Побуњеници не знају шта их је снашло у Сирти

Најмање 45 устаника погинуло јуче, док су болнице у Мисурати преплављене рањеницима. Лидер Националног прелазног савета Махмуд Џибрил поново најавио формирање сталне владе. Велики број мртвих и болнице препуне рањеника. Тако би се најкраћем могли описати резултати побуњеничких покушаја да заузму Гадафијев родни Сирт. У последњем саопштењу Национални прелазни савјет признао је да су њихове […]

среда, септембар 21, 2011 / 23:52

Најмање 45 устаника погинуло јуче, док су болнице у Мисурати преплављене рањеницима. Лидер Националног прелазног савета Махмуд Џибрил поново најавио формирање сталне владе.

Велики број мртвих и болнице препуне рањеника. Тако би се најкраћем могли описати резултати побуњеничких покушаја да заузму Гадафијев родни Сирт.

У последњем саопштењу Национални прелазни савјет признао је да су њихове снаге претрпјеле велике губитке и да су у протеклих неколико дана изгубили најмање 45 бораца, док је више од 200 рањено.

"Офанзива на Сирт била је веома тешка када су у питању жртве", потврдио је медицински званичник Сухеиб Ебу Гарза у Мисурати удаљеној око 150 километара источно од Сирта, где су пребачени рањени и тјела убијених.

Снаге Националног прелазног савета још не успјевају да заузму Сирт услјед слабе организације и добро постављене одбране Гадафијевих снага. Поред тога, велики проблем побуњеницима представља велики недостатак муниције и лоше снабдјевање јединица на фронту код Сирта.

Гадафијеве снаге су поставиле одбрану и у Камсину, 50 километара источно од Сирта, одакле успјевају да ухвате побуњеничке снаге који нападају Сирт у унакрсну ватру.

Нова влада – трећи покушај

У међувремену, лидер Националног прелазног савјета Махмуд Џибрил поново је најавио формирање нове владе.

"Очекујем да ће нова влада бити представљена у наредних десет дана", рекао је Џибрил после конференције Г8, која је имала за циљ помоћ арапским транзиционим демократијама.

Џибрил је истакао да га не брине колико ће времена бити потрошено да би се постигао национални консензус.

Ипак, Џибрилова увјеравања тренутно су само рјечи које су догађаји у протеклих неколико мјесеци демантовали више пута. Раније дискусије и преговори око формирања сталне владе пропадали су неколико пута, дјелом због велике племенске подјељености Либије, а дјелом због чињенице да Гадафи и даље ужива подршку неких дјелова земље.

Најбољи примјер да рјечи лидера Националног прелазног савјета треба узети са резервом јесте чињеница да је сједиште тог тјела и даље у Бенгазију, упркос најавама да ће бити пребачено у Триполи. То буди страхове Запада и сумње у способност либијског народа да се, послије седам мјесеци сукоба, уједини.



Оставите одговор