Почињу преговори о Сирији: За истим столом, или у двије собе?

Преговори између сирјске власти и представника побуњеничких и терористичких групација почео је данас у Женеви, под руководством специјалног изасланика УН Лахдара Брахимија. Прва тачка преговора – формално техничких а заправо суштинских – јесте формирање транзиционог управљачког тијела за Сирију, а како ће то да се уради, то нико данас не може да каже. Претпоставка је […]

петак, јануар 24, 2014 / 11:23

Преговори између сирјске власти и представника побуњеничких и терористичких групација почео је данас у Женеви, под руководством специјалног изасланика УН Лахдара Брахимија.

Прва тачка преговора – формално техничких а заправо суштинских – јесте формирање транзиционог управљачког тијела за Сирију, а како ће то да се уради, то нико данас не може да каже.

Претпоставка је да представници сиријске владе и представници побуњеника неће моћи одмах да сједну у истој соби за исти сто, и да ће Брахими морати да иде од једних до других.

Ако успије да их доведе за исти сто, то ће бити сасвим добар резултат.

Идеја преговора је да се под Брахимијевим руководством крене у реализацију Женевског коминикеа а први корак је формирање привременог управљачког тијела, с пуном извршном влашћу, укључујући и контролу над војском и свим структурама безбједности.

Генерални секретар УН Бан Ки Мун је синоћ у Монтреу, на завршетку међународне конференције Женева 2, захвалио странама у конфликту јер, како је рекао, "није лако сјести за сто један преко пута другог после толико крвопролића и рушења".

Бан је на конференцији за новинаре после мировне конференције УН у Швајцарској, подсјетио да је Сирија три године у грађанском рату и хаосу, и закључио: "Што је доста доста је".

Генерални секретар УН је нагласио да од петка, 24. јануара, сиријске стране очекује екстремно тежак посао јер ће у Женеви, уз вођство специјалног изасланика генералног секретара УН Лахдара Брахимија, почети преговоре о будућности своје земље.

"То је сиријски посао и они ће га водити, а сви ће помоћи, уз пуно поштовање легитимитета и суверенитета Сирије", рекао је Бан.

Бан је изразио очекивање да све стране у Сирији дају допринос борби против терористичких група.

Новинари су се синоћ интересовали како ће Брахими водити процес, а Бан Ки Муна су питали како мисли да се хуманитарна помоћ достави свима којима је потребна када још нема тела које контролише целу земљу.



Оставите одговор