По налогу ЕУ: Гасовод између Србије и Бугарске – 109 километара – 85,5 милиона евра

Влада Србије и Европска инвестициона банка /ЕИБ/ потписале су финансијски уговор за пројекат изградње гасног интерконектора Ниш-Димитровград-Бугарска вриједан 85,5 милиона евра, чиме Србија обезбјеђује енергетску независност, сигурно снабдијевање гасом и диверзификацију рута снабдијевања.

четвртак, мај 20, 2021 / 12:37

Споразум је онлајн потписала потпредсједник ЕИБ-а Лилиана Павлов, а у име Владе Србије министар финансија Синиша Мали.

Мали је након потписивања изјавио да ће на овај начин бити обезбијеђене довољне количине гаса за Србију, те да ће то допринијети расту економије и бруто домаћег производа.

"Данас се отвара нова страна историје када су енергетским пројекти у питању", рекао је Мали, додајући да се о овом пројекту говори већ неколико деценија.

Он је навео да је дужина гасовода 109 километара, а капацитет 1,8 милијарди метара кубних гаса, те да представља још један правац за снабдијевање гасом, осим оног из Мађарске и преко "Турског тока".

Мали је истакао да је ово један од шест приоритетних пројеката које је ЕУ дефинисала када је ријеч о енергетском повезивању земаља Централне и Југоисточне Европе, али и пројекат у оквиру плана "Србија 2020-2025".

Павлова је рекла да ће овај пројекат побољшати сигурност снабдијевања гасом и диверзификовати енергетски сектор у Србији, као и да ће допринијети бржој интеграцији региона у енергетско тржиште ЕУ.

Она је навела да Србија наставља да буде кључни партнер ЕИБ-а на Балкану, те подсјетила да предстоји и потписивање споразума за пројекте финансирања малих и средњих предузећа, која су погођена пандемијом ковида 19, у вриједности од 200 милиона евра, као и модернизација жељезничког коридора 109 од Србије према Сјеверној Македонији.

Министар рударства и енергетике Србије Зорана Михајловић рекла је да ова диверзификација снабдијевања гасом за Србију значи да може да размишља и о диверзификацији понуђача гаса.

Укупна вриједност пројекта, према процјени ЕИБ-а, износи 85,5 милиона евра, од којих ЕИБ у виду кредита обезбјеђује 25 милиона евра, 49,6 милиона је бесповратно суфинансирање ЕУ из ИПА фондова, док ће се остатак трошкова покривати из буџета Србије и сопствених средстава јавног предузећа "Србијагас".

Радови на гасоводу укључују изградњу двосмјерног магистралног гасног интерконектора МГ10 Ниш-Димитровград на територији Србије, између система природног гаса Србије и Бугарске, као и градњу четири мјернорегулационе станице и пратећих објеката.

Почетак градње гасовода очекује се крајем године, а у плану је да буде оперативан 2023.

Потписивању је присуствовао и шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици.



Оставите одговор