Петина планете би могла да има дигиталне валуте за три године

Централне банке које представљају петину свјетске популације вјероватно ће издавати сопствене дигиталне валуте у наредне три године, показало је истраживање кровне групе централних банака, Банке за међународна поравнања (БИС), пише агенција Ројтерс.

понедељак, фебруар 1, 2021 / 13:11

Физичка употреба готовине опада на глобалном нивоу, а владе широм свијета желе да се "одбране од претње њиховим моћима штампања новца” коју представљају криптовалуте, наводи се у истраживању.

Истовремено, централне банке које су прихватиле негативне каматне стопе разматрају да ли би дигитална готовина могла да се користи за спровођење ове "радикалне политике”, преноси портал Новаекономија.рс.

БИС-ово истраживање у коме је учествовало 65 централних банака показало је да 86 одсто њих разматра предности и недостатке дигиталних валута. Истраживање показује да су централне банке у економијама у развоју наклоњеније дигиталним валутама од банака у јачим економијама.

У октобру прошле године, Бахами су постали прва земља која је лансирала дигитални новац опште намјене, под називом Санд Доллар. Бројне веће земље такође су тестирале увођење дигиталне валуте, међу којима је највећа Кина.

Петина централних банака из главних економија које су одговориле на истраживање рекло је да је издавање дигиталних валута "могуће” у кратком или средњем року, у поређењу са само једном банком прошле године.

Народна банка Кине је у августу проширила тестирање своје дигиталне валуте (Ренминби) на своја три највец́а урбана региона, која заједно садрже 400 милиона људи.

Предсједница Европске централне банке (ЕЦБ) Кристин Лагард рекла је прошле недјеље да ЕЦБ наставља са радом на свом дигиталном еуру, поред тога шведска Е-Круна напредује, а шеф америчке Федералне резерве Џером Пауел рекао је да "експериментишу” са дигиталним доларом.

Међутим, истраживање БИС-а је такође показало да више од четвртине централних банака тренутно нема овлашћење да издаје своје дигиталне валуте, а око 48 одсто њих још увјек није сигурно.

Док око 60 одсто сматра да је мало вјероватно да ће издати било коју врсту дигиталне валуте у кратком или средњем року.

У цјелини, међутим, "централне банке прелазе у напредније фазе издавања дигиталних валута, прелазећи од концептуалног истраживања до практичног експериментисања”, закључује се у истраживању.



Оставите одговор