Побијеђени Фарани, још двије утакмице до баража

Фудбалска репрезентација Србије победила је на стадиону Партизана селекцију Фарских Острва 3:1 (2:1) у квалификација за Европско првенство 2012. године. Јовановић и Тошић су у првој половини првог дијела донијели 2:1, Фарани су смањили после сјајне акције и гола Бењаминсена, али је побједу потврдио Кузмановић голом са 25м. Наш национални тим је у досадашњем дијелу […]

среда, септембар 7, 2011 / 01:59

Фудбалска репрезентација Србије победила је на стадиону Партизана селекцију Фарских Острва 3:1 (2:1) у квалификација за Европско првенство 2012. године.

Јовановић и Тошић су у првој половини првог дијела донијели 2:1, Фарани су смањили после сјајне акције и гола Бењаминсена, али је побједу потврдио Кузмановић голом са 25м.

Наш национални тим је у досадашњем дијелу квалификација у Групи Ц одиграо осам мечева и освојио 14 бодова те је сада други на табели са три бода више од Словенија која тренутно игра са Италијом.

Меч у Хумској 1 има историјски значај за капитена Дејана Станковића који ће одиграти тачно 100 меч у репрезентативном дресу чиме ће постати тек други фудбалер коме је то успјело, после Саве Милошевића.

Селектор Владимир Петровић је за дуел са Фарским Острвима направио само једну измјену у тиму у односу на дуел са Сјеверном Ирском од прије четири дана. Умјесто Слободана Рајковића штоперски тандем са Невеном Суботићем чиниће Милан Бишевац.

Прву озбиљну акцију Србија је направила у другом минуту када је после акције по лијевој страни Бане Ивановић одлично убацио лопту у петерац, али је лопта ипак прелетјела добро постављеног Марка Пантелића.

Ипак, само три минуте касније Србија је повела 1:0. Коларов је убацио лопту са лијеве стране, она се одбила од дефанзивца гостију у петерац где је неодлучност голмана Торгарда и једног штопера искористио Милан Јовановић и главом лопту послао у мрежу.

Наставила је Србија са нападима. Убрзо се Пантелић нашао у доброј позицији али се слабо снашао, да би потом са 18 метара шутирао Зоран Тошић који је први пут у квалификацијама промашио оквир гола.

И у наредним минутима меча Србија је контролисала лопту, стезала обруч око казненог простора гостију, али осим неколико центаршутева до којих није стигао Пантелић, није било узбудљивијих ситуација.

Иницијатива "Орлова" исплатила се у 22. минуту. Тошић је десетак минута раније промашио цијели гол, али је овај пут намјестио љевицу. Александар Коларов је по ко зна који пут убацио лопту у казнени простор гдје је на око 12 метара од гола играч ЦСКА ухватио сјајан дроп-кик и закуцао лопту за 2:0.

До следеће изгледније шансе чекало се 10 минута када је Јовановић прошао по лијевој страни, оклијевао је да у средини проигра Пантелића који је био превише статичан па је иза њега пронашао капитена Станковића, али се јубиларац предуго намијештао на шут те су дефанзивци Фарских Острва стигли да интервенишу.

Међутим, услиједило не неколико минута опуштања у редовима српског тима, неколико почетничких грешака које су Фарани одмах казнили у 37. минуту. Коначно су дошли организовано испред казненог простора, Холст је сјајним пасом пребацио Суботића, а лопту је испред петерца грудима смирио Бењаминсен и рутински је послао испод Јоргачевића за 2:1.

Услиједила је серија звиждука са трибина стадиона Партизана. Пет минута прије краја Јовановић је поново био у доброј шанси да савлада Торгарда, али му је после одличне акције побјегла лопта. У последњем минуту првог полувремана поново су запријетили Фарани ударцем поред стативе, а селектор Петровић је због повреде морао да изведе Милана Бишевца кога је замијенио Ненад Томовић.

Друго полувријеме наши репрезентативци су отворили серијом напада и шутева ка голу ривала, али је голман Торгард уз много муке успио да сачува своју мрежу. Иначе, селектор Србије је на полувремену извео из игре Дејана Станковића кога је замијенио Радосав Петровић.

Међутим, поново је услиједио пад у игри и неколико прилика за Фарска Острва која су у 59. минуту могла и до изједначења, али је после корнера Балдвисон са свега неколико метара очајно шутирао преко гола.

Ова шанса ривала пробудила је поново "орлове" који су заиграли офанзивније, али нису успијевали да пробију организовану одбрану гостију. Али, у 69. минуту Србија коначно враћа два гола предности. После још једног дугог напада лопта се одбила до Здравка Кузмановића на око 30 метара од гола ривала, играч Штутгарта се намјестио и сјајним голом донио 3:1.

Смирили су темпо игре наши фудбалери у наставку, како би онемогућили ривала да поново из контре угрози Јорганчевића, а осам минута прије краја Пижон је умјесто Нинковића на терен увео Љубомира Фејсу.

Два минута касније Тошић је ‘промешао’ одбрану Фарана по лијевој страни, стигао до петерца, избацио једног ривала, али је његов снажан шут лијевом ногом по земљи завршио на стативи. У 90. минуту оквир гола погодио је и сјајни Александар Коларов који је добио одличну лопту на лијевој страни казненог, а он из пуног трка лијевом ногом шутирао по земљи, али је такође само затресао стативу.

Србија је тако остварила четврти тријумф у Групи Ц, а до краја квалификација за ЕУРО 2012 одиграће још двије утакмице, против Италије 7. октобра у Београду, и четири дана касније против Словеније у Марибору.

Србија: Јоргачевић – Ивановић, Коларов, Бишевац (Томовић 45′), Суботић – Кузмановић, Станковић, Тошић, Нинковић (Фејса 82′), Јовановић – Пантелић.

Фарска Острва: Торгард – Нес, Давидсен, Балдвинсон, Грегерсен, Бењаминсен, Самјуелсен, Даниелсен, Елтор, Холст, Едмунсон,