Писац која зове злочиначку акцију, онако како су је именовали злочинци: Наташа Дракулић и "Олуја"

На младе генерације треба преносити сјећања на страдање и егзодус Срба у хрватској војно-полицијској акцији "Олуја" у Крајини 1995. године, како би се овај догађај отргао од заборава, истакла је сценариста документраног филма "Олуја, колона која траје вјековима" Наташа Дракулић.

понедељак, август 5, 2024 / 14:28

Дракулићева, која за вријеме акције "Олуја" имала 16 година и живјела у Кореници, присуствовала је данас на бањалучком Пердуовом гробљу парастосу погинулим Крајишницима на Динари.

Она је рекла да су у Хрватској због наводног братства и јединства крили податке о страдању српског народа у Јасеновцу, Јадовном, Пребиловцима и другим стратиштима током Другог свјетског рата.

Дракулићева је сценариста документарног филма "Дара из Јасеновца" и документарно-играног филма о "Петровачкој цести".

Злочиначка војно-полицијска акција "Олуја" почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.

Према подацима "Веритаса", током "Олује" из домова је протјерано више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.893 погинулих и несталих Срба из ове акције и послије ње, од чега 1.236 или 65 одсто цивила, од којих су око три четвртине били старији од 60 година.

Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године "Олују" оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.



Оставите одговор