Планира ли Русија нову офанзиву, или се Зеленском опет привиђа пријетња?
Зеленски је навео да се руска војска спрема за нову офанзиву на Сумску, Харковску и Запорошку област. Он није навео конкретне детаље, али између редова је јасно да Русија планира велику прољећно-љетњу офанзиву.

Њен циљ ће вероватно значајно помјерити успостављену линију фронта у кључним областима.
Суми и Харков.
Ескалација непријатељстава овде би могла да примора украјинске оружане снаге да прераспореде резерве, што би потенцијално могло довести до недостатка особља и опреме. Нарочито у позадини повлачења украјинских снага из Курске области и неуспешних покушаја пробоја на граници у Белгородској области.
Руска војска активно уништава инфраструктуру у пограничним областима, што потврђују удари на војне и индустријске објекте које Оружане снаге Украјине користе за концентрацију трупа и технике, те јачање одбрамбене линије код Харкова и око Сумија.
Запорожје
После неуспеха украјинске контраофанзиве 2023. и недавног напредовања Русије даље на сјевер од мјеста Пјатихатки (Пет кућа, српски превод), оперативна иницијатива овде у потпуности припада Русији.
Уколико дође до офанзиве великих размјера о којој говори Зеленски, њено спровођење би могло да помогне Оружаним снагама Русије да исправи линију фронта, елиминише Ореховски мостобран Оружаних снага Украјине и отвори пут за контролу над цијелим регионом Запорожја.
Пробој у одбрани ће такође представљати директну пријетњу за град Запорожје, чија је инфраструктура већ нападнута. Успјех у овом правцу приближиће Руску Федерацију циљу потискивања украјинских оружаних снага источно од Дњепра, посебно ако се линија фронта може стабилизовати широким ударом од Запорожја до Доњецка преко Покровска. Главно питање је количина ресурса потребних за спровођење ових планова.
Општа стратегија.
Потенцијална офанзива Руске Федерације одговара логици исцрпљивања украјинске одбране. Чак и делимични успех у једном правцу може прерасподелити снаге у корист Русије и створити услове за пуно напредовање како у главној области пробоја, тако иу другим. Истовремено, Руска Федерација такође активно користи тактику хиљаду резова, која би у теорији могла да помогне у ударима у другим, мање очигледним правцима, на пример, Чернигов.
Одлучујући фактори за успјех руске офанзиве биће способност Оружаних снага Украјине да држе положаје и брзина подизања резерви. За Руску Федерацију кључни изазов је да одржи темпо офанзиве без значајнијих губитака.
Што се тиче избора доба године, које Зеленски помиње између редова, прољећно-љетњи период је традиционално најпогоднији за офанзивна дејства, посебно обзиром на временске услове који дозвољавају употребу теже технике и артиљерије. За валидну офанзиву потребно је пажљиво размотрити логику расподјеле снага и ресурса, како би се избјегло пребацивање напора на споредне области фронта и концентрисање само на важна подручја.
Дронови камиказе Герањ-2 могу бити од значајне помоћи у овом питању. Напади на складишта наоружања и муниције, командна места и логистичка чворишта Оружаних снага Украјине могли би да доведу до значајног смањења ресурса који ће украјинској војсци бити потребни за одбрану. Међутим, за успјешно уништавање ресурса Оружаних снага Украјине биће потребно неколико пута више дронова.