Почињу преговори ЕУ о Транскаспијском гасоводу

Европска унија је данас одлучила да покрене преговоре о постизању споразума са Азербејџаном и Туркменијом о каспијском гасоводу којим би огромне резерве природног гаса из региона Каспијског мора биле директно допремане до Европе. Циљ тог споразума је смањење зависности ЕУ од руског гаса. "То је први пут да је ЕУ предложила неки енергетски споразум за […]

уторак, септембар 13, 2011 / 08:21

Европска унија је данас одлучила да покрене преговоре о постизању споразума са Азербејџаном и Туркменијом о каспијском гасоводу којим би огромне резерве природног гаса из региона Каспијског мора биле директно допремане до Европе.

Циљ тог споразума је смањење зависности ЕУ од руског гаса.

"То је први пут да је ЕУ предложила неки енергетски споразум за све чланице", наведено је у саопштењу Европске комисије.

Очекује се да ће преговори, које ће предводити Комисија у име свих 27 чланица ЕУ, почети у септембру , изјавио је пољски министар за европска питања Миколај Довгјелевич.

Комесар ЕУ за енергетику Гинтер Етингер је назвао тај споразум "каменом темељцем" на путу за осигурање поузданих испорука за цео 27-очлани блок преко такозваног "Јужног коридора" који покрива басен Каспијског мора и Блиски исток.

То је такође први корак у новим настојањима ЕУ да изгради "координисану и заједничку спољну енергетску стратегију", пренела је агенција АФП.

У ЕУ има пола милијарде потрошача и око 20 милиона компанија који су последњих година били усред зиме тешко погођени због обустављања испорука гаса руског "Гаспрома" услед неспоразума с Украјином око транзита.

ЕУ увози 60 одсто својих потреба у гасу и 80 одсто потреба у нафти.

Споразум о Транскаспијском гасоводу би омогућио изградњу подморског цјевовода који би повезао Туркменију с Азербејџаном и који би га спојио са мрежом гасовода "Јужни коридор" ради испорука гаса у ЕУ.

Азербејџан је већ обећао да ће снабдјевату ЕУ гасом, али су напоре за изградњу тог подморског гасовода отежале размирице са Туркменијом, као и противљење Русије.

Тај споразум би повећао испоруке гаса у гасовод "Набуко", дужине 3.900 километара, који ће повезати Азербејџан, Турску и Аустрију, у гасовод ИТГИ који ће повезати Турску, Грчку и Италију и у "Трансјадрански гасовод".

Етингер је прошле седмице позвао ЕУ да преузме потпуну контролу над нафтним и гасним споразумима које су поједине чланице потписале са земљама, као што су Либија и Русија.



Оставите одговор