. Петерсбург) и бившег предсједника Управе компаније Инкасбанк, рекао је портпарол тог комитета Владимир Маркин. Гителсон је од маја 2006. до маја 2007. успоставио контролу над неколико банака, укључујући руску […]
Руски комитет ових дана је завршио истрагу о проневјери пет милијарди рубаља у предмету против Александра Гителсона, бившег власника Банке Источноевропске финансијске корпорације (ЕЕФЦ банке, Ст. Петерсбург) и бившег предсједника Управе компаније Инкасбанк, рекао је портпарол тог комитета Владимир Маркин.
Гителсон је од маја 2006. до маја 2007. успоставио контролу над неколико банака, укључујући руску Вyборг банку, Уралс Труст Банку и Српску банку ЕЕФЦ Бања Лука (ИЕФК), сазнаје портал Истинито.
Бањалучка ИЕФК банка, утврдили су истражиоци, пребацила је од јануара до априла 2007 пет милијарди рубаља (око 150 милиона УСД) на Гителсонове рачуне у ЕЕФЦ! Истражиоци тврде да је Гителсон онда илегално повукао више од 2,5 милијарди рубаља (73 милиона долара) од ЕЕФЦ банке.
ИЕФК банка у Бањалуци основана је 12. јуна 2007. и постала је десета чланица ове групације. Филијала је отворена 20. јуна 2007. у Лакташима, а догађају су присуствовали тадашњи премијер РС Милорад Додик и осумњичени Александар Гителсон.
Додик је тада рекао да је првобитни интерес отварања „Банке источно-европске корпорације“ /ИЕФК/ у РС био приближавање и подршка пословним односима између Српске и Русије.
Након што је са предсједником Управног одбора Корпорације ИЕФК-а Александром Владимировичем-Гителсоном отворио филијалу банке, Додик је у изјави новинарима тада одбацио спекулације да својим присуством на отварању филијале ове банке фаворизује одређени капитал или банку.
„Сматрам да сваки нови пословни објекат када се отвори треба да има подршку Владе РС и мислим да је веома важно да се на почетку пословног ангажмана ове банке у Српској пружи подршка на овакав начин“, истакао је Додик.
Додик је тада рекао да се с Гителсоном срео још 2006. године када је договорио отварање ове банке, истакавши да је Влада РС “у одређеној обавези да створи реалне и свима једнаке услове када је ријеч о банкарском пословању у РС“. Он је најавио отварање још пет филијала ове банке у РС.
„За нас у РС ови партнери су добродошли и они ће сигурно побољшати понуду у овом сектору и учврстити финансијски сектор РС“, закључио је тада Додик.
Србија није дала дозволу за отварање банке ЕЕФЦ, али је накнадно отворено представништво бањалучке ИЕФК банке.
Према сазнањима портала Истинито, ту банку касније је купила Микрофин банка.
Истражно одјељење Ст. Петерсбурга сумњичи Гителсона и бившу извршну директорицу Инкасбанке Татјану Лебедеву за проневјеру више од 1,9 милијарди рубаља (55 милиона долара) које је владин одбор за финанције Лењинградске регије положио код Инкасбанке од маја 2006 до маја 2007.
"Истражиоци су прикупили довољно доказа да се подигну оптужнице", рекао је Владимир Маркин.
Гителсон је ухапшен у Аустрији у априлу 2013. због оптужби за превару. "Кронен цајтунг“ тада је објавио да му је суђено 2011. У Русији му је суђено, јавили су медији, зато што је једном руском граду узео 12 милиона евра, а након тога нестао.
Аустрија је изручила бившег банкара у децембру 2013.
Kopi pejst novinarčići koje mrzi i da pročitaju šta napišu. Pa nesposobnjakovići i lenjivci nijedni.
Kako je moguće da je banka slala pare od januara do aprila a već u sljedećoj rečenici saznajemo da je osnovana u junu te iste godine!?
Svima otkaze! Sve na Goli otok!
Sve je to potpuno nevažno. Banka je dobila dozvolu u RS u vrijeme izbijanja afere. NB Srbiej nije joj dala dozvolu. Što se tiče IEFK banke u RS ona je svoj ukupan kapital plasirala Giteljsonu i ostalim u formi neobezbjeđenih kredita. (Podsjeća li vas to na BIB?)
Divna reklama za naše institucije u sjenci velikog Baje.;)